„Chtěl jste být tváří organizace bez odpovědnosti!“, „Já seru na nějakou tvář!“ Analytik Koller u jednoho stolu s Obrtelem. A bylo to extrémní

13.12.2015 17:21

Marek Obrtel, jenž velel skupině Českoslovenští vojáci v záloze proti válce plánované velením NATO, se v Debatním klubu sešel s bezpečnostním analytikem Martinem Kollerem. Analytik svého protiřečníka označil za teroristu a zločince. Za toto označení si členové iniciativy mohli sami, protože je Obrtel špatně vedl. Obrtel se v jednu chvíli neudržel a obvinil Kollera, že se chová jako politik. A já vám na to seru, vypálil.

„Chtěl jste být tváří organizace bez odpovědnosti!“, „Já seru na nějakou tvář!“ Analytik Koller u jednoho stolu s Obrtelem. A bylo to extrémní
Foto: Dotazník pro Martina Kollera
Popisek: Martin Koller

Obrtel se z iniciativy stáhl poté, co vyšlo najevo, že se o ni zajímají tajné služby kvůli některým radikálním projevům jednoho ze členů. Hned v úvodu Obrtel vysvětloval, kde byl hlavní problém celé iniciativy. Nebylo jasné, jak ji vést. Jestli podle klasického vojenského principu velení, nebo demokraticky. Hlavním smyslem bylo upozornit politické vedení státu na problém. „Já jsem v té své roli nebyl nijak spokojený. Já jsem na dvou shromážděních iniciativy uvažoval o tom, že se zřeknu té velitelské pozice... Aniž se ale zřeknu té pozice vyjadřování se navenek,“ poznamenal Obrtel.

Martin Koller k tomu dodal, že chtěl iniciativě pomoci, protože sice nebyla dobře vedená, ale držela se správného principu vlastenectví. Problém byl v tom, že fungování iniciativy nebylo v souladu s českými zákony. „Vy jste vytvořili organizaci, která byla nelegální. Kdybychom na to šli natvrdo z hlediska zákonů, jste v pozici ozbrojených teroristů, kteří tady chystají ozbrojený státní převrat. Vy jste ji vytvořili de facto,“ udeřil Koller. Obrtel se bránil, že se to tak může zdát zvenčí, ale nebylo to tak podle práva. „Ale to nic neznamená, to je výmluva na úrovni žáka páté třídy základní školy,“ pokračoval Koller.

Připomněl, že každá ozbrojená skupina musí být podle zákona zaregistrovaná a řídit se příslušnými předpisy. Pokud členové organizace pořádali cvičení ve střelbě, nelze se divit, že jí úřady věnovaly pozornost. Obrtel s tímto pohledem nesouhlasil. Tvrdil, že ozbrojenou část tvořilo několik lidí, kteří se chtěli učit střílet. Když se chce jednotlivec učit střílet, ještě není možné ho označit za teroristu. Prvotním cílem nebylo stvořit polovojenskou organizaci. „Smyslem bylo vytvářet nátlak na politickou reprezentaci, že je tady skupina lidí, která se vzepře, pokud budou politici konat proti zájmům státu,“ vysvětloval Obrtel.  

Mluvíte jako politik, vypálil Obrtel

Kollerovy námitky znovu a znovu odmítal. „Já si myslím, že jste do jisté míry politik, protože vy to vidíte v té politické rovině, proti které se ta organizace jasně vymezovala.“ Koller by prý navíc měl mediální očerňování pochopit, protože byl sám často médii zmiňován. „Čulík o mně napsal všechno možné. No a co, já jsem jenom uvedl, že mě Čulík napadal. Problém je v tom, že já nejsem politická síla, zatímco vojensky vedená ozbrojená organizace je politická síla,“ pokračoval v kanonádě analytik.

Uznal sice, že členem skupiny byl např. spolustraník Miroslava Kalouska z TOP 09, ale z hlediska médií v tom nebyl problém, protože TOP 09 není vedená jako extremistická organizace. Naproti tomu byl členem štábu pan Krejča z radikální Národní demokracie. „Pan Krejča mě označil za sionistického zednáře. Vám se zdají takové názory normální? Vy budete jako propagovat nacismus?“ ptal se Koller.

Obrtel se hájil, že o těchto extremistických projevech neví. „O nás se taky psalo, že jsme financováni Kremlem, ale nikdo z nás neviděl jediný rubl od Putina nebo podobně,“ zaznělo z úst někdejšího velitele skupiny. Celá situace ale začala být neudržitelná, proto se Obrtel stáhl.

Utekl jste od spolubojovníků jako zbabělec, vrátil úder Koller

Koller mu vyčetl, že jako velitel utekl z boje. „Vy jste se tu zatím pěkně pochválil, ale jinak nic,“ uvedl analytik s tím, že v tuto chvíli je organizace v problémech a od velitele se čeká, že jí pomůže. Koller k tomu nabízí pomocnou ruku místo Obrtela. Chtěl by z iniciativy udělat legální organizaci orientovanou na Ministerstvo vnitra, neboť toto ministerstvo má působnost dovnitř státu. „Ministerstvo vnitra nepodléhá Ministerstvu obrany. Jeho příslušníci proto nejsou povoláváni ani jako zálohy,“ doplnil analytik. Než se ale podaří zmíněnou organizaci v tomto směru „přetavit“, může to trvat i dva roky. „Hlavně je třeba, aby organizace nepředstavovala nějakou bandu, která budí v lidech strach,“ řekl jasně analytik. Z hlediska historie dva roky nejsou nic a je třeba je obětovat, aby snad někteří vlastenci neskončili ve vězení.   

Podle Obrtela představují dva roky velmi dlouho, protože mezinárodní situace se překotně vyvíjí. Raději by věnoval čas budování domobrany, jak ji vidíme např. ve Švýcarsku. Koller kontroval, že nemáme švýcarské zákony a švýcarský model demokracie, takže tu nikdy nebude existovat švýcarská domobrana. Nemluvě o tom, že domobrana podléhá armádě.

Obrtel si ale trval na svém. Původní uskupení Českoslovenští vojáci v záloze jsou v podstatě mrtvé a je třeba začít znovu od píky. Položit základy domobrany. Analytik Koller ale znovu nenechal na Obrtelovi nit suchou. „Vám se líbilo být tváří organizace, ale nechtěl jste za ni nést odpovědnost.“ Obrtel se ale neudržel. „Seru na nějakou tvář, seru na nějakou profilaci,“ udeřil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

nelegální export

Jak je možné, že jsou nelegálně vyvážené léky? Se pak nejde divit, že u nás nejsou. Evidentně tato praxe trvá už dlouho, to na to nikdo dosud nepřišel nebo spíš nechtěl přijít? A co navrhujete jako řešení? Protože na druhou stranu je tu svoboda podnikání a lze někomu nařizovat s kým má nebo nemá obc...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

21:48 „Havel-Pavel? Aplauduje se lidem, kteří stáli proti Havlovi!“ Hořký vzkaz voličům generála. Podepsána Natálie Kocábová

Poté, co hudebník Michael Kocáb odsoudil, že o křeslo prezidenta bojují osobnosti s komunistickou mi…