„Kde na to vezmete?“ zeptali se Maláčové. A ministryně odpověděla

23.03.2019 8:21

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová se nedávno stala místopředsedkyní ČSSD a na ministerstvu ukazuje, že program sociální demokracie bere opravdu vážně. Hledá cesty, jak přidat peníze rodinám s malými dětmi a ještě více peněz důchodcům. Sobotní MF Dnes si však klade otázku, zda si političku láme hlavu s tím, kde se na to vezme. Ministryně vidí cestu např. ve zvyšování daní.

„Kde na to vezmete?“ zeptali se Maláčové. A ministryně odpověděla
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Janě Maláčové nelze upřít, že sociálnědemokratickou politiku bere opravdu vážně. Jako šéfka resortu práce a sociálních věcí prosazovala, aby se důchody zvedly znovu o 900 korun místo 750, s čímž dnes počítá zákon. A svůj záměr na vládě prosadila. stát tak bude muset najít na důchody asi o 32 miliard korun víc. Kdyby se důchody zvyšovaly jen o 750 korun, ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová by hledala jen 25 miliard navíc. Celkové se výplaty důchodů včetně penzí invalidních pomalu, ale jistě blíží k půl bilionu korun za rok.   

Pro šéfku MPSV to však oněmi důchody nekončí. Ráda by zvýšila i příspěvek na rodičovskou dovolenou o 80 tisíc z 220 na 300 tisíc korun a to všem rodičům, kteří mají doma dítko do čtyř let věku. V tuto chvíli se na rodičovskou vyplácí asi 25 miliard korun za rok a deník upozorňuje, že pokud Maláčová uspěje, bude se vydávat ještě o 11 miliard víc. Hnutí ANO plán Maláčové nepodpořilo a chce přidat jen dětem narozeným 1. ledna 2020 a později. Prý jde o koaliční kompromis.

Maláčová však svůj boj ještě nevzdává. „Státní rozpočet na příští rok se teprve začíná tvořit. Máme tedy stále ještě čas, abychom na navýšení rodičovského příspěvku našli potřebné prostředky. Já pracuji na úsporných opatřeních ve svém resortu. Neměli bychom se dívat jen na výdaje, ale hledat i možnosti, jak dodatečné finance zajistit na příjmové stránce rozpočtu. ... Pro ministerstvo je prioritou podpořit obě dvě skupiny – rodiče i důchodce,“ uvedla.

Možná právě proto, jak razantně chce Maláčová navyšovat důchody i rodičovskou, jí především kolegové z pravicové opozice přezdívají „Venezuela“. V té zemi byl sociální systém relativně štědrý. Dokud se země nedostala do problémů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …