„Jean-Marie Le Pen je mrtvý.“ V Národním shromáždění se truchlí

07.01.2025 16:06 | Monitoring

Ve věku 96 let zemřel francouzský politik a zakladatel strany Národní fronta Jean-Marie Le Pen. V politice se pohyboval přes šedesát let a svou stranu dotáhl až mezi klíčové hráče francouzské politiky.

„Jean-Marie Le Pen je mrtvý.“ V Národním shromáždění se truchlí
Foto: Blandine Le Cain / Wikimedia Commons
Popisek: Marine Le Pen se svým otcem Jeanem-Maríou Le Penem v Paříži (2012)

Jean-Marie Le Pen proslul svými nekorektními výroky na hraně trestnosti. Kupříkladu plynové komory koncentračních táborů označil za detail. Dopustil se i kontroverzního výroku stran eboly. Prohlásil, že by stačily tři měsíce jejího působení v Africe, aby se vyřešil populační nárůst Afričanů i jejich imigrace do Evropy. Za tento výrok byl vyloučen ze Strany Národní fronty. Tu po něm převzala jeho dcera Marine Le Penová. Stranu přejmenovala na Národní shromáždění. Za svou činnost byla vlastním otcem vyděděná.

Jean-Marie Le Pen patřil mezi výrazné odpůrce imigrace z neevropských zemí, požadoval obnovení trestu smrti, snížení daní a vystoupení Francie z Evropské unie. Prosazoval politiku boje proti imigraci a namísto toho navrhoval oživení demografie prostřednictvím porodnosti. Výrazně se též angažoval v kampani před referendem o evropské ústavě, kterou Francouzi nakonec odmítli.

Příčina smrti zatím není známa, Le Pen ale musel před několika týdny do nemocnice v pařížském regionu kvůli podezřením na srdeční potíže. Zde v úterý zemřel, informuje agentura AFP.

Informaci o smrti potvrdila rodina. „Jean-Marie Le Pen obklopen svou rodinou byl dnes ve 12.00 povolán zpět k Bohu,“ uvedla v prohlášení zaslaném agentuře AFP.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Marian Kučera

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už měla dostat ten řád Holubová. Pavel rozdával, ne bez odezvy

17:50 To už měla dostat ten řád Holubová. Pavel rozdával, ne bez odezvy

Zaslouží si Zdeněk Svěrák Řád bílého lva, nejvyšší existující státní vyznamenání? A zasloužila se An…