„Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ Na severu je obrovské předvolební dusno. Romové povstali

7. 9. 2018 17:25

Hnutí Otevřená radnice Most včera zveřejnilo předvolební plakát se sloganem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí“. Má upozornit na řešení problémů s nepřizpůsobivými na severu Čech. Podle serveru Romea.cz si takový leták nezadá s nacistickou propagandou. Petr Globočník ze Zelených na Mostecku interpretoval celou záležitost jako zjevný rasismus proti Romům. Jeho kolegové dnes začali připravovat trestní oznámení. Prý jde doslova o vyzývání k vyhubení jako štěnic, napsala proromská novinářka.

„Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ Na severu je obrovské předvolební dusno. Romové povstali
Foto: Vít Hassan
Popisek: Protestní pochod 31. července 2018: Stop pogromům proti Romům na Ukrajině, stop diskriminaci a rasismu v Evropě.
reklama

Hnutí Otevřená radnice Most zveřejnilo předvolební plakát se sloganem „Jen deratizační prostředky na tu HAVĚŤ nestačí“. Jde o metaforu pro jeden z bodů programu kandidujícího uskupení: Nulová tolerance k nepřizpůsobivým.

Pod obrázkem je pro vysvětlení ještě další komentář: „Nulová tolerance k nepřizpůsobivým – vyžadováním dodržování stejných pravidel pro všechny.“ Pod tím je dovětek: „Most musí být dobrou adresou.“

Na facebookovém profilu hnutí byla ve chvíli vydání tohoto článku zmíněná fotografie nedostupná. Zůstaly však reakce ostatních uživatelů:

Tak tohle je slogan, klobouk dolů.

Slogan, který má „koule“.

Konečně někdo, kdo se tomu problému staví čelem, ale bude to těžké.

Je to rasismus, je to proti Romům?

Kandidáti z jiných stran to vidí zcela jinak. „Rasismus není pravda. Bílej nerovná se dobrej, černej nerovná se špatnej,“ reagoval na politické rivaly Petr Globočník z litvínovské organizace Zelených, který již dal vyjádření i serveru Romea.cz.

V něm uvádí, že jde bezpochyby o rasistický obsah a „snahu předložit voličům rychlé řešení složitého problému spekulantů s chudobou, vykořeněnosti obyvatel vyloučených lokalit a zhoršených sousedských vztahů“. Heslo se podle něj dá jednoznačně vztáhnout na romské téma. „Je známá pravda, že mnozí lidé potřebují mít svého nepřítele. Rasismus je některými politiky označován za říkání pravdy,“ vyjádřil se pro Romea.cz Petr Globočník. On sám vyrůstal v sociálně vyloučené lokalitě Janov, spolupracuje mimo jiné se spolkem Romano Jasnica.

Autorka článku Jitka Votavová označila leták za nenávistný. „Vedle populistických a vyprázdněných hesel přibývají také ta, u kterých není pochyb, že jsou vyloženě rasistická a nezadala by si s nacistickou propagandou. Lidé jsou v nich označováni za havěť, parazity nebo štěnice, na které je potřeba vzít něco silnějšího než běžné deratizační prostředky,“ napsala mimo jiné v reakci na předvolební rétoriku Otevřené radnice.

Politická žumpa a trestní oznámení

Sociální bublina kolem Petra Globočníka řeší věc na jeho profilu vážně.  Pod sdíleným článkem se objevují reakce:

Dehumanizace skupiny obyvatel, první krok genocidy. Proboha, kde to žijeme.

Já mám pocit, že tohle je prostě jenom předvolební tlachání, ale horší je, že si to přisvojuje určitá část populace, která si říká, že když to říkají politici, tak to já můžu provádět. A to je horší!

Asi budu zvracet. Něco tak nechutnýho jsem dlouho neviděla. Jestli vůbec někdy...

Od Martina Tojnara padl kolem poledne dotaz: „Není to na žalobu? Vždyť tady jasně deklarujou vyhubení!“ Globočník zareagoval: „Budeme to řešit. Přidáte se?“

Jen u nápadu nezůstalo. K diskuzi se připojila Monika Mihaličková, která plakát označila za „politickou žumpu v akci“. „Otevřené vyzývání k vyhubení skupiny obyvatelstva v Mostě. Na tyhle už chystáme trestní oznámení. A další budou následovat,“ napsala veřejně na svém facebookovém profilu.

„Opravdu necháme těmhle lidem veřejný prostor? Já určitě ne. A parta lidí kolem mě taky ne. Pokud máte mezi svými přáteli někoho z Mostu, pošlete mu tohle video, ať ví, koho v Mostě určitě nevolit!“ vyzvala veřejnost a sdílela spot z profilu RomanoNet, který sdružuje romské a proromské neziskové organizace  a apeluje na volební účast na webu Medzavasot.cz (Me džav! A so tu? – Já jdu! A co ty?).

Podle některých diskutérů je představa Zelených idealistická, jak napsala například Betty K. z Litvínova: „Není to idealismus spíš? Ta představa, že si všichni na jednom prostoru jedou to svoje bez předsudků, rasismu, nenávisti, xenofobie? Právě, že je každý děsně vážný, a jak se blíží volby, má každý názor na veřejnosti. Otázkou je, co bychom mohli skutečně udělat, aby sociální systém byl spravedlivý a lidi se zase trošku naučili žít pohromadě. A nemusím vystupovat v politice, abych se podílela aktivně na tom, co je správně.“

Karel Novotný se vrací

Lídrem hnutí Otevřená radnice v Mostě do letošních komunálních voleb je zastupitel Karel Novotný, někdejší náměstek mosteckého primátora, který před tři čtvrtě rokem po necelých dvaceti letech opustil ČSSD, a to bezprostředně poté, co mu partajní šéf vyčinil za kauzu „Medúzy“. „Cikáni jsou jako medúzy, otravný a k ničemu,“ napsal zhruba před rokem pod jeden ze statusů na profilu Naštvaných matek. Na pokyn svého ministerského šéfa, Jiřího Havlíčka, se za výrok musel omluvit, byl tehdy náměstkem ministra průmyslu a obchodu. O dva měsíce později opustil ČSSD, kde působil dvacet let, a chtěl s politikou skončit. Trestní stíhání jeho osoby za hanobení národa bylo pozastaveno.

Před osmi lety měl pro změnu na pokyn svého sociálnědemokratického nadřízeného, Bohuslava Sobotky, stáhnout regionální billboard s nápisem „Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla“. Nebyl ale jediný. Pražská ČSSD musela pro změnu tehdy přelepovat hesla „Pryč s narkomany, bezdomovci a hernami“. I toho se vedení strany polekalo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu

11:26 Vedení Senátu vystoupilo v černém: Historicky vážná chvíle. Je potřeba společný postup EU a NATO proti ruskému vlivu

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) včera oznámili, že do výbu…