„Já to tam zažil.“ Legendární Bugár o olympiádě v Číně. Největší problém je jinde

06.02.2022 13:38

Olympijské hry v Pekingu jsou po pátečním zahájení v plném proudu. Řada zemí vyslala na hry sportovce, zároveň ale řekla, že hry bojkotuje. Skutečně si Čína zaslouží bojkot olympiády? „Největší problém v Pekingu je covid a sportovci to musí respektovat,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS bývalý československý reprezentant, diskař Imrich Bugár.

„Já to tam zažil.“ Legendární Bugár o olympiádě v Číně. Největší problém je jinde
Foto: Repro: CNN Prima NEWS
Popisek: Bývalý olympionik Imrich Bugár

Anketa

Má Miloš Zeman v tuto chvíli vaši důvěru? (Ptáme se od 3. 2. 2022)

78%
19%
hlasovalo: 55270 lidí
Sportovci se k situaci vyjadřují sporadicky a soustředí se na výsledky. Častá reakce některých novinářů i sportovců v Pekingu je: „Ať už to máme za sebou.“ Prakticky totiž skoro nikam nesmí. „Kdyby nebylo covidu, tak je v Číně úplně jiná olympiáda,“ myslí si bývalý olympionik Bugár.

Sám se zúčastnil olympijských her v čínském Pekingu před necelými 14 lety, má velmi dobrou zkušenost. „Já jsem tam zažil olympiádu v roce 2008. A myslím, že to byla krásná olympiáda. Olympiáda je v Číně, sportoviště jsou připravena, všechno... Akorát ta bezpečnostní opatření jsou kvůli covidu taková, jaká jsou,“ řekl s tím, že organizace je jinak velmi dobře zvládnuta.

  • Původní zdroj ZDE

Sportovci by to podle jeho slov měli takto respektovat: „Že jsou kvůli tomu v bublině? To musí respektovat, že nemají takovou volnost a nemohou jít do města, jak dneska hlásili,“ pousmál se. „Největší problém je covid. To je celosvětový problém,“ řekl ke konání her v Pekingu Bugár, bývalý československý atlet maďarské národnosti.

Některé české celebrity ale jeho názor nesdílí. Největším problémem je pro ně stav lidských práv v Číně, který popírá samotnou myšlenku olympijských her. Sportovci, kteří do Pekingu odjeli, jsou nyní terčem kritiky, že upřednostnili sami sebe před morálními hodnotami.

Svůj osobní bojkot olympiády ohlásil například herec Jiří Mádl. Na svém facebookovém účtu vysvětlil, co ho k tomu přimělo. „Olympiáda v Číně je historický lapsus moderní společnosti. Naprosto chápu sportovce, kteří tam jedou, a budu jim přát hodně úspěchů. Je to vrchol jejich sportovního úsilí,“ napsal Mádl.

Sportovcům sice vyjádřil podporu, ale odmítá je sledovat v televizi. „Nebudu se dívat ani na jeden přenos. Vynechám i oblíbený hokej. Protože nemůžu přenést přes srdce, že země, která hybridně útočí na kdekoho, má koncentrační tábory pro vyhlazování svébytného etnika, nerespektuje lidská práva apod., hostuje něco tak vznešeného jako je tento svátek sportu. Nikoho nevyzývám, ale budu olympiádu bojkotovat,“ vzkázal Mádl.

Po něm svou ignoraci her ohlásil moderátor Jan Tuna. Hry přirovnal k olympiádě v Berlíně v roce 1936 za dob Adolfa Hitlera. „Takovou olympiádu budu ignorovat a považuji to za minimum občanského postoje, který mohu udělat,“ uvedl Tuna, jenž je dlouhodobě kritický k totalitnímu režimu v Číně. „Podporovat a sledovat olympiádu v zemi, jejíž diktatura vězní a vraždí lidi za názor či víru, je morálně nepřijatelné,“ napsal na svém facebooku.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

17:39 Zdražuje se, dejte nám peníze. Víc než 15 tisíc v korunách. Německo stojí

Kvůli celonárodní stávce se v Německu na čtyřiadvacet hodin zastavila většina autobusů, vlaků i leta…