Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci. Apeluje v UK Zaorálek

10.05.2018 22:55

Europoslanec Jan Zahradil a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v Událostech, komentářích na ČT24 diskutovali o situaci na Blízkém východě. V Sýrii se odehrál dosud nejtvrdší vojenský střet mezi Izraelem a Íránem. Lídři obou zemí v posledních týdnech stupňují nepřátelské výroky. Obě země představují významné regionální hráče.

 Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci. Apeluje v UK Zaorálek
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Izrael se cítí podle Zaorálka obklíčen. Že se Golanské výšiny stanou místem konfliktu, rezonuje ve společnosti podle něj poměrně dlouho. „To, co vidíme, jsou ‚šťouchy‘ ze strany Izraele,“ uvádí.

Írán se podle něho bojí not, který určí Izrael. „Myslím si, že proto se Írán bude držet zpátky,“ uvádí Zaorálek s tím, že nepopírá, že situace není nebezpečná. „Situace nebezpečná je,“ uvedl.

Kreml vyzval Írán i Izrael, aby ke svému sporu přistupovaly se zdrženlivostí a řešily ho pouze diplomatickou cestou. „Moskva nemá zájem na tom, aby vznikl v regionu jeden silný hegemon v podobě Íránu,“ myslí si Zahradil a zdůrazňuje důležitost regionální rovnováhy. V opačném případě je pravděpodobnost konfliktu vyšší.

Bývalý ministr zahraničí spatřuje problém také ve viditelném rozkolu mezi EU a USA. Za nejspornější věc považuje krok Donalda Trumpa, který se rozhodl odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Několik výroků šéfa Bílého domu považuje za nepravdivé.

Europoslanec Zahradil s tímto tvrzením nesouhlasí. Donald Trump podle něj postupuje kroky, které slíbil před volbami. Sám Zahradil osobně nebyl zastáncem dohody, která podle jeho soudu byla nevýhodná. 

A co by teď měla dělat EU. Podle Zaorálka není Unie klíčovým hráčem v prostoru. „Nemáme na tohle vliv,“ řekl. Podle Zahradila zase Evropa bude hrát soft diplomacii. Vnímá to jako jasný signál Íránu, že nemůže penetrovat do dalších oblastí. Izrael podle europoslance tak za některé státy odvedl špinavou práci. „Když nepotáhneme za jeden provaz, nemáme ve světě šanci,“ apeluje závěrem Zaorálek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…