Exekutoři mají stále žně. Platí důchodci, s dluhy čekají i na děti

26.01.2012 19:54 | Zprávy

Každých pět minut po celých 24 hodin denně přibývá v Česku jedna a možná i více exekucí. Alarmující stav je o to hrozivější, když se k této informaci přidá ještě fakt, exekuce v tuto chvíli číhají již nyní na zatím ještě nezletilé děti. Dluží prý i přes svůj nízký věk tisíce, poněvadž se nechávají zlákat obchodními nabídkami cílenými právě na nezletilé. Ty je využívají, ale často potom neplatí. A tak sotva vstoupí do dospělosti, mohou na vlastní kůži poznat, kdo je to exekutor.

Exekutoři mají stále žně. Platí důchodci, s dluhy čekají i na děti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační koláž.

Tento fakt potvrdilo pravidelné šetření jedné z inkasních společnosti, specializujících se na vymáhání dluhů,. Ukázalo se, že v minulém roce byl zjištěn nárůst počtu dlužníků celkově, ovšem překvapivě i těch, kterým ještě není ani 18 let. Zatímco do loňského roku byla představovala tato kategorie v objemu vymáhaných pohledávek dlužníků pouhé půl procento, v posledním čtvrtletí roku 2011 to již byly 4 procenta.

Mezi oblasti, ve kterých dochází k největšímu nárůstu pohledávek za mladistvými patří jednoznačně účty za mobilní telefony a jízda bez platné jízdenky v prostředcích hromadné dopravy. „Mobilní operátoři i dopravní podniky nabízí různé varianty zvýhodněných tarifních programů pro mladistvé a studenty, a právě tato skupina se v poslední době stále častěji objevuje v předávaných případech k vymáhání,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz problematické oblasti Radek Pospíšil, obchodní manažer inkasní společnosti M.B.A. Finance. „Našemu nejmladšímu dlužníkovi je 9 let,“ doplnil.

A tak se Česko dostává do poněkud schizofrenního postavení. Pokud by se totiž takto staré dítě dopustilo loupeže nebo vraždy, dle současných zákonů by za to nebylo trestně zodpovědné. Pokuta za černou jízdu nebo neuhrazený paušál mobilního telefonu na něj však počkají a nevyhne se jim. Přitom právě na nezletilost dětí se řada rodin spoléhá, protože se rodiče mylně domnívají, že za smlouvu, která je psaná na osobu mladší 18 let, nebo za jeho jízdu bez jízdenky, platit nemusí.

Rodiče upomínky prý ignorují, dluhy na děti počkají

„Ač posíláme několik upomínek jak na jméno dítěte, tak i zákonného zástupce a snažíme se, aby dluh byl uhrazen hned v počáteční fázi bez zbytečných soudních a exekučních nákladů, nechávají rodiče dluh až v 87 procentech případů bez povšimnutí,“ říká Jana Tatýrková, mluvčí jedné z inkasních agentur.

A právníci postup vymahačů posvěcují. Je totiž prý potřeba brát do úvahy skutečnost, že způsobilost fyzické osoby vlastními právními úkony nabývat práv a brát na sebe povinnosti vzniká sice v plném rozsahu zletilostí (tj. dovršením osmnáctého roku věku), avšak nezletilí mají způsobilost jen k takovým právním úkonům, které jsou svou povahou přiměřené rozumové a volní vyspělosti odpovídající jejich věku.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

dezinformace

Co přesně je podle vás dezinformace? Nemyslíte, že by si to měl každý vyhodnotit sám? Myslíte, že pravda se pozná vždy na první pohled? Vždyť spousta věcí se prokáže až časem. To bylo třeba povyku, když byl někdo proti očkování proti covidu, protože lidi stejně neochrání a ejhle, za čas se ukázalo, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

10:15 Fialův „úspěch“: EU vám vyžene z hlavy topení plynem a ježdění na naftu. Tvrdě

Velkým tématem eurovoleb byl bezesporu blížící se zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory. A …