„EET je jenom začiatok, lebo už v stole mám ja i Bohuš ďalšie paragrafy pre vás.“ Protestní akce Soukromníků, otevřený dopis i nečekaný závěr

25.02.2016 18:20

REPORTÁŽ Vláda přichází s nařízeními a omezeními, která drobné podnikatele a živnostníky ženou na pokraj bídy či ke krachu. V tomto duchu se nesla protestní akce, kterou před Úřadem vlády uspořádala Strana soukromníků České republiky pod heslem Vítězný únor 2016! Součástí akce byla i scénka, v níž figuranti s maskami premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše převzali spis s prvním kontrolním hlášením o DPH. Představitelé Soukromníků pak na Úřadu vlády oficiálně předali otevřený dopis.

„EET je jenom začiatok, lebo už v stole mám ja i Bohuš ďalšie paragrafy pre vás.“ Protestní akce Soukromníků, otevřený dopis i nečekaný závěr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou pořádala Strana soukromníků ČR. Tématem bylo zavedení kontrolního hlášení DPH a o poslanci schválený zákon o elektronické evidenci tržeb
reklama

Represálie, které dopadají na soukromníky a další skupiny spoluobčanů, inspirovaly Stranu soukromníků České republiky k satirické kampani Vítězný únor 2016, která odlehčenou formou upozorňuje na podobnost událostí v roce 1948 a 2016. Její závěrečnou fází byla protestní akce, jejíž účastníci se sešli na pražském Klárově u památníku československým letcům. Ještě předtím, než krátce před druhou hodinou zamířili k nedalekému Úřadu vlády, promluvil ke shromážděným první místopředseda Strany soukromníků ČR Rudolf Baránek. Na úvod zdůraznil, že v naší historii bylo málo tak odporných událostí jako únor 48, srovnání našel jen v srpnu 68, bitvě na Bílé hoře či bitvě na Moravském poli.

„Patříme mezi živnostníky, soukromníky, svobodné lidi, kteří musí připomínat hlavně v dobách, kdy je nebezpečí, to, co cítíme. My jsme dnes přesvědčeni, že tato levicová vláda chystá velmi nedobré věci. Každým dnem nám to potvrzuje. Říká, že jsme zloději a oni nejsou. My jí proto musíme ukázat, že o tom víme, že se s tím nesmíříme a bereme toto jako průpravu na volby. My je neporazíme těmito demonstracemi, my je musíme porazit ve volbách. My jim musíme vzít moc z rukou ve volbách. A toto je dobrý začátek toho, abychom řekli, že se s tím nesmíříme. Pojďme jim to říct před jejich domeček,“ zavelel Rudolf Baránek k pochodu před Úřad vlády.

Fotogalerie: - Vítězný únor 2016

 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...
 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...
 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...
 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...
 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...
 Manifestace s názvem Vítězný únor 2016, kterou po...

Elektronická evidence tržeb jako pevná hráz proti podnikání

Před průvodem lidí v dobových kostýmech i uniformách Lidových milicí jel zvolna historický vůz Praga RN. V čele pochodu nesli jeho účastníci největší transparent s nápisem „Ať žije Vítězný únor 2016!“ Transparentů spojující únory roku 48 a 2016 však bylo nad hlavami protestujících proti vládě mnohem víc – „S EET na věčné časy“, „Ani paragraf nazmar“, „Kontrolním hlášením k lepším zítřkům“, „Za další rozkvět byrokracie“, „Vše, co máme, vládě dáme“, „EET pevná hráz proti podnikání“, „Bez regulace není pořádek“, „Živnostníci všech zemí, spojte se“, „Vláda myslí za nás“, „Kontrolním hlášením posílíš mír“, „Zákazy za lepší společnost“ nebo také „Úkoly vlády splníme“. V průvodu nechyběla mávátka, zněla Píseň práce i Internacionála.

Před Úřadem vlády promluvil ke shromážděným předseda Strany soukromníků České republiky Petr Bajer. „My jsme ti, které zasahují všechna ta nařízení, restrikce a omezení, která naše vláda v současné době dělá. Dělá věci, které nás zahání na pokraj bídy. Zahání nás do krachu a do situace, že nebudeme moci vykonávat to, co jsme tu pětadvacet roků budovali. Pojďme jim říct, že tohle nechceme. Chceme podnikat, chceme žít, chceme se starat sami o sebe, nechceme nic po tomto státu, nechte nás žít,“ vyzýval Petr Bajer směrem k oknům Úřadu vlády.

Pane premiére, řekněte, proč nehájíte ty, kteří vás platí ze svých daní

„Pane premiére, jestli nás slyšíte, přijďte mezi nás. Pojďte nám říct, proč děláte tyto kroky. Pojďte nám říct, proč hájíte jenom určitou část obyvatel, proč nehájíte ty, kteří vás platí ze svých daní. Všichni, kdo jsou tady, vědí, o čem mluvím. A chtějí proti tomu bojovat. Chtějí se začít bránit, a to musíme volbami. Doufám, že příští volby, ty nejbližší jsou už v letošním roce, ukážou, že není správné to, co se tady děje. Že lidé nechtějí podporovat nadnárodní firmy, že nechtějí podporovat ty, co jsou na dávkách, že nechtějí podporovat ty, co nechtějí pracovat. Tímto vám to říkáme,“ uzavřel předseda Strany soukromníků svůj projev.

Podporovatelem protestní akce byla také Strana svobodných občanů, jejíž místopředseda František Matějka prohlásil: „Je smutné, když si musíme v roce 2016 připomínat socialismus. Je smutné, když v roce 2016 musíme lidem v České republice připomínat, jaké to bylo před rokem 1989. Je neuvěřitelně smutné, že se podařilo současné socialistické vládě hodit vidle mezi dvě skupiny občanů v České republice. Tou první skupinou jsou podnikatelé, živnostníci, malí a střední, kteří jsou v součtu největšími zaměstnavateli na území České republiky. A tou druhou skupinou jsou zaměstnanci. Zaměstnanci a podnikatelé jsou ale přece na jedné lodi. Nejsme to my, kteří mohou za to, že jim v České republice vláda pana Sobotky a pana Babiše sebere více než polovinu toho, co vydělají. Nemůžeme za to.“

Opravdu skvělé datum vybrané pro začátek buzerace

Připomněl, že nyní nastala situace, kdy řada lidí bojuje o přežití právě proto, že jsou systematicky zaváděna opatření, která ztěžují svobodnou práci a svobodný život podnikatelů i ostatních občanů České republiky. „Toto není demonstrace, toto je nádherný happening, který, bohužel, musí sarkastickým způsobem připomenout, že to, co tady zažíváme, už tu bylo. Zaměstnanci i podnikatelé, jsme na jedné lodi proti této socialistické vládě. Rádi pomůžeme zaměstnancům, stejně jako totéž očekáváme od nich vůči nám. Nejsme to my, kteří způsobují vaše problémy. Nevěřím, že pan Sobotka s panem Babišem seberou tolik odvahy, aby předstoupili před nás, co tu stojíme, a převzali si výzvu, kterou Soukromníci připravili. Tolik odvahy totiž tito pánové nemají,“ konstatoval František Matějka.

Najednou se jako zázrakem mezi protestujícími „premiér Sobotka“ i „ministr financí Babiš“ objevili. Amplionu se proto chopil první místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek a oba dva pány přivítal: „Jsme rádi, že jste přišli. Vypadáte ve skutečnosti lépe než v televizi. Ale jako vždy pan premiér na všechno kývá a pan ministr financí ho zase kontroluje. Vážení pánové, nejdříve vám předáme spis s prvním kontrolním hlášením o DPH, jehož datum jste si vybrali opravdu mistrně na 25. únor. Opravdu skvělé datum jste si k této buzeraci vybrali. Co nám k tomu, pane premiére, řeknete?“ obrátil se Rudolf Baránek na muže s maskou předsedy vlády Bohuslava Sobotky.

Změňte nastolený kurz, nebo přijdou výzvy k rezignaci

„Každopádně bych chtěl říct, že tady s panem ministrem už dopředu ve všem souhlasím. To, co pan ministr řekne, naše vláda a naše koalice podpoříme,“ pronášel „premiér Sobotka“ za velkého pobavení přítomných. „Já vôbec něchápem, proč tu stě,“ rozesmál „ministr Babiš“ ještě více účastníky protestní akce. „Souhlasím, souhlasím, taky nechápem,“ přitakával „premiér“ a pustil znovu ke slovu svého koaličního kolegu. „Musím ještě povedať, že EET je jenom začiatok, lebo už v stole mám ja i Bohuš okrem iného ďalšie paragrafy pre vás. Možná na budúci rok, možná už tento rok se zase zídeme. Takže, těšte se. Ano, budě lepšie,“ slíbil „ministr financí“. Představitelé Strany soukromníků pak symbolicky odevzdali otevřený dopis do rukou figurantů v maskách premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše.

Soukromníci v něm členy kabinetu mimo jiné upozorňují na důsledky jimi navrhovaných opatření: „Jde o nástroje, jejichž kombinace opravdu velmi tvrdě ovlivňuje možnost podnikání v mnoha oborech. Dochází tím k situaci, kdy stát místo zjednání nápravy tam, kde se skutečně dějí nepravosti, plošně zatěžuje všechny. Zjevným paradoxem je, že na tento přístup doplatí právě ti, kteří jednají poctivě. Chceme Vás touto cestou vyzvat ke změně kurzu, který jste nasadili. Pokud bude kabinet pokračovat v politice budování mocného státního aparátu a pošlapávat svobodu, právo na soukromí a možnost soukromého podnikání, nezbývá, než Vás razantně vyzvat k rezignaci.“ Stejný dopis pak byl, tentokrát již zcela oficiálně, předán i na samotném Úřadu vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

16:55 Veeeen, z vody veeeen! Další video s migranty nazdvihlo už i Francouze. Jeden reagoval obrázkem, za který by ho v USA ztrestali. A druhý něčím, za co by ho rovnou zavřeli

Na konci července několik médii informovalo o tom, že italská vláda vysílá karanténní loď k ostrovu …