„Čistej průstřel“: Kdyby na sjezdu ČSSD někdo rozdával tento článek, Sobotku by to nepotěšilo

08.03.2017 11:28

Sedm měsíců před volbami strany i jejich voliči čím dál pozorněji sledují výzkumy veřejného mínění. Zejména tzv. „volební modely“ simulující volební výsledky v jednotlivých měsících. Letos jim ale výzkumníci nedopřávají příliš napětí. Hnutí ANO vede ve všech agenturách o deset a více procent a ČSSD podle odhadů řeší jen to, jestli zůstane druhá, nebo ji případně ještě dostihnou komunisté.

„Čistej průstřel“: Kdyby na sjezdu ČSSD někdo rozdával tento článek, Sobotku by to nepotěšilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Centrum pro výzkum veřejného mínění spadající pod Akademii věd na konci února prognózovalo hnutí ANO volební vítězství se ziskem přesahujícím třicet procent. Konkrétně 31,5. ČSSD premiéra Sobotky následuje na druhém místě s rovnými 20 procenty a s přibližně 10 procenty pak dvě tradiční strany KSČM a ODS.

U akademické výzkumné agentury hnutí ANO vede dlouhodobě, od února 2014 se mu ČSSD pouze třikrát přiblížila na úroveň statistické chyby. Strmý vzestup hnutí ANO zaznamenalo zejména během léta a podzimu 2016, kdy se během tří měření dostalo z 24,5 procenta na 34,5. Od té doby si drží zisk začínající trojkou a výrazný odstup od druhé ČSSD.

Agentura Stem již vloni v říjnu ČSSD vyděsila představou, že by se na ni mohla dotáhnout třetí KSČM. V tehdejším volebním modelu totiž zařadila KSČM na druhé místo, a to o dvě desetiny procenta před stále ještě největší vládní stranu. V prosinci si ČSSD sice polepšila, ale v lednu u výzkumníků Stemu opět spadla pod 15 procent a ocitla se „na dostřel“ komunistům.

Anketa

Kdo bude po volbách německým kancléřem? (Ptáme se na váš odhad, ne na vaši preferenci)

hlasovalo: 5394 lidí

Podle posledního průzkumu agentury SANEP by hnutí ANO získalo 28,6 procenta hlasů. ČSSD by získala necelých 18 procent a ačkoliv si oproti lednu zhruba o dvě procenta polepšila, odstup na ANO se zdá nedostižný. Sobotkova strana naopak musí sledovat komunisty, kterým popularita rovněž stoupá.

Velmi podobná čísla přinesla v únoru i agentura Median. Ta již několik měsíců stabilizuje odhady volebního zisku dvou největších stran. Hnutí ANO stabilně získává 28 a více procent, ČSSD se pohybuje mezi 18 a 20 procenty. Komunisté je sledují se zhruba patnácti procenty.

Zhruba ve stejné době zveřejnila svůj průzkum pro magazín Týden agentura Medea Research. Ta odhaduje hnutí ANO 28 procent, ale druhé ČSSD prognózuje pouhou polovinu jejího zisku, 14,5 procenta. Náskok před komunisty si ale zde ČSSD kontroluje, třetí strana by získala jen 9,6 procenta.

Agentura TNS Aisa, kterou ve svých Otázkách využívá Václav Moravec, rovněž výrazně preferuje hnutí ANO. Tomu přidělovala již v prosinci 33,5 procenta. ČSSD by podle ní měla získat pouhých 14 procent, ovšem komunisté byli kolem devíti procent na úrovni ODS.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zneužívá to Zeman? Kdo je skutečný křesťan? Já vám to povím, třeba TOP 09... Politolog ničil Hrad a SPD

19:09 Zneužívá to Zeman? Kdo je skutečný křesťan? Já vám to povím, třeba TOP 09... Politolog ničil Hrad a SPD

REPORTÁŽ Půldruhého milionu slov prezidenta Miloše Zemana zkoumají na Západočeské univerzitě v Plzni…