Zlato.cz: Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent

5.6.2020 3:46 odp.

Cena jedné unce zlata v českých korunách přesáhla v minulých týdnech neuvěřitelných 50 tisíc korun.

Zlato.cz: Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent
Foto: iStock
Popisek: Zlato

„V roce 2008 stála 15 tisíc a mnozí říkali, že je to vrchol a že počkají, než cena spadne,“ vzpomíná statutární ředitel akciové společnosti Zlato.cz David Marášek v rozhovoru, který byl tento týden zveřejněn na portálu Zlato.cz. Nehledě na růst ceny prodej investičního zlata v akciové společnosti Zlato meziročně stoupl ve stovkách procent.

Kvůli pandemii koronaviru všechny západní rafinerie vzácných kovů už 20. března přerušily výrobu. Jak Marášek v rozhovoru upřesňuje, téměř polovina světové produkce zlata pochází ze švýcarského kantonu Ticino u italských hranic, tedy země, která byla v Evropě nejvíce postižena koronavirem.

„Roční produkce tam činí přes 1500 tun zlata. Každý si asi dovede představit, co může dvou až tříměsíční měsíční výpadek s cenou zlata udělat. Důsledek je zřejmý, téměř nikdo, až na pár výjimek, zlato skladem nemá,“ konstatuje v rozhovoru statutární ředitel.

„Z pandemie se stal špendlík, který propíchl gigabublinu v mnoha třídách aktiv. Zlato k nim ovšem nepatří, u něj je to naopak,“ dodává Marášek a připomíná, že cena zlata vyjádřená v korunách se zvedla jen za poslední rok a půl o 50 procent. „Dolar totiž také už není za 21 korun, ale za 25 korun. Cena zlata se tak může do dvou let pohybovat na dvoj až trojnásobku,“ predikuje David Marášek.

Americká centrální banka (Fed), připomíná Marášek v rozhovoru, měla finanční rozvahu (rozuměj „dluh“) před přechozí krizí v roce 2007 jeden bilion dolarů, zlato stálo 800 dolarů. „Nyní je rozvaha Fedu na čtyřech bilionech dolarů a zlato na 1700 dolarech. Korelace je zde zjevná. Fed jen za poslední měsíc vytiskl a napumpoval do ekonomiky další dva biliony dolarů a v roce 2021 by rozvaha Fedu měla být vysoko nad deseti biliony dolarů.“

Podle Maráška americký dolar zůstane hlavní globální rezervní měnou. „Dolar je tou poslední a nejčistší měnou z těch špinavých v měnovém koši. Navíc v době nejistoty a krize mají lidé tendenci držet spíš hotovost. A tou globální hotovostí je dolar, protože 70 procent světových transakcí je denominováno v dolaru. Lidé se prostě na něco musejí spolehnout.,“ uzavírá statutární ředitel akciové společnosti Zlato.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

Jste ještě vrchním velitelem branné moci?

Předseda vlády tvrdí, že jsme ve válce, ministryně obrany chřestí zbraněmi, ministr financí zavádí válečnou daň a Vy nic? Nebo se jedná o šíření poplašné zprávy, či dokonce o sabotáž!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTourism: Se službami v cestovním ruchu byli turisté v 1. pololetí spokojeni

11:49 CzechTourism: Se službami v cestovním ruchu byli turisté v 1. pololetí spokojeni

Není nic, co by mi v této lokalitě chybělo, pokud jde o poskytované služby. Názor 96 % hostů ze zahr…