Když letos v Kadani v rámci listopadové akce „K čemu svoboda?“ v tamním kulturním domě sedm osobností vzpomínalo na období před 30 lety, vzpomněl si současný starosta, jak tehdejšího „kovaného bolševika“ rozčílilo svatořečení Anežky České. To se konalo jen pár dní před sametovou revolucí 1989 a bylo považováno za příchod svobody do země, za předzvěst pádu komunistické vlády v Československu. Pro obyvatele měla kanonizace přemyslovské princezny velký význam i proto, že se traduje legenda: „Až bude Anežka Česká svatořečena, bude v Čechách konečně dobře“. Po 22 letech na ni před smrtí myslel i Václav Havel, ve stejném roce přitom zmizela z českých bankovek.
Poutníci se letos vypravili do Říma předat papeži sochu svaté Anežky při příležitosti třiceti let od svatořečení Anežky České. Tento týden velvyslanectví České republiky při Svatém stolci na svých stránkách prozradilo, že papež František během generální audience českých poutníků slavnostně převzal dar – sochu Koruna sv. Anežky z dílny akademického sochaře Daniela Trubače, výtěžek sbírky 1,2 milionů korun pro chudé a potřebné, a také rozhodl o umístění sochy do Kaple svatých patronů Evropy, která se nachází v podzemí baziliky sv. Petra. |
30 let Havla a Anežky
Václav Havel, který zemřel 18. prosince 2011, ještě pár dní před svým skonem děkoval právě této historické světici. V Kadani to nyní zmínil i severočeský římskokatolický kněz Josef Čermák. „Milá Anežko, děkujeme Ti za ochrannou ruku, kterou jsi nad námi držela. Prosím, měj ruku i nadále připravenou, třeba ji ještě budeme potřebovat,“ připomněl výrok Václava Havla, který jej tehdy napsal na kus papíru, údajně přesně 11. 11. 2011, a šlo o jeho poslední psaná slova.
Kněz Josef Čermák na listopadovém setkání v Kadani, kde se mluvilo o roce 1989 a také o Anežce České. Foto: Lucie Bartoš

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš