„Když nemáš prezidenta, vraž tam Drahoše,“ doporučuje Babica. Drb o Drahošovi. A VIDEO Topolánka, na které navázal tajemný muž

13.12.2017 11:25

Mirek Topolánek a Jiří Drahoš. Dva kandidáti, kteří by si to podle průzkumů měli rozdat o druhé místo v prvním kole prezidentských voleb na sebe v poslední době začali útočit. Naposledy Drahoš vzpomínal, jak mu coby předsedovi Akademie věd Topolánek jako premiér škrtil rozpočet. Expředseda ODS mu obratem naznačil, že si jej asi s někým spletl. A do toho přišel ostrý šleh týkající se Drahošových brýlí...

„Když nemáš prezidenta, vraž tam Drahoše,“ doporučuje Babica. Drb o Drahošovi. A VIDEO Topolánka, na které navázal tajemný muž
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Mirek Topolánek na brněnské konferenci o stavu Evropské unie s názvem: Je Evropská unie reformovatelná?
reklama

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek uspořádal v úterý tiskovou konferenci, na které promluvil o svobodě a o tom, jakou roli by měl hrát stát. „„Za svobodu se musí bojovat“, ohlásil, a také si vypůjčil několik citátů od Ronalda Reagana.

„Svoboda je pro mě základní hodnota,“ ohlásil na tiskovce. Roli státu vidí v tom, že podporuje pracovité české lidi, chrání jejich bezpečí a zaručuje jim jejich práva a svobody. „A především musí cítit, že je součástí hrdého a svobodného národa, mít víru v něj, i v sebe samého. Chci být prezidentem, který bude tyto čtyři základní potřeby svobodného člověka naplňovat, bojovat za ně a chránit je,“ vyhlásil Topolánek.

Z konkrétních kroků mimo jiné vyhlásil, že chce, aby česká armáda měla alespoň 30 tisíc vojáků a „vševojskový charakter“.

„„Chci garantovat kontinuitu polistopadového vývoje. Nechci dovolit, aby nějaká byrokracie či technokracie nahradila demokracii,“ zakončil s tím, že za své osobní téma považuje „právo každého být offline“, včetně toho, že nebude nucen používat například platební kartu, pokud chce platit jen v hotovosti.

Jeho tiskovku kriticky na svém Twitteru rozebral Andrej Surňak. Například ho zaujala myšlenka o vracení lesku české armádě. „Zřejmě chce vrátit lesk naší armádě, tak jak to dělal s Bartákem, Parkanovou a Dalíkem,“ dodal.

Slovům o vracení původního významu vlastenectví se pak vysmál: „Už k tomu jako premiér přispěl, když prosazoval Lisabonskou smlouvu. To je ta, díky které nás může Brusel žalovat kvůli kvótám na migranty. Vlastenectví po topolánkovsku“.

 

 

Mirka Topolánka však takové poznámky v jeho jízdě kampaní nikterak nerozhodily. Pustil se do Jiřího Drahoše, podle průzkumů svého největšího rivala v souboji o postup do druhého kola proti Miloši Zemanovi.

Zaznamenal prý v poslední době několik Drahošových útoků, že Topolánek jako premiér nepřál Akademii věd, které Drahoš předsedal, a krátil jí rozpočet. „Nemyslím si, že by šlo o dezinformace ruských tajných služeb, jde spíše o nedorozumění,“ dodal.

Především se on jako premiér a Drahoš jako šéf Akademie věd ve funkcích minuli, neboť když Drahoše v březnu 2009 prezident Klaus jmenoval do funkce, Topolánek zrovna s vládou podával demisi.

„Poslední rozpočet, který jsem sestavoval já, byl pro Akademii věd ve výši 5,9 miliardy korun. Na letošní rok má Akademie věd k dispozici 5,7 miliardy korun,“ připomněl Drahošovi s tím, že díky inflaci má navíc nyní 5,7 miliardy trochu jinou hodnotu.

Potom Topolánek dodal, že to bylo právě za předsednictví Jiřího Drahoše od roku 2009, kdy Akademie věd nedokázala získávat z rozpočtu tolik peněz, jako dříve.

„Doufám, že je to pouze otázka špatné paměti. Mohli bychom si to vyjasnit v nějakém duelu, ke kterému pana Jiřího Drahoše trvale vyzývám,“ dodal Topolánek. A aby bylo vše naprosto srozumitelného, doplnil sloupcový graf rozpočtových příspěvků Akademie věd za jednotlivá léta, kde první a nejvyšší sloupec  byl ozdoben jeho fotografií.

Příspěvek sdílel Topolánkův někdejší první místopředseda v ODS Jan Zahradil, který našel pro Drahošovy úvahy metaforu v jeho vizáži. „Pan Drahoš nosí brýle i bez dioptrií (to mu poradili, že působí dobře) a vynáší soudy bez znalostí (to si asi poradil sám),“ napsal Zahradil.

Je to podle něj taková politika podle Jiřího Babicy: Když nemáš prezidenta, vraž tam Drahoše.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…