dTest: Válka s plakem. Jak si v testech vedly zubní pasty a elektrické kartáčky?

13.02.2021 8:40

O nezbytnosti každodenní péče o zuby a dutinu ústní asi není třeba se rozepisovat. Po kartáčku a zubní pastě sahá minimálně dvakrát denně snad každý.

dTest: Válka s plakem. Jak si v testech vedly zubní pasty a elektrické kartáčky?
Foto: dTest
Popisek: dTest

Redakce časopisu dTest se proto v aktuálním vydání rozhodla otestovat univerzální zubní pasty pro dospělé a elektrické zubní kartáčky. Zatímco v případě kartáčků si většina zástupců odnesla velmi dobré nebo dobré hodnocení, u past padlo i několik dílčích nedostatečných známek.    

Anketa

Který z lídrů sněmovních stran ve vás vzbuzuje největší důvěru?

39%
0%
1%
45%
3%
hlasovalo: 28546 lidí

Na našem trhu převládají zubní pasty obsahující fluorid, který pomáhá remineralizovat zubní sklovinu, a působí tak jako ochrana před zubním kazem. V běžné prodejní síti drogerií a supermarketů nakoupila redakce celkem 14 výrobků s fluoridem, které nechala podrobit několika zkouškám. V první části testování laboratoř zkoumala, jakou ochranu a péči pasty zubům poskytují – kolik fluoridu obsahují, do jaké míry obrušují sklovinu a jestli dokážou odstranit pigmentové skvrny. V další části hodnotil panel dobrovolníků vzorky subjektivně z hlediska kosmetických vlastností (konzistence, pěnivosti, příchuti atd.).

Prakticky zaměřená část ukázala, že hodnotitelé byli s pastami většinou spokojeni, a přípravky tak získaly dobrá nebo uspokojivá hodnocení. Laboratorní měření naproti tomu odhalila u čtyř přípravků nadlimitní obsah fluoridu. Právě příjem vyššího množství fluoridu může vyvolat fluorózu zubní skloviny nebo nežádoucí účinky v podobě vyrážek, bolestí břicha a hlavy nebo poruch imunity. Je na místě doplnit, že fluorid přijímáme kromě zubních past či ústních vod i z dalších zdrojů. „Maximální povolené množství fluoridu v zubních pastách stanovuje evropské nařízení č.1223/2009 o kosmetických přípravcích. To také vyžaduje, aby celkový obsah fluoridu výrobce na krabičce či tubě uváděl. Tento limit se přitom různí v závislosti na tom, pro koho je pasta určena, a uvádí se v jednotkách ppm (parts per million – počet částic na milión). V případě past pro dospělé je limit stanovený na 1500 ppm. Některé výrobky v našem testu hranici překročily o několik desítek jednotek, u jiných šlo až o 222 ppm,“ uvádí za dTest jeho šéfredaktorka Hana Hoffmannová. Na všechny čtyři výrobky, u nichž se zjistilo překročení povoleného limitu (Rossmann/Alterra Zahncreme Bio-Minze, Elmex Anti-Caries Professional, Signal Cavity Protection a Vademecum Complete) byl proto podán podnět Krajské hygienické stanici.

Testování ověřující míru obrušovaní skloviny žádný nebezpečný výrobek neodhalilo. Všechny vzorky se dokázaly vejít pod limitní hodnotu 250 RDA (relativní dentinová abrazivita). Stejně tak výrobky dokázaly efektivně odstranit pigmentové skvrny, podle indexu účinnosti čištění (CEI) získaly jen dobrá nebo uspokojivá hodnocení. „Tyto zkoušky ukázaly, že lepší službu než pasta za více než stovku může nabídnout výrobek za dvacet korun,“ uzavírá Hana Hoffmannová hodnocení testu, který ukázal na značné rozdíly mezi jednotlivými vzorky nejenom v obsahu fluoridu, ale i v míře dopadu na životní prostředí, za nějž si nedostatečnou známku odnesly pasty Meridol a Colgate Total Original.

To test 22 modelů elektrických kartáčků v cenovém rozmezí 670–6000 Kč přinesl až na jednu výjimku pouze velmi dobré nebo dobré známky. Účinnost čištění prověřili jak laboratorní pracovníci, tak i dobrovolníci, a s výsledky byli většinově spokojeni. Dva zástupci značky Oral-B při zkouškách odstranili přes 90 % plaku, ostatní výrobky se pohybovaly v rozmezí 85–90 %. Mezi nimi byl i nejlevnější zástupce v testu Oral-B Vitality 100 CrossAction Black. Jen kartáček Emmi-dent Platinum v této zkoušce vyčistil pouze 77 % plaku, a získal tak uspokojivé hodnocení.

Více výtek měli testující u některých modelů k obsluze, výdrži baterie nebo hlučnosti, což byly další parametry hodnocení. Rozptyl ve výsledcích se pak v těchto kategoriích pohyboval od „velmi dobře“ po „dostatečně“.

„V testu jsme se zaměřili na to hlavní – jak kartáčky čistí, jak se obsluhují nebo zda nepříjemně nevibrují. Vyšší cena některých kartáčků může spočívat ve známé značce nebo bohatší výbavě. Ačkoli mezi modely byly velké cenové rozdíly, na jejich účinnosti se to příliš neprojevilo. Vybírat si mezi nimi můžete bez obav nejen podle ceny, ale třeba i designu nebo spotřeby energie,“ shrnuje Hana Hoffmannová z dTestu.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ceny ESG historicky poprvé uděleny v České republice

9:46 Ceny ESG historicky poprvé uděleny v České republice

Nadační fond společenské odpovědnosti FONTE VITAE na podporu vzdělávacích a vědeckých projektů v obl…