„Fialova největší lež o hrozícím bankrotu“. Přestaňte se vymlouvat, žádal Babiš

08.06.2023 20:10 | On-line

Poslanci na čtvrteční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny projednávají vládní návrh na zpomalení valorizace penzí a zpřísnění podmínek pro předčasný důchod. Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš na plénu Sněmovny hovořil celkem 3 a půl hodiny. Vládní návrh změn v důchodech označil za způsob, jak vzít penzistům peníze. Poukázal, že „vláda lže lidem, že hrozí státní bankrot“, a že vládě vyhovuje inflace, a podle toho se vláda chová. Fialovi vzkázal, že je „extrémní levice“ a že „populismus není sprosté slovo“.

„Fialova největší lež o hrozícím bankrotu“. Přestaňte se vymlouvat, žádal Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Opozice dnešní jednání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny brzdí. Andrej Babiš (ANO) převzal slovo po Tomio Okamurovi (SPD). Oba kladli důraz na fakt, že vládou navržené změny v důchodovém systému srazí důchodce do bídy.

Šéf hnutí ANO připomněl, že v době, kdy byl ve vládě on, byly veřejné finance v pořádku. „V historii České republiky byl jen pětkrát přebytkový rozpočet, třikrát za ministra Kočárníka, jednou za mě, jednou za paní Schillerové,“ zdůraznil Andrej Babiš u řečnického pultíku, odkud ostře kritizoval premiéra a vládu a hájil kroky svého kabinetu, například ve věci snižování daní a zvyšování platů.

„Pan premiér (Fiala) říká, že musíme něco udělat, nebo zbankrotujeme. Nezbankrotujeme. Největší lež pana premiéra je, že jsme na tom špatně. Nejsme na tom špatně,“ kontroval Babiš argumentům zástupců stran vládní pětikoalice ohledně „nutnosti“ změn systém valorizace i znevýhodnění předčasných odchodů do důchodu.

Zdůraznil, že Petr Fiala by se neměl neustále vymlouvat na vlády s účastí ANO, že mu přenechaly zemi ve špatné kondici. „Hlavní lež je, že prý nám hrozí bankrot,“ zdůraznil Andrej Babiš.

Vládě opakovaně vyčetl, že za rekordními schodky státního rozpočtu, za vysokou inflací, stojí vládou nezvládnutá energetická krize. V té souvislosti hovořil o nesmyslně vysokých cenách elektřiny, kdy vláda chybně nezastropovala cenu eletřiny u výrobců. A zasazoval se o zestátnění ČEZu. „Pokud by získal stát sto procent ČEZ, mohl by na tom stavět energetickou soběstačnost a přímo ovlivňovat domácnosti," zmínil Babiš.

Podle Babiše ale vládní pětikoalici inflace vyhovuje – jde podle něho o „inflační daň“. Vláda tím lidi zdaňuje dvakrát – jednak onou „inflační daní“, a jednak zvyšováním daní v rámci tzv. konsolidačního balíčku. „Energie byly hlavní problém, se kterými jste nic neudělali – a pak inflace, která vám (vládě) vyhovovala,“ pokračoval Babiš.

A zároveň připomněl, že energetickou krizi sice významně ovlivnil rusko-ukrajinsky konflikt, ale kardinální chybou byla šílené rozhodnutí Angely Merkelové, že Německo zavře jaderné elektrárny.

Předseda hnutí ANO kritizoval také neschopnost současné vlády čerpat evropské fondy. Do Sněmovny si s sebou přinesl stížnosti, které mu lidé píší. „Bez dotací nejsme schopni fungovat. Žádáme navýšení financí,“ napsali mu údajně zástupci jedné školy. „Když mi za nás někdo napsal, tak jsme se tam jeli podívat a snažili jsme se řešit všechny požadavky,“ zdůraznil Babiš a zároveň rýpl do členů vlády, že ti to nedělají.

Předčítal také z dopisů, kde se lidé ptají premiéra Petra Fialy, jak mají v 60 letech shánět práci. Vládě Babiš vzkázal, že „populismus není sprosté slovo“. „Nastudujte si to na té Wikipedii, populista není negativní,“ řekl Babiš směrem k vládním poslancům. „Jsme tady pro lidi,“ zdůraznil. „Vláda ale vůbec neřeší příjmy. Každá domácnost i firma má příjmy, a potom výdaje. U státu z nějakého nepochopitelného důvodu to tak vláda nevnímá," pozastavil se expremiér Babiš.

Zostra se pustil do ministra práce a sociálních věci Mariana Jurečky (KDU-ČSL): „Je tady první ministr práce a sociálních věcí, který vystupuje proti důchodcům,“ konstatoval předseda hnutí ANO. A Fialovi Babiš důrazně vzkázal: „Vy jste levice, pane premiére, dokonce extrémní levice!“

Sněmovna z popudu koaličního tábora rozhodla, že o penzijní předloze bude moci kvůli očekávaným obstrukcím jednat i přes noc.

Vládní návrh zpomaluje běžné valorizace penzí a zpřísňuje podmínky pro předčasný důchod. Obsahuje také nahrazení nynějších pravidel mimořádných valorizací penzí při vyšší inflaci v podstatě dočasným přídavkem. Vláda by podle normy chtěla rozhodovat už letos v září o valorizaci důchodů pro příští rok.

Navrhované změny v penzích mají podle ministra Jurečky „přispět ke zmírnění propadu důchodového systému a ke snížení zadlužování“.

reklama

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Je něco, za co podle vás Babiš nemůže?

O Babišovi si nedělám iluze, ale jak jste přišel na to, že vás Agrofert odposlouchá? Jak by to dokázal? Myslíte, že má pod palcem policii?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tuto zemi zadlužuje vláda Petra Fijaly, ale rozhodně ne vyplácením důchodů.., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefrancík.. , 08.06.2023 20:26:35
zadlužuje tuto zemi díky válkychtivým ministrům řízenými z ussa a brusele, řízeným proto, protože jsou jinak absolutně neschopní. Tato vláda musí být ukončena jakýmikoliv prostředky.

|  13 |  1

Další články z rubriky

Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

8:09 Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

Poté, co na Slovensku zvítězil Robert Fico a jeho SMER, komentovala výsledky herečka a politička Mag…