„A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes

15.06.2021 18:17 | Ze sítí

Dnešní den patřil mimo jiné také soudu s politickým poradcem Walterem Kraftem, jenž byl souzen za články, které před třemi roky napsal proti islamizaci a migraci. A Městský soud v Praze dnes rozsudek potvrdil, čímž se snesla vlna reakcí – například poslance za SPD Jaroslava Foldyny (Kraft je jeho asistentem) či poslance Jiřího Kobzy.

„A teď soud s Hamplem, Kurasem, Tomským a Samkovou”. Foldynův muž odsouzen za nenávist. Nastal otřes
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Sociolog Petr Hampl a politický konzultant Michal Kraft

Anketa

Obáváte se o svobodu slova v České republice?

97%
3%
hlasovalo: 5691 lidí

„Městský soud v Praze dnes potvrdil rozsudek nad Walterem Kraftem. Je tak otevřena cesta k trestnímu stíhání Hampla, Kurase, Tomského, Kechlibara, Kovářové, Samkové, Kellera, Vondrušky a desítek dalších,“ napsal také protiislámský a protiimigrační aktivista Petr Hampl. Kraft musí zaplatit třicet tisíc, nebo strávit 60 dní ve vězení.

„Nepředstavujte si žádné emotivní soudní jednání. Walterovi prostě přečetli připravený rozsudek,“ uvedl Hampl a přinesl shrnutí. 

„Předsedkyně senátu se odvolávala na rozsudky Evropského soudu pro lidská práva. Je pravda, že tam už dávno neztrácejí s lidskými právy původních obyvatel Evropy čas. Dále bylo konstatováno, že pokud prokurátor nabude subjektivního pocitu, že nějaký projev je nenávistný, je to dostatečný základ pro odsouzení. Dokazování je v takovém případě nadbytečné. Dokazovat se může, zda to obžalovaný opravdu napsal. Ale ohledně nenávistnosti či nebezpečnosti textu není co řešit. Pocit prokurátora stačí. Přítomný státní zástupce vyjádřil názor, že požadovat, aby armáda při ochraně hranic používala vojenské zbraně, takový požadavek má být sám o sobě trestán. Walterův obhájce Petr Holý správně poznamenal, že od této chvíle může být odsouzen kdokoliv kdykoliv za jakýkoliv text. Stačí, aby se našel aspoň jeden státní zástupce, který prohlásí, že mu to připadá nenávistné,“ podotkl Hampl.

„Dnes jsem se zúčastnil odvolacího soudního líčení s Michalem Walterem Kraftem, kde byl souzen za články, které napsal (v roce 2018) proti migraci a islamizaci. Soudkyně námitky jeho advokáta, že se jedná o svobodu slova, a tudíž je jeho odsouzení neústavní, smetla ze stolu. Zdá se, že cenzura vítězí, podporovaná různými apokryfy EU o boji s dezinformacemi, hate speach a podobně. I když trest je mírný, je zde záznam v trestním rejstříku, který Walterovi bude značně komplikovat život. Nemohu se ubránit úvaze, že v situaci, kdy bude Jourová (nebo někdo stejný) cenzorem EU a Piráti zde budou vládnout, že se u soudů budeme nejspíš setkávat často za to, co jsme kdy řekli anebo napsali. Walter je první, kdo bude další?“ napsal svoji reakci také Jiří Kobza.

„Odvolací soud Waltra Krafta. Soud po monologu státního zástupce a paní soudkyně zamítl odvolání. Ladislav Mňačko by měl inspiraci pro nové opožděné reportáže,“ podotkl k rozsudku poslanec za SPD Jaroslav Foldyna.

A na twitterovém účtu se vyjádřil i sám Kraft.

„Takže jsem byl odsouzen. Soud neřešil mé originální texty, ale jakousi vlastní kompilaci, nesměl jsem předvolat svědky, provést důkazy a advokát ani já jsme nesměli říct závěrečnou řeč. Tím celá anabáze končí... vítejte v ČR v roce 2021,“ napsal Kraft.

Takže jsem byl odsouzen. Soud neřešil mé originální texty, ale jakousi vlastní kompilaci, nesměl jsem předvolat svědky, provést důkazy a advokát ani já jsme nesměli říct závěrečnou řeč. Tím celá anabáze končí...Vítejte v ČR v roce 2021.

— walter kraft (@walterkraft6) June 15, 2021

„Jak se soudí verbální tr. činy v ČR v r. 2021. 1. Prokurátor vytvoří text, jehož autorství přiřkne vyšetřovanému, a obviní jej. 2. Soud tento text bere jako text obviněného a při líčení nedovolí obviněnému uvést věci na pravou míru. 3. Soud konstatuje vinu obviněného a vynese rozsudek,“ dodal.

Jak se soudí verbální tr. činy v ČR v r. 2021.
1)Prokurátor vytvoří text, jehož autorství přiřkne vyšetřovanému a obviní jej
2)Soud tento text bere jako text obviněného a při líčení nedovolí obviněnému uvést věci na pravou míru
3)Soud konstatuje vinu obviněného a vynese rozsudek

— walter kraft (@walterkraft6) June 15, 2021

„I Milada Horáková dostala u soudu možnost pronést svou závěrečnou řeč. Já ne,“ zmínil také Kraft.

I Milada Horáková dostala u soudu možnost pronést svou závěrečnou řeč. Já ne.

— walter kraft (@walterkraft6) June 15, 2021

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

O tom nepíšou: Covid se v ČR zlepšuje. Možná zvrat

12:21 O tom nepíšou: Covid se v ČR zlepšuje. Možná zvrat

Rekordní covidová neděle? No, jak se to vezme... V souboji se současnou vlnou pandemie covid-19 přic…