Až 200 tisíc plat! Co Zeman právě vyvolal, sám nečekal

18.01.2022 12:41 | Ze sítí

Slovo nenažranost zarezonovalo projevem prezidenta Miloše Zemana při jmenování soudců obecných soudů. Sice jej nepoužil, pouze jej zmínil – ale i tak se někteří ozývají a vrací mu stejnou mincí. Zeman se tak vyjádřil k protestu proti zmrazení platů soudců. Za to, že kritizoval soudcovskou neochotu snížit si plat, se Zemanovi dostalo urážek.

 Až 200 tisíc plat! Co Zeman právě vyvolal, sám nečekal
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman

Anketa

Podporujete plošné testování ve firmách?

13%
hlasovalo: 20628 lidí

„Vzpomínám si, jak jsem před zhruba dvěma lety kritizoval průtahy, které souvisely s případem Vlasty Parkanové, jistě si na tu kauzu vzpomínáte, a označil jsem je za ostudu české justice, nikoli pouze soudců, ale také státních zástupců. Případ byl konečně uzavřen, ale ostuda zůstala. A myslím si, že bychom měli všichni přemýšlet, jak opakování podobných případů zabránit,“ poznamenal úvodem projevu k soudcům Zeman.

„Říkám to i v souvislosti s tím, že místo tohoto přemýšlení se z řad soudců ozývají protesty proti zmrazení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výrazu nenažranost a pouze se zamyslím nad tím, proč řadoví soudci, jejichž platy se pohybují ve výši sta tisíc korun, budete-li úspěšní a stanete-li se předsedy soudů, bude to dokonce dvě stě tisíc korun měsíčně, nikoli ročně, tak proč tito soudci protestují proti pouhému zmrazení svých platů a argumentují přitom svojí nezávislostí. Ale vždyť politici mají být také nezávislí, a, jak jsem si všiml, tato vrstva naší společnosti proti zmrazení svých platů nijak neprotestuje,“ dodal.

„Chtěl bych vám proto popřát, aby, poněkud pateticky řečeno, jste dýchali ne-li se svým národem, tedy alespoň se státním rozpočtem a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnosti lepší, jistě vaše platy vzrostou. A budete-li dobře pracovat a nebudete-li opakovat chyby v kauze Vlasty Parkanové, možná že se stanete i předsedy soudů, a v tomto případě budete úplně za vodou,“ zmínil.

„Citoval jsem Aloise Rašína, za službu vlasti se neplatí. Neznamená to požadavek, aby vaše platy byly nulové, ale aby byly uměřené. A já vám přeji ve vaší práci hodně úspěchů a málo ostudy, která by dopadla na celý soudcovský stav, jako tomu bylo v případě Vlasty Parkanové,“ zakončil Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

A hned se začali mnozí uživatelé na sociálních sítích nad Zemanovými slovy pozastavovat. 

„Zeman kritizoval soudce za nenažranost v otázce platů. Jeho válení se v Lánech přijde ČR ročně na tři čtvrtě miliardy. Arbitr dobrého vkusu a produktivity zvlášť,“ podotkl zostra jeden z uživatelů.

„Když teď Zeman bere desetitisícové náhrady na ošatné každý měsíc, to už musí mít úžasnou sbírku pyžámek, že jo...“ poznamenal například v souvislosti s financemi jeden z uživatelů.

Celý text projevu prezidenta Miloše Zemana:

Vážený pane ministře, dámy a pánové,

tedy přesněji řečeno, dámy a jeden pane, ne pardon, špatně jsem počítal, dva pánové. A přesto je to takový drobný důkaz feminizace našich soudů. Chtěl bych vám ještě jednou blahopřát k vašemu dnešnímu jmenování.

Vzpomínám si, jak jsem před zhruba dvěma lety kritizoval průtahy, které souvisely s případem Vlasty Parkanové, jistě si na tu kauzu vzpomínáte, a označil jsem je za ostudu české justice, nikoli pouze soudců, ale také státních zástupců. Případ byl konečně uzavřen, ale ostuda zůstala. A myslím si, že bychom měli všichni přemýšlet, jak opakování podobných případů zabránit.

Říkám to i v souvislosti s tím, že místo tohoto přemýšlení se z řad soudců ozývají protesty proti zmrazení platů ústavních činitelů, soudců a státních zástupců. Protože vynikám až extrémní zdvořilostí, nebudu používat výrazu nenažranost a pouze se zamyslím nad tím, proč řadoví soudci, jejichž platy se pohybují ve výši sta tisíc korun, budete-li úspěšní a stanete-li se předsedy soudů, bude to dokonce dvě stě tisíc korun měsíčně, nikoli ročně, tak proč tito soudci protestují proti pouhému zmrazení svých platů a argumentují přitom svojí nezávislostí. Ale vždyť politici mají být také nezávislí, a, jak jsem si všiml, tato vrstva naší společnosti proti zmrazení svých platů nijak neprotestuje.

Chtěl bych vám proto popřát, aby, poněkud pateticky řečeno, jste dýchali ne-li se svým národem, tedy alespoň se státním rozpočtem a abyste platy, které vám byly v minulosti přisouzeny, akceptovali. Bude-li situace v budoucnosti lepší, jistě vaše platy vzrostou. A budete-li dobře pracovat a nebudete-li opakovat chyby v kauze Vlasty Parkanové, možná že se stanete i předsedy soudů, a v tomto případě budete úplně za vodou.

Citoval jsem Aloise Rašína, za službu vlasti se neplatí. Neznamená to požadavek, aby vaše platy byly nulové, ale aby byly uměřené. A já vám přeji ve vaší práci hodně úspěchů a málo ostudy, která by dopadla na celý soudcovský stav, jako tomu bylo v případě Vlasty Parkanové.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

13:12 Rozkaz pro obyvatele EU. Předán přes TOP 09. A strhly se věci

Evropská komise podle europoslance TOP 09 Luďka Niedermayera přišla na to, jak se zbavit závislosti …