Zoo Jihlava se zapojila do výměny samců babirus

09.12.2018 19:28

Jihlavský kanec Kendari se vystřídal se stuttgartským kancem Salemem.

Zoo Jihlava se zapojila do výměny samců babirus
Foto: zoojihlava.cz
Popisek: ZOO Jihlava

Babirusy sulaweské (Babyrousa cebebensis), zvláštní a nesmírně vzácná prasata, pocházející z indonéského ostrova Celebes asi není třeba v rámci Zoo Jihlava představovat. Patří k jejím nejznámějším a nejoblíbenějším obyvatelům.

Nicméně poměrně málo známý je fakt, že v současnosti v rámci Evropy chová tyto vzácné tvory pouhých pět institucí včetně jihlavské zoo. Ve všech pěti evropských zoologických zahradách dohromady žije pouhých 31 babirus! Z toho je jen devět samců, zbytek populace tvoří samice.

Zoo Jihlava a Zoo Stuttgart si proto v rámci chovatelského programu EEP na doporučení jeho koordinátora vyměnili babirusí kance. Jihlavský Kendari tak ve středu 5. prosince zamířil společně s chovateli do Stuttgartu, kteří odtud cestou zpět dovezli jejich samce Salema do Jihlavy. Ten dorazil do ve čtvrtek 6. prosince ve večerních hodinách.

Zatímco devítiletý Kendari se stal otcem úspěšně odchovaného mláděte až v letošním roce, šestiletý Salem ze Stuttgartu je otcem již čtyř babirusích mláďat. Předchozích několik mláďat po Kendarim buď jihlavské samice potratily, porodily mrtvé, nebo neodchovaly z důvodu jejich nezkušenosti.

„V Jihlavě jsme chovali pět těchto inteligentních živočichů. Jednoho kance jménem Kendari, starou již nechovnou samici Johanku a dvě mladé samice Ndari a Rose. Té poslední se v letošním roce narodilo po dlouhém úsilí a pečlivé práci chovatelů jedno mládě – samice Anny Rose. Protože v přírodě tvoří babirusy menší stáda samic, ke kterým se samci připojují nepravidelně, zejména v době páření, je vhodné i v zoo chovat větší množství zvířat samičího pohlaví. Tím, že jsme Kendariho vyměnili za Salema, může u nás samička Anny Rose zůstat a doufáme, že nejen ona, ale i další dvě samice budou mít s novým kancem mláďata,“ vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.

„Kanec Salem zatím zůstane několik týdnů v zázemí asijského pavilonu, aby si nejprve uvyknul na nové prostředí, spolubydlící i na nové chovatele mluvící na něj česky a ne německy. Jakmile začne chodit do venkovního výběhu, kde ho budou moci spatřit návštěvníci, informujeme o tom veřejnost na webu a facebooku zoo,“ doplňuje tiskový mluvčí Martin Maláč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Vozovna Střešovice slaví 110 let, jako jediná si zachovala svou původní tvář

19:38 DPP: Vozovna Střešovice slaví 110 let, jako jediná si zachovala svou původní tvář

Vozovna Střešovice za 110 let svého fungování od 24. října 1909 poskytla střechu nad hlavou tisícům …