„Ale dyť ste joudík,“ napsal Jiří Mádl kritikovi ČT. A mnohem více k demonstracím

14.03.2018 13:22

Již dnes by se měli sejít odpůrci prezidenta Miloše Zemana na akci Zemane, ČT nedáme! Demonstrovat budou za svobodu slova a médií nejen na pražském Václavském náměstí, ale i v jiných městech. Zítra pak chtějí protestovat studenti.

„Ale dyť ste joudík,“ napsal Jiří Mádl kritikovi ČT. A mnohem více k demonstracím
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Jiří Mádl

Dnešní protesty se uskuteční například v Českých Budějovicích, Táboře či Turnově. Organizátorům se nelíbí Zemanova kritika médií, kterou pronesl v inauguračním projevu. Jeho slova považují za útok na svobodu slova. Poukazují také na to, že Zeman kritiku pronesl ve stejné době, kdy na Slovensku řeší vraždu investigativního novináře.

„Akci svoláváme v přímé reakci na inaugurační projev znovuzvoleného prezidenta ČR Zemana. Miloš Zeman dle našeho názoru trestuhodně zneužil tohoto významného státního ceremoniálu pro svůj vlastní nenávistný útok na svobodná média. Nejednalo se přitom o drobný bonmot pronesený mezi řečí v přátelském rozhovoru s ruským prezidentem, ale o promyšlený a předem připravený projev, který bezprecedentním způsobem akt inaugurace pošpinil,“ říkají organizátoři ze skupiny AUVA. Ti považují projev hlavy státu za naprosto neospravedlnitelný i v kontextu slovenských událostí. 

„Tato tragická událost nás utvrdila v tom, že před útoky politiků je potřeba svobodu médií aktivně hájit, pokud se nechceme podobných ohavných činů dočkat i u nás v České republice,“ poznamenávají organizátoři, kteří upozorňují i na agresivní kampaň proti svobodným médiím ze strany nejen Miloše Zemana, ale i Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamury (SPD). Neopomíjejí ani představitele KSČM či Jiřího Zimolu z ČSSD. 

„Stejně jako projevy nenávisti vůči novinářům odsuzujeme bezostyšné propojení mediální a politické moci, které se zhmotnilo v osobě současného premiéra v demisi Andreje Babiše. My, občané, chceme novinářům dokázat, že si vážíme jejich mnohdy riskantní a náročné práce a že kategoricky nesouhlasíme s útoky některých našich vrcholných politických představitelů na nezávislost novinářské obce,“ dodávají organizátoři. 

„Nedopustíme likvidaci svobody slova. Chceme prezidentu Zemanovi a dalším vzkázat, že novinářskou obec, včetně nezastupitelné role veřejnoprávní televize a rozhlasu, a její práci jsme připraveni bránit. Bez této záslužné činnosti médií by naše společnost mohla rychle přijít o svou svobodu a názorovou pluralitu. Svobodná média jsou jedním ze základních pilířů demokratické společnosti a jakýkoli zásah do jejich nezávislého fungování vystavuje demokracii přímému ohrožení,“ uzavírají organizátoři. 

K účasti na demonstraci vyzývá i režisér Jiří Mádl, jenž v diskuzi na sociální síti nazval svého oponenta „joudíkem“.

Na akci bude možné také podepsat petici na obranu médií – najdete ji také ZDE.

Na zítřek pak zvou do ulic studenti, kteří svoji akci nazývají Vyjdi ven.

„Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. 3. na Mezinárodní den proti policejní brutalitě v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva. Výstražnou stávkou vyzýváme ústavní představitele České republiky, jmenovitě prezidenta České republiky, premiéra České republiky a Parlament České republiky k obraně ústavních a společenských zvyklostí a hodnot,“ vyzývají studenti, kteří chtějí, aby se všem a vždy měřilo stejným metrem.

„Chceme, aby prezident plnil svoji ústavní funkci a aby o budoucnosti nás všech nerozhodovaly trestně stíhané osoby, aby v klíčových výborech neseděli ti, kteří kdysi aktivně potlačovali demokracii a mlátili studenty,“ zakončují organizátoři z řad studentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

21:21 Je bůh xenofob? Expert na islám nepotěší neomarxisty ani Sorose

Publicista a exmuslim Lukáš Lhoťan se na serveru Reflex.cz rozepsal o tom, zda je židovsko-křesťansk…