„Jedna zbloudilá rána z houfnice a Velká válka se může zopakovat!“ Bašta už tuší

30.01.2022 7:44

Rusko ohrožuje Kyjev útokem a Česko v reakci na to pošle Kyjevu munici. Jaroslav Bašta (SPD) se v komentáři pro Prvnizpravy.cz zamýšlí, jestli české náboje skutečně pomohou rozmrazit konflikt na Ukrajině. Hovoří o repríze sarajevského atentátu, kterou se může zopakovat rozpoutání velké války.

„Jedna zbloudilá rána z houfnice a Velká válka se může zopakovat!“ Bašta už tuší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Krvavou občanskou válku mezi dvěma povstaleckými „lidovými“ republikami, Doněckou a Luhanskou, s Kyjevem se podařilo zmrazit před sedmi lety v polovině února 2015, připomíná Bašta. „Pravda, až na druhý pokus, po vážné porážce ukrajinských ozbrojených sil u železničního uzlu Debalcevo a smrti 14 tisíc lidí,“ dodává.

To vydrželo až do konce listopadu loňského roku, kdy prezident Volodymyr Zelenskyj poslal do ukrajinského parlamentu návrh zákona „O přechodném období“. „Ten se týkal dočasného omezení občanských a lidských práv obyvatel Donbasu a Krymu poté, co Ukrajina na jejich teritoriu obnoví svoji suverenitu, což ruská strana správně vyhodnotila jako přípravu na rozmrazení konfliktu.“

  • Původní zdroj ZDE

„Příprava na válku došla tak daleko, že i na dvou setkáních amerického prezidenta Joea Bidena a ruského prezidenta Vladimíra Putina oba státníci ujišťovali sebe i veřejnost, že jaderné zbraně použity nebudou.

S předpovědí data ruského vpádu na Ukrajinu to zatím vypadá, podle Bašty, jak s datem konce světa – neustále se posouvá. Když bylo jasné, že incident, který válku zahájí, bude mít časový vztah k zahájení zimních olympijských her v Pekingu, ukrajinský prezident Zelenskyj couvl a stáhl z parlamentu návrh svého kontroverzního rozmrazovacího zákona a ubezpečil světovou veřejnost, že ruská vojska nezaútočí. V Paříži začalo jednání v normandském formátu o dalším zmražování konfliktu pomocí minských dohod.

Je však prý dost pravděpodobné, že k pokusům rozpoutat konfrontaci mezi Ruskem a Ukrajinou dojde jinak. „Solidární dodávky zbraní a munice by se měly vypotřebovat a hlavně se musí urychleně najít záminka, jak neotevřít plynovod Nord Stream 2. Biden se už nechal slyšet, že velký ruský vpád na Ukrajinu bude mít za následek strašlivé ekonomické a politické sankce, ale intervence menšího rozsahu se dá vyřešit jednáním,“ podotýká Bašta.

Někteří ruští politologové situaci kvůli nenávistné rétorice zúčastněných stran situaci přirovnávají k období těsně před vypuknutím první světové války. „Historie se ráda opakuje, takže se asi čeká na opakování sarajevského atentátu,“ píše Bašta s tím, že ho vyděsila zpráva, že český, slovenský, rakouský a ukrajinský ministr zahraničních věcí poletí na Ukrajině na válečnou linii v Donbasu. „Vlastně se jedná o celé Rakousko-Uhersko (i s Haličí). Jedna zbloudilá rána z houfnice ráže 152 mm může historii s arcivévodou a s rozpoutáním Velké války zopakovat,“ uzavírá Jaroslav Bašta.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koaliční potenciál

Otevřeně uznáváte, že ANO nemá téměř žádný koaliční potenciál. Čím to podle vás je? A jak to změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

22:05 Napsal knihu o vlasovcích. Pak volal Novotnému. „Nepochopil jsem.“ A to byl konec

Vlastenec, nebo vlastizrádce? Kým byl sovětský generál Andrej Vlasov, pod jehož velením vznikla Rusk…