Rušení nemocničních lůžek. Pro pacienty Olejára prý jasná topácká loupež

31.07.2012 23:03 | Zprávy

Za politiku cukru a biče se dá označit to, co se nyní odehrává v resortu zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny uzavírají smlouvy na rok 2013 jen s těmi nemocnicemi, s nimiž se dohodnou na snížení počtu nemocničních lůžek. Postup pojišťoven vychází z memoranda, které podepsaly s ministerstvem zdravotnictví. Tvrdě ho však kritizuje Svaz pacientů.

Rušení nemocničních lůžek. Pro pacienty Olejára prý jasná topácká loupež
Foto: Archiv
Popisek: Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, pohled na průčelí budovy

Už jen polovinu funkčního období má ministr zdravotnictví Leoš Heger na to, aby dosáhl snížení počtu nemocničních lůžek, tedy jednoho ze záměrů, s nímž do čela resortu usedal. K jeho splnění má napomoci memorandum o restrukturalizaci lůžkového fondu, které ministerstvo zdravotnictví podepsalo se všemi zdravotními pojišťovnami. Jeho uplatnění v praxi spočívá v tom, že pojišťovny uzavírají smlouvy na rok 2013 pouze s těmi nemocnicemi, s nimiž se dohodnou na snížení počtu lůžek.

Zastánci snižování počtu lůžek argumentují pokrokem v medicíně, díky němuž už není pro pacienty po operacích nutné trávit v nemocnicích dlouhé dny a často jsou po zákroku propouštěni týž den domů. Nemocniční síť a z ní plynoucí počet lůžek jako by nové metody léčení a nová poznání nijak neodrážela, protože prý máme tolik nemocnic, jako tu bylo v dobách Marie Terezie.

Měnit nemocnice a rušit lůžka je složitá práce

Uznávaný kardiochirurg z pražského kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk o tom mluví tak, že není možno žít v době, kdy člověk létá pravidelně do kosmu, a nemocniční síť odpovídá době, kdy se jezdilo koňským povozem. Zároveň si ale uvědomuje, že postup ministerstva zdravotnictví při chystaných změnách se nebude setkávat jen s příznivým ohlasem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…