Zvýšená teplota ložiska znemožnila připojení prvního temelínského bloku k přenosové soustavě

20.12.2016 12:22

O přibližně týden se posune připojení prvního bloku elektrárny k přenosové soustavě. Během závěrečných kontrol turbíny energetici zjistili zvýšenou teplotu segmentu jednoho z šesti ložisek turbíny. Aktuálně blok vychlazují, nový termín připojení ČEZ předpokládá v polovině příštího týdne. Druhý blok je v provozu na plném výkonu.

Zvýšená teplota ložiska znemožnila připojení prvního temelínského bloku k přenosové soustavě
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Připojení generátoru k přenosové soustavě zabránil výsledek jedné z posledních kontrol. Při 50 otáčkách za vteřinu odborníci sledují chování turbíny. „Při provozních otáčkách byla turbína stabilní. Na části ložiska vysokotlakého dílu turbíny jsme ale naměřili vyšší teplotu,“ uvedl tiskový mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Podle Svitáka kontroly zafungovaly a komplikace včas odhalily. „Rozjet auto, když předtím čtvrt roku stojí, není jednoduché. Třeba autoservis na to má zkušební jízdy,“ poznamenal Sviták.

Vedení elektrárny se tedy rozhodlo připojení bloku o týden posunout. „Spotřeba elektřiny o Vánocích a v závěru roku vždycky klesá, příznivá je i situace na energetické burze. Příjemné to není s ohledem na několik desítek lidí, kteří stráví Vánoce na Temelíně, ale je to aktuálně nejlepší varianta,“ dodal Sviták.

Standardně během Vánoc zajišťují provoz elektrárny dvě stovky pracovníků. Jejich počet se rozšíří o dalších několik desítek lidí.

První blok elektřinu nevyráběl od konce srpna. Druhý blok je v provozu na plném výkonu. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 11,7 miliard kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2015 vyrobila 14,23 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by stačila na celý rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akademie věd ČR: Průlom ve studiu elektromechanického chování molekul

22:29 Akademie věd ČR: Průlom ve studiu elektromechanického chování molekul

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Fyzikálního ústavu AV ČR a Univerzity Palackého v…