„Chce se mi zvracet.“ Nemít děti je ekologické? Oceněná práce šokovala

31.12.2021 8:51 | Ze sítí

Chce se mi zvracet! Bývalý ředitel Národního parku Šumava a nositel medaile Za zásluhy Jiří Mánek nevěřícně sleduje, co se dnes děje na vysokých školách.

„Chce se mi zvracet.“ Nemít děti je ekologické? Oceněná práce šokovala
Foto: Praha 5
Popisek: Výlet s tajenkou - ilustrační foto

Dlouholetý člen ODS Jiří Mánek, který stranu opustil na protest po vyloučení Václava Klause mladšího, jen nevěřícně hledí na to, co se dnes děje na přírodovědeckých fakultách.

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17456 lidí

Server Echo24.cz upozornil, že za nejlepší ekologickou práci byla označena diplomová práce, z níž vyplynulo, že se člověk k přírodě chová nejohleduplněji, když odmítne mít děti. S tímto tématem zvítězila absolventka Univerzity Karlovy Šárka Stříbrská v soutěži Czech Envi Thesis, v níž se od roku 2019 vybírají nejlepší bakalářské a diplomové práce s ekologickou tématikou. Diplomová práce Stříbrské nesla název „Dobrovolná bezdětnost jako odpověď na klimatickou krizi současného světa“.

Absolventka vedla rozhovory s 12 lidmi, kteří se rozhodli přispět k ochraně životního prostředí právě tím, že nebudou mít děti. To ale nebyl jediný důvod jejich konečného rozhodnutí. Roli hrál i strach z bolestivého porodu, chuť zachovat si co nejvíc osobní svobody nebo obecně rezervovaný vztah k dětem.

„Z rozhovorů vyplývá, že tito lidé vnímají svou bezdětnost buď jako individuální snahu o zmírnění dopadů klimatické krize, nebo jako způsob přizpůsobení se světu, jehož podmínky pro život se v souvislosti s klimatickou krizí budou zhoršovat. V rozhodování o bezdětnosti u nich hraje roli především odpovědnost vůči budoucím generacím, které by v nepříliš pozitivně vyhlížející budoucnosti musely žít, odpovědnost za celkový stav světa jako takový a také snaha o zachování vlastního čistého svědomí,“ uvádí k práci pořadatelé soutěže.

Mánek, který po odchodu z ODS začal spolupracovat s Trikolorou, se po přečtení článku pořádně rozzlobil.  

„Když jsem byl na Přírodovědecké fakultě UK, dělal jsem diplomku 3 roky. Sbíral data, byl furt v terénu, v laboratoři a publikoval. Téma: Vodní a pobřežní vegetace a chemismus řeky Otavy a všech jejích přítoků v NP Šumava. Taky to tehdy poslali do soutěže a byla to jedna ze tří nejlepších prací toho roku v oblasti ŽP… Asi proto, že s bezdětností a klimatickou krizí tehdy nikdo nepřišel… Dneska bych se svoji svrchovaně přírodovědnou diplomkou asi nedostal ani diplom… chce se mi zvracet…,“ napsal Mánek, který v roce 2015 obdržel od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Jiří Mánek promlouvá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

7:25 „Dupat po nich, hnát je!“ Čechům, co neradi Ukrajince, přišla výhrůžka

Cestovatel trabantem Dan Přibáň našel recept na výhru v boji o „duši národa“. „Je třeba po nich dupa…