Českou politickou scénu rozhýbala kauza „biopaliva“. Jedná se o vládní návrh zákona, podle kterého se má prodloužit podpora daňového zvýhodnění paliv s přidanou biosložkou (tzv. biopaliva) až do roku 2020. Původně přitom měla platnost podpory skončit s koncem letošního roku.
Zákon, který míří do Poslanecké sněmovny, tuto podporu prodlužuje až do roku 2020, což je nejzazší hranice, kdy EU ještě akceptuje přimíchávání tzv. biosložek první generace, což je především řepka. Dnes již výzkumy zpochybňují její výhodnost a sama EU členským zemím doporučuje, aby se co nejrychleji přeorientovaly na modernější biopaliva.
Jak připomíná uznávaný ekonomický novinář Miroslav Motejlek, nejvýznamnějším českým producentem řepkových biopaliv, ovládajícím většinu trhu, je firma Preol. Ta spadá pod koncern Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Právě on přitom prodloužení daňového zvýhodnění do zákona prosadil. A navíc, jak Motejlek upozorňuje, prosadil přísnější kontrolu přidávání biosložky do paliv- jinými slovy ohlídat, zda je jeho řepky skutečně přidáváno tolik, kolik je určeno.
Na střet zájmů upozornil v nedělní diskusi u Václava Moravce Babišův předchůdce na ministerstvu financí Miroslav Kalousek. Ten o návrhu hovořil jako o „tunelu za devět miliard“. Ministr Babiš se vzápětí ohradil proti částce („Sleva na spotřební dani byla v roce 2013 1,5 miliardy pro všechny subjekty v ČR,“ napsal na svůj Twitter), a také proti tomu, že by měl s návrhem cokoliv společného. Zákon podle něj spadá pod ministerstvo zemědělství, které také bude návrh ve sněmovně prezentovat. Navíc zdůraznil, že na tomto návrhu ušetří přepravci, kteří musí spotřební daň z paliv platit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav