Abyste už nevěřili blbostem: Velezkušený novinář trochu jinak k boji o Hrad

16.01.2013 12:46 | Zprávy

Z hlediska dějinného vývoje je jedno, kdo nakonec usedne na Hradě. Z hlediska politického však nikoli. Prezident totiž bude mít možnost politický vývoj urychlit. To jsou slova zkušeného komentátora a zpravodaje Jana Petránka. Ze svého úhlu pohledu na blížící se finále prezidentských kandidátů však prozradil ParlamentnímListům.cz více.

Abyste už nevěřili blbostem: Velezkušený novinář trochu jinak k boji o Hrad
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jan Petránek, novinář a publicista

Jan Petránek i přes zdravotní obtíže spojené s jeho věkem (81 let), pozorně sledoval vše, co se v uplynulých týdnech kolem první přímé volby prezidenta v Česku dělo. Ke kandidátům, kteří o víkendu v prvním kolem volby vypadli, se nijak detailně nevyjadřoval, pozornost však upřel na finalisty – tedy Miloše Zemana (SPOZ) a Karla Schwarzenberga (TOP 09).

„Když jsem slyšel konečné výsledky, nesdílel jsem úplně takový optimismus, který zazníval z mnoha stran o jasném vedení obou těch pánů. Stačilo vzít kalkulačku a udělat několik výpočtů. Třeba to, že pokud byly dvě pětiny Čechů doma a k urnám nepřišly, většina z těch zbývajících voličů volila kandidáty, kteří nakonec neuspěli. Skutečnou zřetelnou podporu tak Miloši Zemanovi i Karlu Schwarzenbergovi vyjádřilo z celkového počtu Čechů oprávněných volit jen 14, 97 (Miloš Zeman) a 14,27 procent (Karel Schwarzenberg) občanů. Sečteno to znamená, že tito pánové získali dohromady oba dva ani ne 30 procent hlasů od všech Čechů,“ uvedl dlouholetý komentátor a zpravodaj mimo jiné pro Hlas Ruska. (Pozn. red.: Odlišnosti ve výpočtu vznikají tím, že Jan Petránek pracuje s ideou, že je třeba brát v potaz všech 100 procent občanů oprávněných volit, kteří i tím, že k volbám nepřišli, svůj názor také nějakým způsobem vyjádřili.) Podle něj je to při historicky první volbě hlavy státu žalostně málo a vypovídá to o naprosto bídném obrázku české politické reprezentace.   

SLEDUJEME téma: PŘÍMÁ VOLBA PREZIDENTA

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jan Lacina byl položen dotaz

Jak si vysvětlujete, že po tolika letech komunisté přichází se změnou názvu?

A myslíte, že jim to zajistí lepší výsledky, že je lidé budou volit i třeba za 10 let? Mě třeba udivuje, že je volí i dnes, po tolika letech, podle mě je tak musí volit i mladší generace. Jak si to vysvětlujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Liberečtí chemici převzali od kolegů operační úkol v Litvě

16:08 Armáda ČR: Liberečtí chemici převzali od kolegů operační úkol v Litvě

Po půlroce byla 5. rotace chemiků z 31. pluku chemické, biologické a radiační ochrany z Liberce vyst…