„Ahoj prostitutky, co to tady vaříte za ejakuláty.“ U Jílkové se řešila šikana na školách a došlo na mrazivá svědectví

10.03.2016 22:35

Šikana na školách bohužel zdomácněla. Nemůžeme to tak nechat. Tato slova pronesla v pořadu České televize Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Členka vlády si následně vyslechla sadu děsivých momentů, které dnes zažívají učitelé či jiní pracovníci ve škole. Kupříkladu paní kuchařky si musejí od dětí vyslechnout i následující slova: „Ahoj prostitutky, co to tady vaříte za ejakuláty.“

„Ahoj prostitutky, co to tady vaříte za ejakuláty.“ U Jílkové se řešila šikana na školách a došlo na mrazivá svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková
reklama

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD), ústřední školní inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal, psycholog David Čáp, předseda Sdružení učňovských zařízení a ředitel SOU Ohradní Karel Dvořák, paní učitelka Jitka Česká a ředitel ZŠ Glowackého v rezignaci Miroslav Koranda debatovali ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové o šikaně učitelů na českých školách. Sluší se připomenout, že Koranda byl dotlačen k rezignaci kvůli pohlavku studentovi.

V roce 2015 bylo napadeno 16 učitelů. Kdy se s tím začne něco dělat? Ředitel Karel Dvořák popsal, co se dnes na školách děje. „Jeden žák celou hodinu vyrušoval, paní učitelka ho opakovaně upozorňovala, že takto se chovat nemůže, ale on nepřestával. Když mu na konci chtěla zapsat poznámku, tak se rozběhl k jejímu stolu, mlátil třídnicí do lavice a nadával jí slovy, která já ani tady nemohu reprodukovat. Skončilo to tím, že jí řekl: Já si to s tebou vyřídím venku. Samozřejmě jí tykal. Ta paní učitelka vyběhla ze třídy ke mně do ředitelny a celá se klepala. Řešil jsem to tak, že jsem si žáka přivedl do ředitelny, zavolal jsem rodičům a ze školy jsem ho vyhodil,“ vykreslil konkrétní situaci Dvořák.

Ministryně Valachová oznámila, že si jsou lidé na ministerstvu vědomi, že šikana na našich školách zdomácněla, a něco se s tím dělá. Paní učitelka Jitka Česká ale chtěla vědět, co se vlastně dělá. Připomněla, že v kauze šikanované učitelky jsme nic neslyšeli o třídním učiteli té třídy. Ten tam přitom mohl sehrát důležitou roli.

Z publika se ozvala paní vychovatelka s dlouholetou praxí, která se také setkala se šikanou. Potvrdila, že žáci občas používají slova, která opravdu nelze v televizi opakovat. Posteskla si také nad tím, že se jí u nadřízených nedostalo zastání, což ji zarazilo.

Matka řve na ředitele: Vy jste úplnej debil

Miroslav Koranda upozornil, že zásadní problém tkví už v rodičích. Děti leckdy mluví vulgárně, ale učitelé mají fakticky příliš málo nástrojů, kterými by bylo možné žáky umravnit. Tady musejí své dítě zpacifikovat rodiče. Ti pohříchu často se školou nekomunikují. Psycholog Čáp přidal ještě jeden pohled. „Nenamlouvejme si, že je dnešní generace horší než ty předchozí. Už v roce 1954 byla napsána kniha Džungle před tabulí, která velmi barvitě popisuje to, co tu slyšíme i dnes,“ upozornil psycholog.

S tímto názorem zásadně nesouhlasil pan Daniel Rovný, IT pracovník na jedné ze škol. Ačkoli není právě drobného vzrůstu, žáci si vůči němu dovolují a na chodbách na něj nevhodně pokřikují. Ale to není vše.

„Já bych se rád otočil tady na paní ministryni. Požádaly mě o to paní kuchařky, které prý slýchají mnohé, když vydávají dětem obědy. „Ahoj prostitutky, co to tady vaříte za ejakuláty,“ citoval slova některých žáků. Musejí je poslouchat ženy, které jsou samy matkami a berou nějakých 11 tisíc korun měsíčně. Když si pak škola zavolá rodiče takových dětí k probrání problému, žáci slyší, jak maminky na ředitele řvou. „Matka řve na ředitele: Vy jste úplnej debil,“ dodal pro dokreslení.

Moderní škola má ještě jeden problém. Dnes sice existují elektronické žákovské knížky a elektronické třídnice, ale rodiče mnohdy do těch žákovských knížek ani nenahlížejí. A když už je otevřou, ještě dětem poradí, aby si z poznámek učitelů nic nedělali.

Se svou troškou do mlýna přispěl i ředitel v rezignaci Koranda. Dočkal se kritiky za to, že dal výchovný pohlavek jednomu ze žáků. Doslouží jen nynější školní rok. Žák vše pochopil a umravnil se, ale maminka vše hnala dál. Psycholog Čáp se však na Korandu obořil, že není na místě omlouvat pohlavek přívlastkem „výchovný“. „Uplatňovat fyzické tresty je špatné. Byla to chyba, neomlouvejte ji,“ udeřil Čáp na ředitele školy. 

Záběry šikany jsou otřesné. Co s tím?

„Neměli by ti žáci, kteří šikanovali učitelku, skončit někde v diagnostickém ústavu? Ty záběry dostupné na internetu jsou otřesné, na to se ani nedá dokoukat,“ rozohnila se Jílková. Chtěla od Čápa slyšet, co by se s takovými žáky mělo dít dál? „Měl by přijít kázeňský trest. Ale jaký, to je na zvážení té školy,“ poradil psycholog. Školy prý bohužel nevyužívají nástrojů, které mají k dispozici díky školnímu řádu.

Ředitelka jedné z českých středních škol upozornila na to, že řadě ředitelů chybí odvaha. Nechtějí vyloučit problémové žáky, aby nedostali méně peněz. To je problém. Ředitelé často stojí proti vysokoškolsky vzdělaným rodičům, kteří se mnohdy baví i s právníky. Ředitelé jsou v tom osamoceni.

Pokud jde o konkrétní případ učitelky, která byla šikanována a později zemřela, škola byla zkontrolována Českou školní inspekcí a vše bylo shledáno v pořádku. To ukazuje, že Česká školní inspekce nefunguje. Tato tvrdá slova zazněla v závěru pořadu. Tomáš Zatloukal oponoval, že inspektoři dělají, co mohou. Ministryně Valachová doplnila, že tento případ je stále šetřen a konkrétní poznatky a důsledky budou ještě vyvozeny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

21:30 „Pí*a, pí*a, pí*a. Kur*a, to se mi ulevilo.“ Novotný utržený ze řetězu. Pustil se do Benešové. Poslal jí i smsku

Řeporyjský starosta Pavel Novotný pro ostré slovo nejde nikdy daleko. Tentokrát si vzal na paškál mi…