„Bude to řežba, jakou jsme ještě neviděli“. Kvůli stíhání dezinformátorů to prý v koalici vře

29.12.2022 17:29

Pracovníci Úřadu vlády ČR a Ministerstva vnitra vypracovali plán na boj s dezinformacemi. Stát by mohl jejich šiřitele stíhat, odstřihnout takové weby od reklamy státních institucí nebo desítkami milionů korun podporovat nezávislá média, která se snaží dezinformace potírat. Současný vládní zmocněnec pro oblast dezinformací Michal Klíma by se pak mohl stát národním gestorem této politiky a určovat způsob, jak s takzvanými fake news bojovat. Celou věc na sociálních sítích okomentoval europoslanec Jan Zahradil (ODS).

„Bude to řežba, jakou jsme ještě neviděli“. Kvůli stíhání dezinformátorů to prý v koalici vře
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Europoslanec Jan Zahradil (ODS).

Deník N upozornil, že ve spolupráci Ministerstva vnitra ČR a Úřadu vlády ČR vznikla strategie na potírání dezinformací. Pokud bude realizována, stát by dle ní mohl jejich šiřitele stíhat, odstřihnout dezinformační weby od reklamy státních institucí nebo by desítkami miliony korun mohl ze státního rozpočtu podporovat „nezávislá média“, která se snaží dezinformace potírat. V návrhu se konkrétně počítá se sto miliony ročně pro nezávislá média, která mají s bojem proti dezinformacím pomáhat.

Anketa

Komu byste dali hlas v druhém kolem?

hlasovalo: 9492 lidí
Tvůrci nového zákona počítají konkrétně s finanční podporou padesáti milionů korun ročně pro neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi.

„Neziskové organizace se v tomto směru angažují (zejména v oblasti vzdělávání, ověřování faktů a monitoringu aktivit klíčových mezinárodních hráčů) aktivně již několik let a v případě fenoménu, jako jsou dezinformace, hrají nezastupitelnou roli. Také zahraniční zkušenosti ukazují, že některé aktivity v rámci strategické komunikace a čelení dezinformacím je efektivnější a účinnější realizovat prostřednictvím nevládních organizací než v rámci státního sektoru,“ stojí ve zprávě o potřebě boje s dezinformacemi.

Zveřejněné informace vyvolaly poměrně kritický ohlas a to jak mezi některými politiky, tak mezi některými novináři.

Dalibor Balšínek z Echa se o tom pohádal s miliardářem Dobrovským nebo neziskovkářem Rozumkem.

„No já snad omdlím! Jakých 50 milionů?! Jakých sto?!?“ poznamenala na svém facebookovém profilu novinářka Barbora Koukalová.

Anketa

Který z prezidentských kandidátů je podle vás nejpoctivější?

hlasovalo: 19217 lidí

V první polovině příštího roku by měl vzniknout zákon určující podmínky, za kterých mohou být zablokované konspirační stránky na internetu. V plánu je také zákon umožňující policii stíhat záměrné šíření dezinformací. „Předloží se vládě návrh zákona doplňujícího trestní zákoník o trestnou činnost vědomého a záměrného šíření dezinformací s cílem významně poškodit demokratický charakter státu či jeho klíčových bezpečnostních zájmů,“ píše se podle serveru v dokumentu.

Experti doporučují rovněž podporovat padesáti miliony korun ročně neziskové organizace, které se zabývají bojem s dezinformacemi. Sto milionů korun ročně by pak měla dostávat nezávislá média, která v boji s fake news pomohou. „Považuji pomoc profesionálním zpravodajským a nezávislým médiím v této oblasti za velmi důležitou. Navíc poslední rána pro média byla novelizace autorského zákona, kdy tito vydavatelé přišli o peníze od Googlu,“ řekl Deníku N Klíma. Stát by měl zaměstnat i více odborníků na dezinformace.

„Už jsem kvůli tomu začal vyvádět, a ne sám. Myslím, že tohle Rakušan s Klímou nakonec neprosadí. Bude kolem toho ale řežba, kterou jsme ještě neviděli,“ poznamenal ke komentáři Koukalové europoslanec Jan Zahradil (ODS).

„Asi ať je, třeba to tohoto grázla definitivně politicky pohřbí,“ zmínila Koukalová.

„Ve skutečnosti tohle tlačí část státní byrokracie (úředníci MV, MZV, zpravodajci) za pomoci části nevládek (ty se těší na granty) a médií (ta se těší na omezení konkurence). Má to oporu i v EU (Jourová). Celá tato byrokratická armáda cítí šanci si v té paranoidní atmosféře agentománie přihrát nějaké další pravomoci a peníze, přesně podle Parkinsonových a Murphyho zákonů. Zdejší politici jim buď ustupují, protože se jich bojí, nebo tomu aktivně přihrávají, protože už jsou sami zblblí. Rakušan je podle mě ten druhý případ. Je třeba se tomu postavit,“ řekl Zahradil. 

„No je ten druhý případ, já o tom vůbec nepochybuju,“ dodala Koukalová.

Na bouři, kterou plány vyvolaly, reagoval s „dementi“ mluvčí vlády Václav Smolka. Ten vysvětlil, že se jednalo o pracovní návrh, který neprošel připomínkovým řízením. To znamená, že do Deníku N velmi pravděpodobně utekl materiál ministerstva vnitra.

„Vláda si je vědoma nutnosti nastavení strategického přístupu k oblasti dezinformací a dalších hrozeb pro bezpečnostní a strategické zájmy ČR. Stejně důležitá je pro vládu ale i ochrana svobody slova a svobodného přístupu k informacím, podle toho bude postupovat. Do médii unikla pracovní verze strategie pro boj proti dezinfo, která nebyla projednána vládou. Stávající verzi nelze považovat za definitivní, je před námi ještě řada jednání a připomínkových řízení,“ upozornil Smolka.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Deziformátoři., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseHernie , 29.12.2022 17:47:58
Pořád nechápu, kde je problém? Stačí zrušit ČT a některé ziskovky a je po dezinformacích. Nebo co oni vlastně chtějí? Potřebují své kamarády připojit ke státnímu cecku?

| 17 | 0

Další články z rubriky

Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

7:33 Bruselská armáda kazatelů s karabáči. A jako odpověď přišel emotikon hovínka, tleská Žantovský

TÝDEN V MÉDIÍCH Nezvykle ve snůšku absurdit se tentokrát přeměnil přehled mediálních zajímavostí upl…