„Kdo z vás to dá?“ Orbán před Vánoci udeřil

27.12.2022 13:33 | Zprávy

Přestože je nyní v Maďarsku inflace natolik vysoká, že dosahuje nejvyšší hodnoty v rámci zemí V4 a atakuje na jednu z nejvyšších hodnot v EU, myslí si maďarský premiér Viktor Orbán, že se i v tomto „nejtěžším roce za posledních třicet let“ jeho zemi „vedlo mimořádně dobře“. A to i po ekonomické stránce. Pochvaluje si například plošné vyplácení podpory na cenu energií. „Neznám žádnou jinou zemi, která by dokázala každé rodině – každé rodině v zemi – dát měsíčně 450 eur podpory prostřednictvím ceny energie,“ řekl Orbán ve svém shrnutí uplynulého roku.

„Kdo z vás to dá?“ Orbán před Vánoci udeřil
Foto: Repro Twitter
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Míra inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla na 22,5 procenta, přičemž nejvýrazněji se zvýšily ceny energií či potraviny, které oproti minulému roku zdražily o 43,8 procenta. Například vejce oproti loňskému listopadu zdražily o 102,9 procenta, chléb o 81,8 procenta a mléčné výrobky o 79 procent. O více než 50 procent je pak dražší i maso.

Oproti měsíci předchozímu se inflace v Maďarsku zvýšila o 1,4 procenta a aktuálně dosahuje nejvyšší hodnoty v rámci zemí V4 a společně s Pobaltím také atakuje nejvyšší hodnoty inflace v rámci celé Evropské unie, přičemž je jen o 4 procenta nižší než v sousední válkou zmítané Ukrajině.

Na zvýšení tempa inflace se značně podepsalo například vyjednávání Budapešti s Moskvou o kontraktech na plyn, které jsou s Gazpromem uzavřeny v té podobě, že se ceny pro Maďarsko odvíjejí od těch burzovních, avšak země je platí s dvouměsíčním zpožděním. Zatímco tak zbytek Evropy se již před zimou těšil z poklesu cen energií, v Maďarsku tomu bylo naopak.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co sebere Maďarům inflace, vláda jim obratem vrátí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseApep , 27.12.2022 13:52:17
To je jako u nás, co inflace sebere občanům, vláda pošle na Ukrajinu.

|  12 |  0

Další články z rubriky

 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

10:50 Hůř, než si Macron i Brusel myslí. Z těchto voleb mají vážně děs

Ve Francii je momentálně horko a schyluje se k bouřce. Jenže nejde o počasí, ale o politiku. Po neús…