„Běžte s tou vlajkou do...“ Na Olšanech se tvrdě střetli aktivisté a přiznivci Nočních vlků. Křik se změnil ve strkanici. Agresivního protiruského aktivistu sebrali těžkooděnci

07.05.2018 18:42

REPORTÁŽ Putinovy děvky, Bakalovy děvky. Tak si vzájemně nadávali odpůrci a příznivci při příjezdu členů ruského motorkářského klubu Noční vlci. V pražské ulici U nákladového nádraží je od sebe museli oddělit policejní těžkooděnci. Motorkáři následně na Olšanských hřbitovech uctili památku padlých rudoarmějců.

„Běžte s tou vlajkou do...“ Na Olšanech se tvrdě střetli aktivisté a přiznivci Nočních vlků. Křik se změnil ve strkanici. Agresivního protiruského aktivistu sebrali těžkooděnci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uctít památku padlých ruských vojáků. Před Olšanskými hřbitovy se shromáždili jejich příznivci i odpůrci

"Běžte s tou vlajkou dopryč. To je úcta k ruským vojákům, co zde zemřeli za druhé světové války. Bez nich byste nežili ani vy," řval na plné hrdlo aktivista považovaný za extremistu a xenofoba Jiří Černohorský. Na druhou stranu ulice U nákladového nádraží v Praze totiž dorazili protiputinovští aktivisté s vlajkami Evropské unie. Tak začala ještě před příjezdem ruských motorkářů z klubu Noční vlci vyostřená přestřelka hesel mezi příznivci a odpůrci, které rozdělovala výše zmíněná ulice.

A na scénu přišli "záškodníci"

"Osobně vděčím Rusům za život. Mého tátu v Praze zachránili," sdělil účastník piety za padlé rudoarmějce s tím, že nemůže být žádná "Putinova děvka", protože prožil téměř čtyřicet let v Kanadě. Na stranu proruského davu přiběhla žena s vlajkou EU a slovně to od všech schytávala. "Je zde EU, tak tady můžu stát s jejím praporem. Žádný zákon mi to nezakazuje. Já jsem doma," bránila se s tím, že nás Sověti osvobodili jen proto, aby nás okupovali.

Do akce se pustila i tak trochu "záškodnická" skupina v čele s proruským aktivistou Žarko Jovanovičem. Rozvinula transparenty "V čele s EU ke komunismu" či "Sovětský svaz Evropské unie vzor". To zmátlo obě strany. "No, to snad nemyslíte vážně," rozhořčil se jeden souputník, než si uvědomil, že je to skrytá pohana EU. Nicméně posléze přešli "záškodníci" nepozorovaně do proevropského tábora a tam drželi oba transparenty.

A došlo k zadržení

"Vladimir Putin je válečný zločinec a pirát. Má na svědomí 10 000 zabitých Ukrajinců. Vy se ho snažíte legitimizovat, takže jste jen taková propagandistická bandička," řval Martin Uhlíř. Když v jeho táboře odhalili "záškodníky", přeběhl ulici s tím, že když "oni mohou být u nás, my můžeme být u nich" a začal se hádat a postrkovat s proruskou skupinou. Policejní těžkooděnci, kteří na ulici dojeli nedlouho před tím, se jej snažili odvést do jeho tábora, načež se s nimi začal také postrkovat a byl namísto toho odveden do policejní dodávky.

"Státní policie zabraňuje svobodomyslným občanům vyjádřit názor. Takže StB. Proč chráníte fašisty," zvedly se hlasy kolegů zadrženého. "Odvezte ho na Guantánamo, ať je u svých," křičela druhá strana. To už byl na místě i protiruský demonstrant Tomasz Peszynski.

A přijeli Noční vlci

"Putinismus, fašismus, stejný odpad, stejný hnus," ozývalo se od protiputinovců, načež pustili Ódu na radost Ludwiga van Beethovena, tedy hymnu Evropské unie. Na té straně se zdvihly véčka ve smyslu "victory", na druhé prostředníčky ve smyslu "fuck off". Dál zněla Modlitba pro Martu či Bratříček od Karla Kryla. Nakonec ale policie písně linoucí se z auta vypnula. "Jestli už jezdíte na ten protivný Západ, přijíždějte na ruských motockylech," objevil se další transparent.

To už začali přijíždět Noční vlci, nutno přiznat, že většinou na "zápaďáckých" motocyklech. "Banda kriminálních motorkářů," ozvalo se ze strany "protivlčí hlídky". Pak si navzájem ještě vyměnily oba tábory několik invektiv, jako "Havlisti, fašisti", "Putinovy děvky", "Bakalovy děvky" a Noční vlci mezi nimi prošli na Olšanské hřbitovy, kde byla na prostranství vymezeném vojákům Rudé armády uctěna i za účasti místopředsedy ČSSD Jaroslava Foldyny jejich památka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…