„Kolik je tam marže?“ Kubek se chlubil a narazil. Samková a Knížák, došlo na střet

16.12.2021 20:24

Střety odpůrců očkování s jeho příznivci se posunují na další úroveň – sociální sítě zaplavily falešné citáty nejznámějších českých odmítačů očkování, jako je Daniel Landa a jemu podobní, nyní jsou jim vkládány do úst výzvy k vakcinaci. V pořadu Co Čech, to politik! se na téma covid proti sobě ostře názorově střetli advokátka Klára Samková a prezident České lékařské komory Milan Kubek, do nějž se pak opřel také výtvarník a dlouholetý bývalý ředitel Národní galerie Milan Knížák.

„Kolik je tam marže?“ Kubek se chlubil a narazil. Samková a Knížák, došlo na střet
Foto: Repro: CNN Prima NEWS
Popisek: Samková, Kubek a Knížák v pořadu Co Čech, to politik!

Zpěvák Landa je jedním ze symbolů odporu proti povinnému očkování, v české obci nyní kolují obrázky jeho falešných výroků, v nichž například vyzývá občany k očkování, někteří to označují za dezinformační kampaň opačným směrem. Prezident Kubek zalitoval, že tato kampaň není reálná: „Za tuhle kampaň bych chtěl panu Landovi poděkovat, teď mám zkaženou radost,“ podotkl k informaci, že jde o satirický počin.

Anketa

Bude válka mezi Ruskem a Ukrajinou?

20%
77%
hlasovalo: 17456 lidí

Nato zmínil zkušenost ze Spojených států, kde pro takové „militantní antivaxery“ zřídili diskrétní očkovací místa: „Oni jdou do očkovacího centra, nikdo o tom neví, nechají se tam naočkovat, jsou tedy bezpeční, a dál mohou chodit po těch náměstích a vykřikovat ty své nesmysly. Doporučil bych to příznivcům Landy, aby měli dobrý pocit, že kvůli nim neumřel nějaký jiný člověk,“ vzkázal antivaxerům.

Naopak advokátka Samková odmítla tato internetová díla komentovat: „Tuto hru na sociálních sítích jsem odmítla hrát, je to záležitost uměle vybudovaná politiky a politickými vášněmi,“ má jasno. „Přineslo to obrovskou nenávist mezi lidmi navzájem,“ sleduje se znepokojením, jak očkovaní čím dál víc nenávidí neočkované a naopak. „Tohle já odmítám,“ řekla razantně.

Také Knížák odsoudil, že se tímto způsobem antivaxerům podsouvá, že se obrátili na cestu většiny. „Je to trapné, nesnáším společnost, která rozkazuje. Společnost, co potřebuje hromadu zákonů, je slabá společnost. Nařizovat lidem něco, co člověk nechce... pokud je vláda demokratická a normální, má povinnost vysvětlovat, nabízet, ne rozkazovat – nejsme armáda,“ orosilo se umělci čelo.

Mohl by se Landa bránit a podat za tento „humor“ na autory trestní oznámení? „Dost s trestními oznámeními. Vydáte-li trestní oznámení, vydáváte se do rukou státu! Tato hra je hra s nulovým součtem, nemá vítěze, jen poražené, není radno ji hrát,“ reagovala advokátka Samková odmítající předložit podrobný odborný pohled.

Opakovaně apelovala na lidi u televizních obrazovek, že tohle jsou marginálie, zato prohlubování propasti rozdělené společnosti katastrofa: „Využívám proto této situace k výzvě, aby toto lidi už zastavili,“ řekla s naléhavostí v hlase.

Do diskuse se vložil Kubek se svými protiargumenty a spustil o tom, jak naše společnost potřebuje vysokou proočkovanost, jinak je ztracená. „Nepodařilo se proočkovat dost lidí, je třeba měnit pravidla hry,“ kontroval prezident České lékařské komory.

Na jeho slova Samková navázala kritikou na kampaň „tečka za koronavirem“: „Ten marketing je zhouba, celá záležitost covidu byla uchopena politicky, politikářsky a marketingově. Jestliže nazvete aplikaci pro očkování Tečka, to je prostě marketingový nonsens...,“ hrozila se advokátka.

Poznámka, že tato kampaň dostala dokonce cenu za to, jak skvěle byla zvládnuta, ji šokovala. „Cenu za blbost?“ neodpustila si. „Název Tečka je zmatečný, vnesl sem totální chaos. Teď všichni už upozorňují, že to tečka není, dokonce i vy,“ ukázala na Kubka, jak si v průběhu času dokáže protiřečit.

„Všichni teď svým způsobem vypadají jako pitomci, protože vláda je tím marketingovým produktem zahnala někam, kam sami snad ani...,“ naznačila Samková, že věc došla tak daleko, že je zřejmě obtížné pro Kubka a spol. zcela obrátit své názorové postoje.

Knížák následně dal na misky vah zdravotní a sociální rizika: „Škoda na společnosti, která vznikla kvůli covidu, je daleko vážnější než následky z covidu jako takového, byť je ta nemoc nepříjemná. To, jak rozdělila společnost. Lidi i děti jsou ze vzniklé situace už fyzicky labilní. To jsou větší škody než z té nemoci.

Budeme se vzpamatovávat několik desítek let z této covidové kampaně. Je tu někdo, kdo na tom celkem slušně vydělává,“ obává se, že současná situace se začíná podobat režimům, které již z minulosti dobře známe a z nich se také dodnes vzpamatováváme. Do lékaře si rýpl, že utlačování menšin se dnes nenosí.

Naopak Kubkovi se kampaň velice líbila. Čím drsnější, tím lepší – účinnější, myslí si. „Ukázání těžkých stavů, se kterými skončili neočkovaní v nemocnicích, bylo smysluplné,“ konstatoval. „Narazili jsme na hranici přirozeného zájmu o očkování 55 procent, to nestačilo,“ hájil použití drsné kampaně. Na Knížáka se osočil za jeho „spiklenecké a konspirační teorie“.

Boj s covidem ale vzbuzuje až příliš otázek kvůli řadě nejasností, a tak se Samková začala ptát konkrétně: „Proč nejsou zveřejněny smlouvy s Pfizerem a dalšími dodavateli vakcín. Proč tu nemáme povolen Sputnik a další vakcíny, se kterými se očkuje v sedmdesáti zemích. Proč nejsou testy jako jeden z nejúčinnějších preventivních bojů vyňaty jako zdravotní úkony, tak aby bylo možné je významným způsobem zlevnit?“ žádala po Kubkovi jasné vysvětlení.

Sám ale odpovědi nezná, přesto postup evropských institucí hájí, chová k nim totiž plnou důvěru: „Na mém názoru nezáleží, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) má k tomu své důvody,“ věří. „Jak vypadají smlouvy mezi Evropskou komisí a Pfizerem, samozřejmě nevím,“ doplnil. „A to je právě ono. Důvěřovat,“ zdůraznila Samková, kde začíná kámen úrazu. Naznačila Kubkovi, že zde mohou být zcela jiné zájmy než ochrana lidského zdraví. Ten ale poznamenal, že pokud budeme stále něčemu nedůvěřovat, těžko bude něco fungovat.

„Proč by to někdo dělal?“ pozastavoval se Kubek. „Například peníze,“ odvětila Samková. Kubek vytáhl konspirace: „Je to paranoidní vidění světa,“ zaútočil. „Právní stát má povinnost být vůči svým občanům transparentní,“ připomněla advokátka.

„Vy jste právník, musíte vědět, že existuje obchodní tajemství,“ nevěděl Kubek už kudy kam. „S tím na mě nechoďte! Co tam je za obchodní tajemství? Přirození hlavního akcionáře Pfizeru? Nebo kolik je tam marže?“ nevycházela z údivu Samková. „Paní doktorko, vy jste známá tím, že používáte lidový slovník, ale zase ne všichni lidé jsou takoví, aby to museli slyšet,“ dodal Kubek.

Sledujeme demontáž státu v přímém přenosu, glosoval Kubek nedodržování opatření občany. Byl by prý rád, aby nová vláda dala vše do pořádku, požádá o to nového premiéra i nového šéfa resortu zdravotnictví.

„Probíhá demontáž státu, ale ten se demontoval sám. S covidem vyplul na povrch obrovský rozval právního systému a to, že soudy jako na běžícím pásu ruší nařízení vlády, která nemá ani slušnost, aby využila legislativní aparát a dala správné právní podklady podle ústavy,“ označila to závěrem advokátka za „pohrdání národem“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

10:05 To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že …