Zoo Ostrava: Ochrana hrochů ve východním Kongu za pozornosti ostravské zoo

23.6.2022 8:11 odp. | Tisková zpráva

V provincii Jižní Kivu na východě Konga (demokratická republika) pracuje tamní občanské sdružení na ochraně hrocha obojživelného v řece Rusizi, která tvoří přirozenou hranici se sousedním Burundi. Zoo Ostrava je hlavní oficiální partner celosvětové Skupiny odborníků pro hrochy (Hippo Specialist Group IUCN SSC), a má tak přístup k exkluzivním informacím o této činnosti.

Zoo Ostrava: Ochrana hrochů ve východním Kongu za pozornosti ostravské zoo
Foto: zoo-ostrava.cz
Popisek: ZOO Ostrava - logo

Občanské sdružení pro ochranu přírody působící v provincii Jižní Kivu provádí v současné době jeden z nejrozsáhlejších projektů pro ochranu hrocha obojživelného na světě. Dlouhodobě mapuje situaci a provádí činnost ke zlepšení ochrany hrochů v povodí řeky Rusizi. Vedoucí tohoto sdružení Josue Aruna nám sdělil: „Na konci května byl proveden průzkum v oblasti Kimanga a Luvungi, kdy bylo zjišťováno, kde se hroši nejvíce pohybují. Následně byla zbudována vyhlídková terasa u vesnice Katogota, kde mohou návštěvníci pozorovat volně žijící hrochy z bezpečného místa. Ve spolupráci s Ministerstvem turismu by měl do této oblasti přijet i místní guvernér, aby bylo zahájeno jednání o vyhlášení chráněné oblasti pro hrochy.“

Jelikož je Zoologická zahrada a botanický park Ostrava hlavním oficiálním partnerem Skupiny odborníků pro hrochy, získává jako první informace o projektech probíhajících v Africe podpořených touto skupinou. „Řadu novinek o ochraně hrochů se tak česká veřejnost dozvídá jako první,“ říká doc. Jan Pluháček ze Zoo Ostrava, který je jedním ze dvou vedoucích Skupiny odborníků pro hrochy. „Takové partnerství mezi zoo a odbornou skupinou má pouze necelá dvacítka významných světových zoo. Ostravská zahrada je jedinou nejen v ČR, ale v celém regionu střední Evropy“. Připravuje a spravuje také oficiální internetové stránky Skupiny odborníků pro hrochy. Jsou to jediné stránky IUCN, které jsou i v české jazykové mutaci (www.hipposg.org).

Demokratická republika Kongo není jediným státem, kde probíhají aktivní projekty na ochranu hrochů obojživelných. „Významné projekty jsou i v Nigérii, Jihoafrické republice či Burkině Faso. Nicméně činnost skupiny v Jižním Kivu je opravdu výjimečná. Před dvěma lety například získala grant z ústředí IUCN. Nemírně významná je její role v tlumení konfliktu mezi hrochy a místními rolníky a zejména výchova k ochraně přírody v místních školách. Josue Aruna byl dokonce za svou činnost při ochraně těchto unikátních zvířat pronásledován tamními paramilitárními skupinami,“ doplňuje Jan Pluháček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

předsednictví EU

Pořád se mluví, jak je to pro nás prestižní a důležité. Ale mění se tím něco i pro vás jako europoslance? Jste třeba víc sledovaní, máte víc prostoru? A není celá událost nebo co to je, příliš přeceněvána?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ přivezla do Děčína na Energii pro kulturu Oranžová kola. Vyšlapalo se přes 100 tisíc korun pro potřebné

22:11 Nadace ČEZ přivezla do Děčína na Energii pro kulturu Oranžová kola. Vyšlapalo se přes 100 tisíc korun pro potřebné

Dva dny plné hudby a divadla si mohli užít všichni návštěvníci festivalu Energie pro kulturu, který …