Bitva o Bradáčovou: Blažka proti zlým jazykům hájí ústavní expert i Vesecká

21.07.2012 22:11 | Zprávy

Docent ústavního práva Zdeněk Koudelka se v komentáři, který poskytl ParlamentnímListům.cz, zastal ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS, který jako možnou cestu ke jmenování pražského vrchního státního zástupce uvedl výběrové řízení, za což sklidil kritiku především od politiků ČSSD a TOP 09.

Bitva o Bradáčovou: Blažka proti zlým jazykům hájí ústavní expert i Vesecká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek

Častá výtka vůči Blažkově návrhu je ta, že současný zákon Blažkem navrhovaný postup nezná. Podle ústavního právníka Koudelky se ale výběrová řízení mohou konat, aniž by je zákon přímo upravoval. Koudelka upozorňuje, že sám ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, když byl ještě ve funkci, zavedl výběrová řízení na funkce předsedy vrchních a krajských soudů, které jmenuje prezident na návrh ministra spravedlnosti, byť zákon taková výběrová řízení nezná.

Výběrová řízení jako zaběhnutá praxe

„Rovněž nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká zavedla bez zákonné úpravy výběrová řízení na pozice státních zástupců, které ze zákona jmenuje ministr na návrh nejvyššího státního zástupce. V této praxi výběrových řízení na státní zástupce se pokračuje i za současného nejvyššího státního zástupce,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Koudelka.

Výběrová řízení jsou podle Koudelky známa i v případě vedoucích státních zástupců. „Tento rok byl jmenován okresní státní zástupce v Prachaticích, přičemž jej jmenoval ministr spravedlnosti na návrh krajského státního zástupce, který také uspořádal výběrové řízení. Výběrová řízení u soudů i státních zastupitelství jsou běžnou věcí i bez výslovné zákonné úpravy,“ dodal Koudelka, který vyučuje ústavní právo a politologii na Masarykově univerzitě v Brně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

4:40 Nejsou důkazy? Neúspěch akce „čínský špion“ by měl zajímat Babiše

Skončí “velká kauza” s údajným čínským agentem blamáží pro BIS i policii? Městský soud v Praze totiž…