„Historie ukáže, kdo dělá víc pro mír.“ Předseda olympijského výboru si trvá na svém

12.02.2023 19:02

Vedení olympijského výboru zvažuje, že by na olympijských hrách 2024 mohli startovat i ruští a běloruští sportovci. Předseda MOV Thomas Bach říká, že prací výboru je lidi spojovat. Omezování účasti sportovců by podle odborníků na lidská práva OSN bylo diskriminací. Návrh se setkal s nepochopením v Evropě, České republice a především pak u ukrajinských sportovců.

„Historie ukáže, kdo dělá víc pro mír.“ Předseda olympijského výboru si trvá na svém
Foto: Repro Olympics.com
Popisek: Zimní olympiáda v Pekingu - logo

„Naší rolí je lidi spojovat,“ brání předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach případnou účast ruských a běloruských sportovců na Olympijských hrách 2024 v Paříži.

Anketa

Je správné uvažovat o tom, že čtyřicátníci půjdou do důchodu v 68 letech?

11%
86%
hlasovalo: 21732 lidí
Tento návrh vedení MOV, že by se her mohly zúčastnit sportovci, kteří by se vyslovili proti ruské invazi na Ukrajinu, se setkal v České republice s nepochopením u Českého olympijského výboru, Ministerstva zahraničí i Národní sportovní agentury. Bach není názoru, že by na návrhu výboru bylo něco zlého. „Historie ukáže, kdo dělá víc pro mír. Jestli ti, kteří se snaží držet cesty otevřené, komunikovat, nebo ti, kteří chtějí izolovat a rozdělovat,“ prohlásil pro mezinárodní média.

Návrh Bach podporuje tvrzením, že respektovat by se měla lidská práva všech sportovců. Ostatně z důvodu doporučení odborníků na lidská práva OSN, kteří jsou toho názoru, že omezování účasti sportovců pouze kvůli jejich národnosti je diskriminací, změnil MOV své stanovisko a vyrukoval s tímto návrhem. Kvalifikace ruských a běloruských sportovců by mohla probíhat prostřednictvím soutěží v Asii.

„Z lidského pohledu můžeme chápat jejich reakce, sdílíme jejich utrpení. Všechny ukrajinské sportovce můžeme ujistit, že jsme s nimi solidární a že jejich komentáře bereme velmi, velmi vážně v úvahu,“ komentuje Bach negativní reakce některých ukrajinských sportovců, kteří s účastí ruských sportovců na hrách 2024 nesouhlasí. Patří mezi ně například lyžař Ivan Kovbasnjuk, výškařka Jaroslava Mahučichová či tenistka Elina Svitolinová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Pokřivená politika., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSmrček , 12.02.2023 19:49:40
Nepamatuji se, že by někdo vylučoval z OH Spojené Státy když vraždili ve Vietnamu, Iráku a bezpočtu dalších států po celém světě. Olympijské hry jsou svátkem sportovců, kteří chtějí bojovat především na sportovních kolbištích. Podle pokřiveného vidění světa lidí typu Lipavského, Haška, atd by se olympiády mohli zúčastnit jen USA, Kanada a část Evropy, protože mají to správné vidění světa. Na MS ve fotbale v Kataru jsme viděli tu aroganci západu, když arabi odmítali gender, duhové 15 pohlaví a podobné kraviny, které jsou většině světa cizí. Olympijská myšlenka je o tom, co nás spojuje, né co nás rozděluje.

| 10 | 0

Další články z rubriky

Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

17:16 Volič ODS Fialovi po debatě: Kubera by vám nakopal zadek

„Jsem volič ODS. Doufal jsem, že po Babišovi konečně přijde změna k lepšímu a náš stát dáte do pořád…