Profesor Halík prohlásil, že se obává, že rok 2020 bude rokem velkých krizí, ale jedním dechem doplnil, že krize je vždy šance. Zmínil, že není ekonom, ale čte zprávy o blížící se ekonomické krizi. „Ta samozřejmě může mít velký dopad politický, protože všude jsou populistické strany a ty se jistě rády chopí všech krizových momentů, takže to je jedna věc,“ mínil. Dodal, že dvě velké mocnosti Západu jsou v politické krizi. „Asi se nezabrání brexitu,“ konstatoval s tím, že ten bude pro Velkou Británii mít neblahé důsledky a že by se z ní mohla stát „Malá Británie“. „Spojené státy mají ve svém čele asi nejhoršího prezidenta za celé své dějiny, ve hře je impeachment,“ řekl Halík, ale dodal, že dle analytiků Trump pokus o odvolání asi ustojí a může i vyhrát, protože americká ekonomika je stále na dobré úrovni. Na vážkách je prý u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, u kterého ocenil jeho vzdělání a přehled, ale některé věci ve francouzské politice prý nezvládá.
Z minulého roku vyzdvihl aktivistku Gretu Thunbergovou. Sice o ní lidé říkají: „Ona je magor.“ Ale Halík na to odpověděl: „Všichni lidé, kteří něco ve světě způsobili, přinejmenším působili jako magoři.“ A jako něco jiného, co vybočuje, označil i hnutí Milion chvilek pro demokracii. „Najednou se představili lidé nové generace, mají úplně jiný styl vystupování, ty manifestace mají úplně jinou atmosféru, než mají jiné politické manifestace. V lecčems se podobají listopadu 1989, lidé jsou tam na sebe strašně slušní, je to taková fiesta, lidé mají radost z toho, že se setkávají. Také se jim jedna věc podařila, že aktivizovali venkov. Někteří politici u nás se snažili štvát venkov proti Praze, velkým městům, a najednou těmhle lidem se prostě podařilo aktivizovat venkov.“
V hnutí jsou podle něho lidé, kteří hodně přemýšlejí. „Minář je můj student a já jsem na něho hrdý,“ prohlásil a dodal, že dotyční mají intelektuální zázemí. Prý okolo 17. listopadu došlo k obratu, a kromě vyhrazení proti Babišovi se Milion chvilek obrátil i na opoziční strany. „Česká politická opozice je bohužel hodně impotentní. Mně to hrozně připomíná demokratickou opozici před rokem 1948, která si neuvědomovala, o co všechno se hraje, nedovedli se pořádně zmobilizovat, sjednotit. A ta opozice, pokud se skutečně nějakým způsobem nesjednotí, pokud nevydá ze sebe nějakou přesvědčivou osobnost, tak prostě nebude hrát žádnou roli,“ mínil Tomáš Halík.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas