„Já čekal, že přijdou padáky, ty vole!“ Kalousek varoval na veřejné akci, co čeká důchodce, ty nejslabší a nejchudší s Babišem. A padl dotaz na starou kauzu

25.11.2018 11:55

REPORTÁŽ Vykonstruovaná kauza padáky, kterými se Andrej Babiš ohání všude možně, prý půjde k civilně správnímu soudu. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek podle svého vystoupení na besedě s občany Berouna uvedl, že na něm nemůže být ani stín podezření a mrtvý voják nemá s tímto případem pranic společného. Vláda prožírá budoucnost za chlácholení a povzbuzování babišovských médií. Exministr financí byl podle své sebekritiky možná při svém působení v bývalé vládě až příliš tvrdý, ale každopádně odpovědný. Rozhazovačná opatření současného kabinetu nakonec nejvíc dopadnou na ty nejchudší, protože ti bohatí si vždy nějak poradí.

„Já čekal, že přijdou padáky, ty vole!“ Kalousek varoval na veřejné akci, co čeká důchodce, ty nejslabší a nejchudší s Babišem. A padl dotaz na starou kauzu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

To si vyslechli posluchači, kteří zcela zaplnili berounský minipivovárek Medvěd, aby se setkali tváří v tvář s bývalým předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Daří se vládě navzdory

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9894 lidí

„Ekonomice se daří mimořádně dobře. Vláda samozřejmě tvrdí, že to je její zásluha, což není pravda. Kdybych byl stejný populista, tak bych mohl říci, že teď sklízí plody našich úsporných a zodpovědných opatření, což by také nebyla pravda,“ začal předseda poslaneckého klubu TOP 09 své krátké expozé k rozpočtu. „Jsme menší liberální ekonomika, zcela otevřená, dominantně závislá na exportu. Jsme závislí na vnějším prostředí a na poptávce mnohonásobně víc než na hospodářské politice vlády. Když se v Evropě pátým rokem vyjímečně daří, tak se daří i nám. Bohužel to není navěky. Mráčky toho možného ochlazení se zvětšují. Za rok, za dva, za tři zase sklouzneme k recesi. Že do ní sklouzneme, to je stoprocentně jisté, to je prostě přírodní zákon. Jen nevíme, kdy se tak stane. Odpovědná vláda se na krizi, která zcela jistě přijde, jen nevíme kdy, v dobrých časech nějakým způsobem připravuje. Buď dělá nezbytné reformy v systémech, které souvisí s délkou lidského života, což je zdravotnictví a penze, anebo že si alespoň šetří peníze, aby je měla, když ta krize přijde a mohla je do ekonomiky napumpovat,“ konstatoval Kalousek.

Vláda však podle něj nedělá ani jedno. „Veškerá reformní opatření, která jsme kdysi zavedli my v penzijním a zdravotním systému, v nemocenském, vláda zrušila. Což bych jim odpustil, protože nikdo z nás nejsme nositeli jedné pravdy. Kdyby řekli – toto je blbé opatření, já jej ruším a dávám lepší, tak bych byl ochoten to přiznat. Ale oni nedělají vůbec nic,“ zdůraznil Kalousek. „Tady vidíte vliv médií, kdy z nějakého průzkumu vyšlo, že 48 procent populace se domnívá, že vláda nastartovala veřejné investice. Skutečnost je taková, že od roku 2013, co jsme opustili vládu, každým rokem vláda investovala výrazně méně než my jsme investovali v dobách krize. Netvrdím, že jsme investovali hodně – bylo to lehce přes sto miliard každým rokem. Vyžadovalo by to více, ale my jsme peníze neměli. Avšak v době mimořádného růstu vláda všechny roky investovala méně, než my jsme investovali v dobách krize. Ale oni to dokázali přes Babišovy noviny tak tlouct, že si skutečně polovina lidí myslí, že investice nastartovali,“ pustil se nejen do Mladé fronty Kalousek. „I když ještě v letošním roce se investuje o 24 miliard méně, než my jsme investovali v roce 2012. První rok, kdy se bude investovat více než my v době krize, je příští rok. Ale to má vláda k dispozici o 350 miliard více, než jsme měli my. Poprvé překročí výdaje rozpočtu 1,5 bilionu korun.“

Miliarda sem, miliarda tam

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28145 lidí
„Říkají, že investice jsou priorita. Skutečná priorita jsou platy státních zaměstnanců. Tam dávají o 75 miliard více, než jsme dávali my,“ tvrdě pokračoval Kalousek. „Státní správa by měla být kvalifikovaná. Jenže oni mají státních zaměstnanců o 40 tisíc více, než jsme měli před pěti lety. To je necelých 20 miliard, což jsou hrozné prachy. Každý rok. ... Je nejhorší, až přijde moment ochlazení a recese, tak tolik lidí ze dne na den nepropustíte. Podle služebního zákona jsou vyhoditelní velmi obtížně, s velkým odstupným, takže když je budeme propouštět, tak to znamená první rok větší náklady. Aby se v těch dalších letech mohlo šetřit.“

„A takto je to se vším,“ povzdechl si Kalousek. „ Na sociálních dávkách bylo o 30 miliard víc. Nic proti vyšším důchodům, ale bude to o 90 miliard víc. To je každý rok neufinancovatelné. To je hezký populistický krok pro jeden rok, ale když si vezmete vývoj ekonomiky v příštích letech, tak tento vývoj důchodů bude neufinancovatelný. Když se dostaneme do krize, tak se dostaneme paradoxně do situace, že to odskáčou ti nejslabší a nejchudší. Ti vysokopříjmoví, bohatí a schopní si vždy nějak pomohou. Takzvané ze zákona povinné mandatorní výdaje zaplatit musíte a najednou vám spadnou příjmy o 100, 150 miliard, protože ta ekonomika neroste, a vy nemáte z čeho platit. To je bohužel situace, do které tato vláda přivádí tuto zemi do budoucí krize, která je úplně zbytečná,“ zaprognózoval exministr financí.

„My jsme v průběhu krize byli možná až příliš tvrdí. Já tu výtku přijmu, ale bylo to z hlediska odpovědnosti. Když už jsme tuto oběť přinesli, protože každý z nás měl během krize nižší příjmy, vychází to čtyři procenta pro všechny skupiny obyvatelstva, tak stačilo trend udržet, ta čtyři procenta vrátit, nerozhazovat kolem sebe na všechny strany, na pitomosti jako jsou slevy na jízdné, nenabírat 40 tisíc nových státních zaměstnanců, a mohli bychom se do tváře nové krize dívat bez obav. Všechno to trápení, které jsme si spolu prodělali... vy jste nadávali na ministra financí Kalouska, a opravdu takové věci žádný politik nedělá rád. Pak přijdou opatření, která budou bolet, budou velmi nepopulární a přitom je to zbytečné,“ pravil Kalousek

Bechyně a Barrandov

Anketa

Měl by Andrej Babiš po slovech svého syna odstoupit z postu předsedy vlády?

12%
88%
hlasovalo: 36212 lidí
„Je to jako kdyby přišla povodeň v záplavovém území, já jsem z Bechyně a měl jsem tam tu vodu třikrát v kuchyni, a my si řekli, až ta voda odejde – ona už nikdy nepřijde a vykašlali bychom se na všechna protipovodňová opatření,“ přirovnal Kalousek. „Tak se dnes chová vláda v rozpočtové politice. Těm, kteří o tom nechtějí přemýšlet, se to může líbit, ale ti, kteří přemýšlí o budoucí odolnosti a hlavně myslí na ty skutečně nejchudší a nejslabší, těm je úzko.“

Následoval poté dotaz muže středních let, zda sleduje Jaromíra Soukupa na TV Barrandov. „Nedívám se, ale vždy se najde dost kamarádů, kteří mi to vylíčí,“ pousmál se Kalousek. „Já jsem něco mezi satanem... je to soukromá televize a může si říkat, co chce. S novinářskou etikou to samozřejmě nemá nic společného.“

Na tapetě – padáky!

„Jak to bylo s padáky?“ zaznělo možná jízlivě z auditoria. „Rád odpovím. Nikdy jsem nepodepsal žádnou smlouvu na padáky. Nikdy,“ reagoval Kalousek.

„Já čekal, že přijdou padáky, ty vole,“ zazněl hlas od příznivců Kalouska. Ten se ale nenechal vyvést z míry. „Padla otázka, odpovím. Ten útvar, který mi byl podřízený, a měl jsem těch podřízených asi 15 tisíc, tak jeden z těch útvarů uzavřel smlouvu na padáky tak, jak si přáli parašutisté. Ti si dali standardy, indikátory. Já jsem nikdy nic takového nepodepsal. Na těch padácích se nezabilo několik vojáků. Na tomto typu padáku se zabil jeden voják, budiž mu země lehká, a nezabil se kvůli tomu padáku. Zdůrazňuji, že jsem žádnou smlouvu nepodepsal, to je kauza, která šla absolutně mimo mě a za podpis té smlouvy, na které nevidím nic tak špatného, také za nás nebyl nikdo potrestaný, ale za podpis té smlouvy mohu asi tak jako vy,“ reagoval Miroslav Kalousek. „To je případ, se kterým jsem neměl opravdu nic společného. Také jsem nikdy nebyl u výslechu. Nikdo na mne nevznesl ani trestní oznámení. Takových trestních oznámení, co na mne podávali různí psychopati, bylo hodně, ale v téhle věci kupodivu ne. To je vyfabulovaná, estébácká pomluva, se kterou se trápím poměrně mnoho let a došla mi trpělivost, když ji Andrej Babiš zopakoval při jednom hlasování do přímého přenosu, že jsem zabíjel lidi na padácích a že jsem rozkradl ministerstvo obrany.“

„On řekl potom spoustu dalších věcí. Že jsem zloděj a vožrala, ale to jsou hodnotící urážky, na které kašlu. Nejsem cukrová panenka. Ale nikdy jsem nic neukradl a neodpovídám za něčí smrt. To jsou dva výroky, které jsem zažaloval a já ho k té omluvě donutím. Nejsem jako pan Horáček, abych to kriminalizoval a dal na něj trestní oznámení. Dal jsem civilní žalobu a chci omluvu, že jeho výroky byly nepravdivé,“ uzavřel odpověď za potlesku několika desítek příznivců Miroslav Kalousek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…