Američan fandí Hájkovi: Racionálně uvažující lidé by s ním problém neměli

11.09.2011 21:32

Celý svět si deset let od tragédie, která 11. září 2001 zasáhla newyorská „Dvojčata", připomíná památku více než dvou tisíc lidí, co při ní zahynuli. Výročí poskytuje námět k bilancování a přemýšlení. Miliony lidí si tak znovu a znovu kladou tutéž otázku: jak to bylo doopravdy?

Američan fandí Hájkovi: Racionálně uvažující lidé by s ním problém neměli
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

ParlamentnímListům.cz poskytl zainteresovaný pohled rodilý Američan, novinář Erik Best, který sice dlouhodobě žije a pracuje v České republice, na Spojené státy je však stále navázaný díky svým četným kontaktům a častým návštěvám.

Nic než šok

Stejně jako většina lidí, kterými newyorská tragédie otřásla, si i on přesně vybavuje, kde před deseti lety v den D byl. „Vím to naprosto přesně. V době, kdy média začala vysílat první záběry z New Yorku, jsem už byl doma. Všechno jsem sledoval v televizi, byl jsem naprosto šokován," zavzpomínal pro ParlamentníListy.cz muž, který z USA odešel do Čech krátce po Sametové revoluci. Důvod? Prý tušil, kam americká společnost a ekonomika spěje. A nemýlil se. „Americký sen? To už dnes neplatí," směje se někdejším tužbám Čechů, ale i dalších (východo)evropských národů, kteří za oceán jezdili většinou krátce po studiu, aby si vydělali a poznali svět.

Na 11. září 2001 měl Američan dlouhá léta konzistentní názor, který se ztotožňoval s tím „oficiálním". Tedy tvrzením ve stylu „chudáci Američané, stali se obětí blízkovýchodních šílenců". I přesto, že se dlouhou dobu obával připustit si jinou možnost, nakonec musel uznat, že je více než pravděpodobná.

„Nejdřív jsem tomu nechtěl věřit, ale poté, co jsem na toto téma přečetl řadu knih a postupně si utřídil názor, jsem přijal tu šílenou možnost, že vláda USA o tom útoku věděla," sdělil Best redakci.

Podobné teorie jsou v poslední době skloňovány častěji než ty, které byly propagovány v prvních měsících a letech po tragédii. To však rodilého Američana nepřekvapuje tolik, jako skutečnost, že absolutně chybí schopnost médií či politiků zařazovat tuto teorii do kontextu.


Konec USA?

„Pokud v tom celém hrála vláda USA nějakou roli, co to pro ně může znamenat? Nikdo si ani nepřipouští, že by USA také mohly přestat existovat," kroutí hlavou novinář, který podobnou variantu připouští.

Stejně jako opakování útoku, který před deseti lety šokoval celý svět. Může k němu dojít právě u příležitosti jeho desátého výročí? Zřejmě ano.

„Je to určitě možné. Někdo sice tvrdí, že Al-Káida je oslabená, ale ty informace se liší každým dnem. Mrtvá rozhodně není," říká Best, který kroutí hlavou i nad informacemi o údajné smrti někdejšího vůdce této teroristické skupiny, Usámy bin Ládina.

Hájek a pohádkový dědeček Usáma

Toho si před časem do úst vzal i prezidentův vicekancléř Petr Hájek. „Bin Ládin je mediální fikce. Tak, jak se zrodil, tak také zemřel, za podivných, téměř mystických okolností. Je to moderní pohádka pro dospělé - dobro a zlo. Chceme-li, věřme. Jak se praví ve filmu Vrtěti psem: Je to pravda, bylo to v televizi," sdělil začátkem května, tedy krátce po Ládinově údajné smrti, exkluzivně pro ParlamentníListy.cz. Svými slovy vyvolal velkou vlnu kritiky a nevole. V souvislosti s výroky na adresu někdejšího teroristického vůdce prý dokonce uvažoval o rezignaci na svůj post.


Erik Best mu ale fandí. „To, co tvrdí Hájek, je legitimní názor. Racionálně uvažující lidé by s ním problém neměli," komentuje pro ParlamentníListy.cz výmluvně výroky hradního pána. U těch, kteří přemýšlí neracionálně a o dané problematice nemají příliš mnoho informací, se ale odsudků plných výrokům nediví. V jejich případě jde prý o psychologický efekt. „Davová psychóza je velká věc, člověk má strach něco kritizovat, když je v menšině," řekl ParlamentnímListům.cz Best.

Útok na newyorská Dvojčata se odehrál přesně před deseti lety, 11. září 2001. Poté, co do byznys center narazila letadla řízená teroristy z organizace Al-Káida, v troskách domů zahynuly tisíce lidí. Důsledkem útoku byla americká invaze na Blízký východ, především do Afghánistánu. Jejím posledním viditelným výsledkem byla smrt vůdce této organizace, Usámy bin Ládina. I ta je ale - stejně jako celá operace na Blízkém východě - opředena řadou pochybností.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jana Šulcová

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

14:01 Nad regály bez banánů Čechům došla slova. A peníze

Nejsou banány a jejich cena roste. V plzeňském supermarketu došla leckterým Čechům slova, případně v…