„Bartoš domrd*l stranu!“ Zoufalství. Padla rána od muže zevnitř

09.10.2021 20:56

Kvůli preferenčním hlasům se letošní volby proměnily pro Pirátskou stranu v totální debakl, jelikož se voliči rozhodli na koaličních kandidátkách upřednostnit zástupce starostů. Že Piráti nakonec půjdou do Sněmovny jen se čtveřicí svých poslanců a oproti minulým volbám ztratí 18 mandátů, již ve straně vzbuzuje první ohlasy. Zatímco od Ferjenčíka přišlo přirovnání Pirátů k sebevražedným útočníkům, přicházejí i velice ostrá slova k současnému vedení strany. „Bartoš domrdal stranu. Zavíráme krám,“ ozývá se z partaje.

„Bartoš domrd*l stranu!“ Zoufalství. Padla rána od muže zevnitř
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Ivan Bartoš (Piráti)

Anketa

Jste spokojeni s výsledky voleb?

7%
87%
hlasovalo: 30798 lidí
Voliči vykroužkovali na první místa společných koaličních kandidátek nominanty Starostů a nezávislých, a ti tak mnohde přeskakovali i pirátské lídry kandidátek.

Odehrálo se tak přesně to, čeho se mnozí příznivci Pirátů obávali. V koalici se kroužkování strachovali již před počátkem hlasování, a panoval tak zákaz vyzývat ke kroužkování určitých kandidátů. Pirátům to ovšem nepomohlo.

Přestože koalice skončila na třetím místě a odnesla si velice slušný výsledek 37 mandátů, zatímco zástupců starostů půjde do Sněmovny 33, Piráti se musejí smířit s hořkým koncem v podobě úspěchu pouze čtveřice svých zástupců.

Jmenovitě se do Sněmovny za Piráty dostanou Olga Richterová (kandidovala z prvního místa, skončila první) a Jakub Michálek (kandidoval z druhého místa, skončil šestý) z pražské kandidátky, Klára Kocmanová (kandidovala z druhého místa, skončila šestá) ze středočeské kandidátky a pirátský předseda Ivan Bartoš (kandidoval z prvního místa, skončil první) z kandidátů koalice v Ústeckém kraji.

Do sněmovních lavic neusednou ani mnozí krajští lídři kandidátek Pirátů, a o svém poslaneckém mandátu tak již může pouze snít i Mikuláš Ferjenčík (4 194 preferenčních hlasů) – ten kandidoval z prvního místa koaliční kandidátky v Pardubickém kraji, nakonec jej však přeskočil nejen kandidát starostů Jiří Hájek z druhého místa s 6 554 preferenčními hlasy, ale také zástupce starostů Tomáš Dubský, jenž s 6 825 preferenčními hlasy nakonec zaujal z koaličních kandidátů první pozici – a to přestože kandidoval z pátého místa.

A jak debakl Ferjenčík okomentoval? Jinak, než byste čekali. „Pirátské kamikadze potopilo letadlovou loď Andreje Babiše. Díky všem za podporu!“ zaznělo na Facebooku dosavadního poslance. Není jisté, jestli za slovem označujícím sebevražedné letce ukryl nějaký hlubší význam.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
Označení pro japonské sebevražedné piloty bojující za druhé světové války však nebylo to nejsilnější. Někteří Piráti již začínají po sečtení výsledků nemálo vřít.

„Absolutně nejhorší politický rozhodnutí v dějinách ČR. Bartoš domrdal stranu. Zavíráme krám,“ hodnotil člen Mladého pirátstva Radek Holodňák situaci, když to v průběhu sčítání vypadalo, že budou pirátští poslanci dokonce pouze dva.

„Třeba jsme ještě v lucidním snu a po probuzení to tak nebude,“ uklidňoval jej komentující Radek Miličevič, po sečtení hlasů to však příliš pozitivněji pro Piráty nevypadá.

Debakl Pirátů je pro ně o to nepříjemnější, že zatímco STAN obhajovali šest mandátů (a získali 33), oni měli dosud poslanců 22, ztratí tak rovnou 18 mandátů.

Z koaliční smlouvy navíc vyplývalo, že Piráti obsadili dvě třetiny kandidátních listin, a proto zaplatili za kampaň 32 milionů korun, zatímco STAN 16 milionů korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…