Ve své glose dokládá „nestoudnost“ PTC smlouvou s VZP uzavřenou jejím nuceným správcem MUDr. Pečenkou a také léčbou britského chlapce Ashyi Kinga, kterého údajně PTC využilo pro vlastní reklamu. Pokud jde o smlouvu, ignoruje pan novinář to nejdůležitější, totiž skutečnost, že definitivní výrok trestního soudu dal za pravdu protonovému centru, konstatoval, že nucený správce byl oprávněn smlouvu uzavřít, že smlouva byla pro VZP výhodná a že se protonové centrum nikdy nechtělo neoprávněně obohatit. Je tedy evidentní, že naopak současné vedení VZP, které kauzu s PTC rozpoutalo, de facto poškodilo svoje klienty, pacienty s rakovinou, kteří se mohli léčit protonovou terapií, i ty ostatní, když protonovou léčbu teď platí mnohem dráž, než jim na dlouhé období zaručovala původní smlouva, kterou odmítli.
Pokud jde o Ashyu Kinga opravdu těžko lze PTC obvinit ze zneužití k vlastní reklamě. Byla to především zahraniční média, která celosvětově informovala o příběhu chlapce, pro kterého rodiče vybojovali nejmodernější možnou léčbu a z protonových center v Evropě se rozhodli pro to pražské. Mnohem smutnější je skutečnost, že zatímco příběh Ashyi a jeho medializace přiměli premiéra Velké Británie postavit se za rozhodnutí rodičů a jejich právo na nejšetrnější léčbu a britskou zdravotní pojišťovnu donutily k slibu, že Britové budou mít v krátké době svá vlastní protonová centra, bohužel české děti se stále k protonové léčbě dostávají jen velmi obtížně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: az