Zeman vydal na návštěvě Srbska velice ostré prohlášení o Kosovu. Podívejte se

02.04.2014 16:21 | Zprávy

REPORTÁŽ Český prezident během druhého dne státní návštěvy Srbska promluvil na ekonomickém fóru a navštívil českou gumárenskou firmu Mitas ve městě Ruma nedaleko Bělehradu. Miloš Zeman českým novinářům řekl, že pozval do Prahy na návštěvu srbského prezidenta Nikoliće a ostře odmítl snahy o vytvoření samostatné kosovské armády.

Zeman vydal na návštěvě Srbska velice ostré prohlášení o Kosovu. Podívejte se
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman při prohlídce české gumárenské firmy v srbském městě Ruma

Prezident Miloš Zeman během krátkého setkání s českými novináři v srbském městě Ruma okomentoval snahy jednostranně odtrženého Kosova o vytvoření samostatné armády. Během úterního jednání prezidentů obou zemí srbská hlava státu vyjádřila vděk za to, že Česká republika stojí na straně Srbska i v případě jasného nesouhlasu s ustavením kosovské armády.

„Zastávám názor, že Kosovo, které řada zemí neuznala, je jemně řečeno, velmi podivný stát se silným vlivem narkomafií. Připomínám výrok Carly del Ponte, bývalé generální prokurátorky haagského tribunálu, o transplantaci lidských orgánů. Jinými slovy mám k tomuto státnímu útvaru vztah, který jsem vyjádřil tím, že podobně jako můj předchůdce jsem nejmenoval do Kosova velvyslance,“ uvedl český prezident ve středu v srbském městě Ruma.

Vznik kosovské armády by znamenal návrat teroristické UÇK

Zeman navíc jednoznačně míní, že případná armáda samostatného Kosova by byla totéž, co kosovsko-albánská teroristická organizace UÇK. „Já se domnívám, že vzhledem k tomu, že UÇK, tedy Kosovská osvobozenecká armáda, předvedla v době jugoslávské války celou řadu teroristických činů, pak bych se samostatné kosovské armády, která by nebyla ničím jiným než UÇK ve zbrani, poněkud obával. Uvědomte si, že součástí příslušných mírových dohod bylo i rozpuštění UÇK. No a teď byste ji fakticky znovu obnovili,“ řekl Miloš Zeman českým novinářům během návštěvy české gumárenské fabriky v Srbsku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

12:24 Sestřelené letadlo nad Ukrajinou: Převrat ve vyšetřování? Možná se dočkáme velkého výbuchu. Doslova

Ruský koncern Almaz–Antej v úterý 2. června seznámil ruskou i světovou veřejnost s výsledky svého v…