„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

11.01.2025 15:05 | Monitoring
autor: Miloš Polák

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při pohledu na předvolební situaci v Německu poznamenal, že německý ústavní soud, jenž sídlí v Karlsruhe, bude možná muset udělat totéž, co v Rumunsku učinil tamní ústavní soud. Smést ze stolu výsledek voleb. Pokud by příliš uspěla např. Alternativa pro Německo (AfD). A strhla se slovní mela.

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle
Foto: repro facebook
Popisek: Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton

Thierry Breton, jenž působil v první Evropské komisi Ursuly von der Leyenové jako komisař pro vnitřní trh, počítal s tím, že po boku Leyenové prožije dalších pět let. Ostře se vymezoval např. proti provozovatelům sociálních sítí a volal po co nejpřísnější regulaci těchto platforem. Jenže Breton nakonec eurokomisařem není. Když zveřejňoval rezignační dopis, prohlašoval, že ustupuje politickému tlaku.

Jenže to neznamená, že by se z veřejného prostoru stáhl a nechával si své názory pro sebe. Spíš naopak.

Německo je na cestě k předčasným volbám na konci února a průzkumy voličských nálad předpovídají vítězství CDU/CSU, jenže hned druhá by podle stejných průzkumů měla skončit národovecká Alternativa pro Německo (AfD), kterou řada německých médií označuje za krajně pravicovou.

A zatím poslední průzkum společnosti INSA ukázal, že AfD má podporu více než 21 procent voličů. Nejsilnější stranou dle průzkumu zůstává CDU/CSU s 31 procenty voličů. Na pomyslném stupínku vítězů se udržela i sociální demokracie, která obsadila třetí místo ziskem 15,5 procenta. Oproti předchozímu průzkumu sociální demokraté ztratili jeden procentní bod. Naproti tomu Zelení posílili o 1,5 procenta.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak ono to začalo u nás, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 11.01.2025 16:16:10
nikoli v Rumunsku. Už tehdy náš Ústavní soud posvětil, aby vyhráli ti "správní", tedy fialovci. Každá nadstátní organizace má tendenci přebírat zákony států a bombardovat je svými předpisy. OSN už ustoupilo, EU nabírá obrátky. Organizace na draka. Společenství uhlí a oceli bylo baštou průmyslníků, Evropské společenství už bylo otravné a Evropská unie je bandou bláznů z politických kruhů. Dlouho to nevydrží, takový brajgl.

|  22 |  0

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…