Živnostníkům svitla naděje. Senátoři schválili konec poplatků za rádio a televizi

21. 12. 2018 9:01

Další skvělá zpráva především pro živnostníky a malé podnikatele přišla ve středu večer ze Senátu. Horní komora Parlamentu jednohlasně podpořila pozměňovací návrh slováckého senátora Ivo Valenty, který navrhl, aby živnostníci nemuseli platit autorské poplatky za televize a rádia ve svých provozovnách. Novela autorského zákona tak míří zpět k poslancům. Ti by měli o takto upravené senátní verzi novely autorského zákona hlasovat hned po Novém roce.

Živnostníkům svitla naděje. Senátoři schválili konec poplatků za rádio a televizi
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR
reklama

„Senát vyslal jasný signál, že dál nebude přihlížet rozmachu poplatkového apetitu kolektivních správců autorských práv. Pokládám za absurdní, že každý i sebemenší živnostník musí platit OSA a dalším kolektivním správcům mnohatisícové poplatky jen za to, že má např. ve svém kadeřnictví nebo kanceláři puštěné do podkresu rádio nebo televizi. Vždyť přeci provozovatelé rádia i televize již jednou zaplatili autorům za to, že budou šířit jejich díla. Tak nerozumím tomu, proč by se tak mělo dít opakovaně,“ uvedl senátor Ivo Valenta, který současně poděkoval všem senátorům, kteří hlasovali pro tento návrh nejdříve na senátním Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, a poté ve středu, na plénu Senátu. Proti tomuto návrhu nehlasoval ani jeden senátor.

Podle senátora Ivo Valenty je již v mezinárodním a evropském právu jasně zakotveno, že pokud šíření autorsky chráněného díla nemá tzv. hospodářský význam, tak je možné stanovit výjimku z poplatkové povinnosti. „Přeci mi nemůže někdo tvrdit, že si kadeřnictví budeme vybírat podle toho, jestli tam hraje rádio nebo ne. Nebo že lékárnu budeme navštěvovat jen proto, že tam uslyšíme oblíbenou písničku. Nebo že si půjdeme nakoupit pečivo jenom do té pekárny, kde bude mít prodavačka zapnutou televizi s oblíbeným hudebním kanálem. To je nesmysl. Proto placení autorských poplatků v takových případech pokládám za zcela nedůvodné,“ dodal senátor Valenta. Ten si posvítil na praktiky OSA již v roce 2015, kdy prosadil např. osvobození folkloristů od placení autorských poplatků.

V případě autorských poplatků přitom nejde vůbec o malé peníze. Poplatek Ochrannému svazu autorskému za televizi v provozovně je až 320,85 Kč za měsíc. To je ročně 3 850,20 Kč. Ten stejný poplatek se týká také každého rádia, které je dokonce v samotném sazebníku OSA označen jako „hudební kulisa“ a týká se také CD přehrávače, MP3 přehrávače, apod. Za jedno rádio a TV tak např. kadeřnice zaplatí 7 700,40 Kč za rok.

„Jsem rád, že Senát našel odvahu nebát se prosazovat do českého práva zdravý selský rozum a konečně se zastat třeba právě těch nejmenších živnostníků, kteří jsou v posledních letech vystaveni enormnímu tlaku ze strany státních regulací, kontrol a přímých i nepřímých odvodových povinností. Zároveň chci zdůraznit, že tento pozměňovací návrh není namířen proti autorům a jejich spravedlivé odměně za jejich autorská díla. Tento pozměňovací návrh má pouze zastavit poplatkový boom kolektivních správců autorských práv, který podle mého soudu dosahuje enormních rozměrů,“ uzavřel senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

22:19 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Stanovisko ke zprávě NKÚ

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na aktuální zprávu NKÚ a její zjištění.