„Naší rolí je lidi spojovat,“ brání předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach případnou účast ruských a běloruských sportovců na Olympijských hrách 2024 v Paříži.
Tento návrh vedení MOV, že by se her mohly zúčastnit sportovci, kteří by se vyslovili proti ruské invazi na Ukrajinu, se setkal v České republice s nepochopením u Českého olympijského výboru, Ministerstva zahraničí i Národní sportovní agentury. Bach není názoru, že by na návrhu výboru bylo něco zlého. „Historie ukáže, kdo dělá víc pro mír. Jestli ti, kteří se snaží držet cesty otevřené, komunikovat, nebo ti, kteří chtějí izolovat a rozdělovat,“ prohlásil pro mezinárodní média.
Návrh Bach podporuje tvrzením, že respektovat by se měla lidská práva všech sportovců. Ostatně z důvodu doporučení odborníků na lidská práva OSN, kteří jsou toho názoru, že omezování účasti sportovců pouze kvůli jejich národnosti je diskriminací, změnil MOV své stanovisko a vyrukoval s tímto návrhem. Kvalifikace ruských a běloruských sportovců by mohla probíhat prostřednictvím soutěží v Asii.
„Z lidského pohledu můžeme chápat jejich reakce, sdílíme jejich utrpení. Všechny ukrajinské sportovce můžeme ujistit, že jsme s nimi solidární a že jejich komentáře bereme velmi, velmi vážně v úvahu,“ komentuje Bach negativní reakce některých ukrajinských sportovců, kteří s účastí ruských sportovců na hrách 2024 nesouhlasí. Patří mezi ně například lyžař Ivan Kovbasnjuk, výškařka Jaroslava Mahučichová či tenistka Elina Svitolinová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.