„Dát prostor různým názorům, to se v ČT nenosí, co!“ Szántó se vysmíval Primě za vědkyni ve studiu. Jenže sám narazil

11.7.2021 12:58 odp.

Zpravodaj České televize Jakub Szántó se podíval na obsah komerčního televizního vysílání, a udělalo se mu značně nevolno. Konkrétně pak, když si CNN Prima News dovolila uveřejnit rozhovor s mikrobioložkou Soňou Pekovou, která o covidu hovoří jako o „uměle vytvořeném šmejdu z laboratoře, jenž má infikovat lidi, a proti kterému je očkování absurdní“. Ve svém twitterovém příspěvku ji označil za „zdiskreditovanou lunatičku“, a sám pak musel v následné diskusi odrážet jednu kritiku za druhou.

„Dát prostor různým názorům, to se v ČT nenosí, co!“ Szántó se vysmíval Primě za vědkyni ve studiu. Jenže sám narazil
Foto: Hans Štembera
Popisek: ČT 24, ilustrační foto

 

Molekulární genetička Soňa Peková jako první v Česku mimo státní struktury testovala veřejně nejznámější virus roku 2020, za což na ni stát zaklekl. Následovala omluva a dočasný prostor v mediálním mainstreamu. Avšak jen do doby, než vyjádřila svůj vědecký názor, že virus je uměle vytvořený.

„Koronavirus má strašně moc chyb, což jsou ty různé mutace a vlny. Odlišné chování je bezprecedentní a nemá předchůdce v humánní ani veterinární mikrobiologii. Všechno ukazuje, že koronavirus je laboratorního původu,“ prohlásila Peková v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa.

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 15047 lidí
Peková rovněž upozorňuje na možné negativní účinky vakcín proti nemoci covid-19; rychlost vyvinutí vakcín vnímá totiž jako potenciální problém pro naše zdraví. „To, že mě bolí ruka po vpichu, bych neřešila. Musíme se zabývat tím, co bude za několik let. Vždyť lidé hlásí i neurologické problémy. Nevím, jak politik může říct, že je to bezpečné,“ stojí si za svým Peková, i když vakcíny prošly přísnými kontrolami Evropské lékové agentury (EMA).

S jejími závěry ale nesouhlasí například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ani vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Její názory pomohla pro širší veřejnost zprostředkovat na svých webových stránkách také CNN Prima NEWS, čímž u zpravodaje České televize Jakuba Szántó silně narazila, což velmi názorně předvedl na svém tweetu.

„CNN Prima News à la Parlamentní stoka. V rámci lovu na diváka dali prostor mnohonásobně zdiskreditované lunatičce, která se opakovaně odstřelila vlastními nesmyslnými předpověďmi. Výsměch zpravodajství,“ píše Szántó.

 

 

Pod jeho příspěvkem se objevilo mnoho zastánců Pekové.

„Opravdu si myslíte, že vakcíny, které místo několikaletého testování někdo vytvoří a prodá za šest měsíců, mohou být 100% bezpečné?“ táže se reportéra přispěvatel do diskuse.

Ten mu ve své reakci naznačil, že žijeme v době vyspělé společnosti, tedy nejsou obavy na místě. „Opravdu si myslíte, že se píše rok 2020, a my jsme stále nuceni vést tyhle debilní debaty?“ nebere si servítky.

„Právě proto, že se píše rok 2021, bych čekal, že v médiích mohou dostat prostor různé názory, i když chápu, že u vás v ČT se to asi moc nenosí,“ reagoval znechuceně Michael Bereň.

Objevily se i názory, že není od věci být otevřený různým vědeckým názorům. „Tedy já nevím o původu viru nic a o vakcínách ještě méně. Taky nevěřím každé hlavě pomazané či studované. Ale co fakt ne – nevysmívám se a nezavrhuji ty s jiným vědeckým názorem. Poslouchám a třídím,“ připojuje svůj názor další z uživatelů.

Nato Szántó neváhal připomenout Pekové „přešlapy“: „ ‚Virus vyvane do Vánoc.‘ – Peková přesně před rokem. Víc, a že toho je, netřeba citovat,“ argumentuje. Ozýval se i výsměch za to, že za takovou kritikou stojí právě redaktor z České televize.

Ať už je pravda kdekoli, byl Szántó požádán alespoň vyjadřovat se na adresu vědkyně bez napadání a urážek. „Zdravím, Jakube. Mohl byste prosím nepoužívat invektivy? Nepřijde mi to od vás vhodné. Děkuji,“ žádá jej Jakub Žižka.

Po dotazu, co přesně se mu nelíbilo, Szántóovi upřesnil: „Víte, po přečtení toho vašeho úvodního TW jste mě na moment zmátl, přišlo mi to jako ty radikální anonymní účty, které na soc. sítích titulují média, včetně vašeho, stokou či žumpou. Nepovažuji to za šťastné,“ uzavírá.

Rovněž Peková ve zmíněném rozhovoru uvedla, že problémy začínají nastávat i u dětí, které jsou z celé pandemie rovněž „zblblé“. Peková tvrdí, že společnost zbavila lidi svobody tím, že jim nutí očkování a ústenky. „Děti už blbnou taky, a jako si obouvají bačkůrky, tak si nasazují ústenky. Vyrůstají v covidismu, a nepřijde jim, že je to divné. Naše děti to semele, ale jejich potomci by si mohli uvědomit, že něco bylo špatně,“ podotkla s tím, že svět řídí farmaceutický průmysl.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…