„Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

06.12.2022 14:47 | Ze sítí

Zanedlouho začne platit zastropování schválené vládou Petra Fialy na podzim. Z toho, co bude znamenat, však panují obavy. Tuto obavu už vyjádřil například akcionář firmy ČEZ, Michal Šnobr. „Bohužel přesně víme. Průmysl to také ví,“ seznal pak bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. A přišly také stížnosti na to, co stát provedl akcionářům. Totiž že kvůli němu klesá hodnota akcií, jakýkoliv zisk si stát vezme pro sebe a ještě se šíří, že na ziscích akcionáři vydělávají.

„Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran
Foto: archiv ČEZ
Popisek: První bloky Počerad byly uvedeny do provozu před padesáti lety, v roce 1970. Blok I. byl v lednu 1994 odstaven. Dosluhující elektrárna s koncem roku 2019 připadla novému majiteli, který ji bude provozovat zřejmě déle než ČEZ.

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11624 lidí
Konec roku se blíží. S ním i zastropování na plyn a elektřinu na úrovni tří a šesti korun, které vláda schválila v září. Ovšem panují obavy, že i se zastropováním nebudou domácnosti schopné tuto cenu platit. Na to, že cena bude nakonec jiná, upozorňuje dlouhodobě například advokát Jindřich Rajchl, který zároveň varuje, že zastropování české občany zasáhne stejně, protože se bude sanovat z českého rozpočtu.

Energetice se věnuje také minoritní akcionář společnosti ČEZ, Michal Šnobr. A také není spokojen. „Když tak uvažuji o existenční úrovni stropů cen elektřiny pro domácnosti, firmy i průmysl, které nyní nastavují jednotlivé země EU, dochází mi jedno. Jsme ve větším průseru, než jsme si kdy mysleli. Co si politici v celé EU mysleli posledních 15 let, že v energetice dělají?“ zeptal se řečnicky na konci listopadu.

A dodal: „Představa, že se v následujících deseti letech postaví v klasice cokoli tak levného, aby to vyrábělo elektřinu výrazněji pod tyto stropy, je zcestná. Inflace dávno pohltila i energetiku. My to ale nevíme, protože nic neděláme, kreslíme si fatamorgány a dál žvaníme bez jakékoli odpovědnosti.“

Šnobr má za to, že vláda minoritní akcionáře ČEZu okrádá. „Dodavatel elektřiny ceníkem ‚oznámí‘ zákazníkovi libovolnou – tržní cenu. Ten ale platí jen strop. Rozdíl platí stát. Kde na to stát vezme? Sebere ČEZu 90 % nad jiný strop – výrobní. Ten je o 30 % níže než spotřebitelský. Pak to stát ještě zdaní WFT a jsme na –60 %. ČEZ je ze 70 % státní, ale 30 % vlastní soukromí vlastníci – fyzické osoby, fondy, právnické os. domácí i zahraniční. Není pochyb, kdo je stvořitelem jedné z největších porevolučních ‚okrádaček‘ soukromých vlastníků. Je to ODS. Se solidaritou to nemá nic společného. Pokud toto, ČEZ měl být dávno 100% státní. Obchodní zákony (ZOK) v Česku jako i v EU dávají většinovým vlastníkům jasný návod, jak toho dosáhnout. Neschopnost státu a politické reprezentace neomlouvá,“ míní Šnobr.

Akcionář má také obavu, že v Česku lidem nedochází, co bude strop znamenat. „Pořád mám nepříjemný pocit, že stále úplně netušíme co 3, resp. 6 Kč/kWh (včetně DPH) za komoditní složku plynu, resp. elektřiny udělá s Českem. Nejen na straně domácností, ale i mezi podnikateli a v průmyslu. Nyní už je také jasné, že stejné/podobné to bude i ve 2024…“ podotkl.

Na to zareagoval bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. „Bohužel přesně víme. Průmysl to také ví,“ odvětil a dodal: „Neví to jen odborníci optimisté a být optimista je dnes rizikové povolání.“

Šnobr není sám, kdo je s postupem státu nespokojen. „Den před válkou stála akcie ČEZ o 100 Kč víc než dnes. Ještě jednou si přečtu, že akcionáři na situaci vydělávají, tak budu asi hodně nepříjemnej...“ vzkázal akcionář Petr Horáček a dodal, že se jedná ze strany vlády o zlovůli a konfiskaci majetku a zisků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kasTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

11:25 Mobilizace: „Občané by nadávali.“ Vládní materiál. Důvod křiku na Babiše?

Ačkoliv i podle oficiálních dokumentů NATO „v euroatlantickém prostoru nepanuje mír“, u nás jsou jak…