„Járo, já v to doufala!“ Foldyna vstoupil k Okamurovi a hned se děly věci. Rány ČSSD

07.04.2020 9:47

Tomio Okamura na tiskové konferenci udeřil na vládu, cupoval tzv. politické neziskovky a volal po větší pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují. Po něm se před mikrofon postavil poslanec Jaroslav Foldyna a spustil kanonádu nejen proti ČSSD.

„Járo, já v to doufala!“ Foldyna vstoupil k Okamurovi a hned se děly věci. Rány ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna
reklama

Sněmovna dnes projedná možnost prodloužit nouzový stav. Před samotným jednáním předstoupili před novináře představitelé jednotlivých poslaneckých klubů a vyjádřili se k aktuální situaci. Nejinak tomu bylo i u hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, kde vedle šéfa strany Okamury a 1. místopředsedy Fialy stál Jaroslav Foldyna, bývalý dlouholetý člen ČSSD.

Anketa

Je pro vás generál Petr Pavel důvěryhodnou osobou?

2%
98%
hlasovalo: 16695 lidí

Okamura hned v úvodu tiskové konference vysvětloval, proč poslanci SPD podpoří prodloužení nouzového stavu pouze do 30. dubna a nikoli do 11. května, jak si to přál šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček.

„Když jsme slyšeli ten návrh na prodloužení nouzového stavu o měsíc, tak jsme správně tušili, že to není návrh na základě odborníků, ale že je v tom politika ze strany pana ministra Hamáčka. A ukázalo se, že naše tušení bylo správné, protože pan premiér upravil i podle naší žádosti to vyhlášení nouzového stavu podle aktuální situace,“ uvedl Okamura.

Jedním dechem dodal, že v případě potřeby jsou poslanci SPD ochotni dorazit do Sněmovny a v zájmu ochrany zdraví občanů odhlasovat další prosloužení nouzového stavu.

1. místopředseda SPD Radim Fiala vyčinil koaliční vládě ANO a ČSSD, že napřed v lidech probouzí velkou naději různými sliby, jak jim v krizi pomůže, „aby jim potom nedala skoro nic“. Fiala zdůraznil, že poslanci SPD budou s vládou konstruktivně jednat o poskytnutí skutečné pomoci všem, kteří ji budou potřebovat.

Poslankyně Lucie Šafránková doplnila, jak si tuto konkrétní pomoc SPD představuje. Místo jednorázové pomoci 25 tisíc korun určené osobám samostatně výdělečně činným, kterou navrhuje vláda, Okamura s kolegy prosazuje pomoc ve výši 40 tisíc.

Předseda SPD vládě vyčetl, že lidem pomáhá málo, a poradil jí, kde vzít peníze na masivnější finanční podporu.

„Proto znova a znova vyzýváme vládu, aby škrtla nepotřebné armádní nákupy, včetně těch amerických vrtulníků za 14 miliard, aby ukončila nepovedenou, zpackanou inkluzi ve školství, proti které jsou ředitelé, učitelé, rodiče i odborníci. Ukončete to zneužívání dávej nepřizpůsobivými a přesuňme ty peníze teď k těm potřebným slušným a řádným lidem,“ rozjel se Okamura.

Vedle toho SPD prosazuje snížení ceny elektřiny. „To, co udělala polská a maďarská vláda už vloni, aby udrželi polským a maďarským občanům nižší ceny elektřiny,“ uvedl Okamura.

„Je potřeba ukončit také financování politických neziskových organizací. Nám vůbec nevadí neziskovky, které se starají o seniory, o děti, o potřebné, ale ty politické neziskovky placené ze státního rozpočtu, které tady prosazují EU, multikulturalismus, gender a takové věci. To přece vůbec nic nepřináší,“ pálil dál ostrými slovními náboji. Touto cestou by se podle jeho názoru dostalo až 100 miliard korun.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Poté oznámil, že bývalý člen ČSSD Jaroslav Foldyna požádal o vstup do poslaneckého klubu SPD a jeho žádost byla schválena. „Jaroslav Foldyna ve své žádosti mimo jiné uvedl, že došel k názoru, že se politický program SPD shoduje v prioritách a cílech s jeho postoji a prioritami,“ oznámil Okamura.

Poté Foldynu pustil k řečnickému pultu a ten se pořádně rozjel. Po roce 1989 byla ČSSD podle Foldyny stranou pro dolních deset milionů.

„Byl pan prezident (Miloš Zeman), který vyprofiloval ČSSD jako stranu, která respektovala národní zájmy a sdružovala myšlenku odpovědnosti v této zemi. To je velký rozdíl oproti ČSSD dneška. Sociální demokracie dneška usiluje o rozpuštění této země v EU, slovo národní zájem v zásadě nepoužívá a lidé, kteří vyznávají tuto myšlenku, odpovědnost a selský rozum, tak to jsou pro celou řadu členů ČSSD, zejména těch Mladých sociálních demokratů, nacisti, fašisti a xenofobové,“ rozčiloval se Foldyna.

Proto prý z ČSSD odešel.

A hned slyšel slova podpory. Že Foldyna udělal dobře, mu brzy začali sdělovat jeho facebookoví příznivci.

„Járo, já v to tajně doufala,“ napsala jedna z jeho fanynek. Mnoho dalších gratulovalo, někteří ovšem pro krok pochopení neměli. „Prima. Konečně mezi svými, pane Foldyno,“ uvedla další poslancova příznivkyně, možná už bývalá.

„To jsem zvědav, kolik hlasů bude mít ČSSD ve volbách,“ dotazoval se další příznivec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

16:22 Kauza mrtvý Rom. Poručík Drexler se neudržel: Romové a aktivisté, že nemáte starost o pokousané policisty?! Co žloutenka, covid. Zákrok byl v pořádku!

„V médiích, od Romů ani levicových aktivistů, jsem nepostřehl starost o policisty.“ Diskutovaný post…