„Ať si Putin a Zelenskyj rozbijou huby. A nás nechají být!“ Martin Dejdar vyletěl na tiskovce. Tím to neskončilo

05.04.2022 16:10 | Reportáž

„Když čtu články na některých serverech, přijde mi to, jako kdyby válka začala v roce 1945. V poslední době mám pocit, jako kdyby se historie motala jen kolem toho, jakým způsobem jsme ubližovali sudetským Němcům,“ říká režisér Tomáš Magnusek s tím, že se i kvůli tomu rozhodl natočit film naopak z období války. Vybral si příběh Ležáků, které postihl stejný osud jako známější Lidice. Na tiskové konferenci, kde svůj záměr představil, se mluvilo i o Ukrajině. Pro ParlamentníListy.cz promluvil Martin Dejdar a herecký bard Karel Hábl. Padla velmi drsná slova…

„Ať si Putin a Zelenskyj rozbijou huby. A nás nechají být!“ Martin Dejdar vyletěl na tiskovce. Tím to neskončilo
Foto: Natálie Brožovská
Popisek: Režisér Tomáš Magnusek a herec Martin Dejdar

„Když čtu články na některých serverech, přijde mi, jako kdyby válka začala v roce 1945. V poslední době mám pocit, jako kdyby se historie motala jen kolem toho, jakým způsobem jsme ubližovali sudetským Němcům,“ říká režisér Tomáš Magnusek, který se i proto rozhodl natočit naopak film z doby války. Divákům chce přiblížit osud Ležáků, vesničky, která dopadla podobně jako známější Lidice. „Historie mě velmi baví. A myslím, že se musí mluvit o tom dobrém i o tom špatném. Protože každá doba s sebou něco nesla. Vždycky to ve velkém měřítku schytali obyčejní lidé, nějakou politickou hrou politiků, diktátorů,“ vysvětlil.

„Ležáky si zaslouží zfilmování stejně jako si to zasloužily Lidice. To jsou příběhy, na které se nesmí zapomenout. Bude to film na co nejreálnějším základě, a to jak prostředím, tak lidmi, kteří tuto tragickou událost českých dějin zažili. Velká zásluha patří hlavně autorovi scénáře Miloši Pilařovi, který ověřoval drtivou většinu údajů. Snažil se pracovat především s ověřitelnými fakty.“ Jak režisér také prozradil, jedna ze sester, které byly po vypálení Ležáků dány na převýchovu do Německa, ještě žije. „Její dcera dělá ohledně Ležáků důležitou osvětu. Věnuje se tomu, aby lidé nezapomněli,“ uvedl.

Dejdarův dědeček byl členem odbojové skupiny kolem Ležáků

Ve filmu Ležáky se objeví například Viktor Dvořák, který před časem ztvárnil Havla ve stejnojmenném filmu, Bára Jánová, Karel Hábl i Martin Dejdar. Ten na tiskové konferenci prozradil, že má k Ležákům velmi osobní vztah. „Můj dědeček byl členem odbojové skupiny, která kolem Ležáků pracovala, byl zatčen, převezen do Terezína a v Drážďanech popraven,“ vysvětlil.

„Historie se připomínat musí. Já budu hrát kněze, který tu válku přežil, což je zajímavé. Těším se na to,“ usmíval se herecký bard Karel Hábl, který nedávno ve filmu Anatomie zrady ztvárnil T. G. Masaryka. První klapka má padnout na místě někdejších Ležáků 24. června během pietní akce, připomínající 80 let od vyhlazení obce. Kvůli natáčení budou na základě dobových fotek postaveny některé obytné domy, které ve vesnici před jejím vyhlazením stály.

Putin? Je to vrahoun! Vraždit civilisty? Hábl a Dejdar k Ukrajině…

Anketa

Jste pro odstřižení se od ruských dodávek plynu a ropy?

94%
hlasovalo: 65314 lidí
U příležitosti představení záměru natočit Ležáky se mluvilo i o současné válce na Ukrajině. Pro ParlamentníListy.cz se vyjádřil Martin Dejdar a Karel Hábl. Ten poslal Putinovi velmi rázný vzkaz. „Je to šílené. On se zbláznil. Je to vrahoun, je to blázen. A mám takový dojem, že ho zlikvidují sami. Bourat města, střílet lidi. Měli se spokojit s Krymem, nebo možná ten Donbas… Já tomu moc nerozumím. Ale ať už dá pokoj,“ vzkázal Putinovi a na jeho adresu ještě dodal. „Stejně skončí u mezinárodního soudu. Jako byl Norimberský proces, tak by něco takového mělo být.“

To, co se na Ukrajině děje, nese těžce i Martin Dejdar. „V životě by mě to nenapadlo, že se dožiji něčeho takového, že nebudu o válce jen slyšet, ale že ji budeme vlastně jako by prožívat. Samozřejmě vzpomínám si na to, jak jsem prožíval válku v Kuvajtu. Ale nutno říct, že to bylo relativně tak daleko, že se nás to zdaleka tak nedotýkalo. Tady ten konflikt se nás dotýká velmi úzce a nejen tím, že je to blízko, ale i tím, že se snažíme pomáhat lidem, kteří tou válkou trpí. Opravdu, v životě by mě nenapadlo, že někdo v 21. století může něco takového udělat, napadnout jinou zemi a takovýmto způsobem vraždit civilisty,“ vysvětlil s tím, že je podle něj strašné vůbec civilisty jakýmkoliv způsobem do válek zatahovat.

"Já si prostě vždycky říkám, že nejlepší by bylo, kdyby se ti dva…. i ten pan Zelenský, ať si vezmou rukavice, jdou do ringu a rozbijí si hubu. A nechají nás být. My s tím nikdo nechceme nic mít. I bitva na nějakém poli za městem je v pořádku, pokud se jí zúčastní vojáci, kteří chtějí. A nejsou k tomu lidi nucení. Ale prostě brát otce od rodin, syny od matek, to je zrůdný," uvedl a vrátil se ještě k natáčení Ležáků. „Myslím si, že je důležité tyto věci připomínat. Ta témata jsou pořád živá. Od druhé světové války je to už osmdesát let a mysleli jsme, že je to za námi. A vidíte, není!“

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Hora

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

10:10 A to nevíte, co bylo pak! Železný vyběhl za Ševčíkem. I jeho vlastní se do něj trefují

Debata o konsolidačním balíčku v pořadu Události, komentáře ČT24 začala ostrou přestřelkou mezi děka…