„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod

23.03.2019 7:35

Prezident Miloš Zeman poskytl rozhovor MF Dnes. Znovu v něm zaútočil na Senát, rýpl si do vrchního státního zástupce v Olomouci Ivo Ištvana a vypěnil, když došla řeč na šéfa Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje, zastal se poslance Václava Klause mladšího a poslal jasný vzkaz ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové.

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl?“ Prezident Zeman se nebývale silně rozčílil při rozhovoru s novináři. Zde je důvod
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

Miloš Zeman se netají tím, že by Senát rád zrušil. Nejednou vyprávěl o tom, jak si ve Švédsku zrušili Senát a jak by on sám nechal senátory vyhladovět. Skutečnost, že senátoři odmítli profesora Aleše Gerlocha jmenovat ústavním soudcem, prý Zemana přesvědčila, že Senát není jen zbytečný, ale místy dokonce škodí. Více než odborné erudici profesora Gerlocha se prý senátoři nechali zaslepit pomstychtivostí.

Prezident věnoval pozornost také nedávnému zatýkání v Brně, v městské části Brno-střed a podezření, že se předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže mohl podílet na ovlivňování tendru na mýto, Navzdory tomuto podezření prý Zeman Rafaje z postu šéfa ÚOHS rozhodně neodvolá. Nevěří totiž vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci Ivo Ištvanovi, pod něhož případ spadá. Zeman se na Ištvana zlobí kvůli případu z roku 2013, kdy Ištvan sliboval, jak odhalí velkou korupční chobotnici vrostlou do českého státu, ale podle Zemana odhalil jen kabelky Jany Nečasové-Nagyové.  

„Takže moje razantní odpověď zní: Nevěřím na základě této zkušenosti panu Ištvanovi, nevěřím tomu, co tady teď rozpoutává, a pokud mám reagovat, tak jedině na základě pravomocného soudního rozhodnutí,“ pravil Zeman.   

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Anketa

Je Jaroslav Faltýnek důvěryhodný?

58%
42%
hlasovalo: 13944 lidí
V jednu chvíli se Zeman pořádně rozzlobil. Když se ho šéfredaktor deníku Jaroslav Plesl a jeho kolega Petr Kolář zeptali, co je pravdy na tom, že se o tendr na výběr provozovatele mýta zajímal prezident? Chtěli také vědět, zda Rafajovi sliboval post velvyslance, až skončí v pozici šéfa ÚOHS.

„Ježíšmarjá, který idiot vám toto řekl? Takže zaprvé jsem panu Rafajovi nesliboval žádný velvyslanecký post, proč bych to proboha dělal? Zadruhé, nepřesvědčoval jsem ho ani pro jednu, ani pro druhou variantu. To znamená ani pro Kapsch, ani pro SkyToll. Ale bez mučení se vám přiznám, když se sám ke mně objednal, že na základě stanoviska všech mých poradců – ať je to prezident hospodářské komory Dlouhý, předseda Svazu měst a obcí Lukl nebo prezident Svazu průmyslu a dopravy Hanák a další – jsem proti tomu, aby byly zpoplatněny silnice první třídy, což je 900 kilometrů. A že to pokládám za naprostý nesmysl. Tento názor jsem mu řekl – opakuji, že jsem se opíral o názor svých expertů – a na tom trvám. Beru s potěšením na vědomí, že nakonec k tomu zpoplatnění de facto nedojde. Nu a myslím si, že ani v té první verzi to nemělo být,“ zdůraznil prezident.

A zatímco proti vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci se vymezil, prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka se zastal. Zeman pochybuje o tom, že se Faltýnek dopustil něčeho nekalého, když jednal s Rafajem, snad jen nezvolil vhodné místo schůzky. Neměli prý jednat v hotelích, nýbrž ve Sněmovně.    

Stranou pozornosti prezidenta nezůstalo ani vyloučení Václava Klause mladšího z ODS.

„Můj názor je velice tvrdý, zase mě řada lidí nebude mít ráda, ale na to jsem za třicet let v politice zvyklý. Občanská demokratická strana se zbavila jediné skutečné osobnosti, kterou měla ve svých řadách. A to říkám jako člověk, který v řadě případů s Václavem Klausem mladším nesouhlasí. Například s odchodem z Afghánistánu nebo s jeho větou: vystupme z Evropské unie, i když o třetinu zchudneme. Ale vážím si jeho názorů, intelektu a toho, co v životě dokázal. A v neposlední řadě si vážím i toho, že na rozdíl od jiných politiků ODS dokázal připoutat voliče a získat jejich přízeň,“ zaznělo z úst Miloše Zemana.

Pro prezidenta není důležitý ani argument, že Václav Klaus mladší byl příliš velký solitér a svým počínáním fakticky straně nepomáhal. Zeman má za to, že všichni významní politici byli solitéři. Politiky, kteří táhnou ve straně za jeden provaz, považuje Zeman v podstatě jen za nosiče vody.

Nakonec Zeman věnoval pozornost i vládní sociální demokracii. Nověmu vedení strany by prý dal čas, ať místopředsedové a místopředsedkyně ukážou, co dovedou. Jejich práci by prý zhodnotil až tak za dva roky. Vůči ministryni práce a sociálních věcí Janě Maláčové si však neodpustil jednu kritickou poznámku. Kroutil hlavou nad jejím nápadem zvyšovat příspěvek rodičovské dovolené všem dětem až do čtyř let věku. Šéfka resortu práce a sociálních věcí by prý měla myslet raději na to, kde najde úspory.

„Tak zaprvé platí elementární princip, že žádný zákon nebo jiné ustanovení nemůže být retroaktivní. Z toho logicky vyplývá, že to může být pouze pro nově narozené děti. Bod číslo dvě: (premiér) Andrej Babiš (ANO) naprosto jasně řekl, že by paní ministryně Maláčová měla ve svém rozpočtu – který je největší ze všech ministerských rozpočtů – najít potřebné zdroje. Ale totéž samozřejmě platí i o všech ostatních ministrech,“ zdůraznil Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…