„Lidé mají mít strach říct svůj názor? To musíme zastavit.“ Podpisy proti ČT, pak akce

11.07.2024 18:37 | Komentář

Zatímco koaliční poslanci v závěru probíhající mimořádné schůze schválí novelu zákona, díky níž Česká televize i Český rozhlas budou vybírat více na koncesionářských poplatcích, ve veřejném prostoru vznikají petice požadující opak. „Česká televize je v současné době televizí vládní, proto jí vláda přiklepla další peníze. A protože je nemá v rozpočtu, vytahá nám je z kapes,“ říká pro ParlamentníListy.cz Alena Maršálková, mediální poradkyně Pro Libertate. „Dávat do zákona indexaci nám přijde až nemorální,“ dodává Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu.

„Lidé mají mít strach říct svůj názor? To musíme zastavit.“ Podpisy proti ČT, pak akce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Připlatit si za vysílání České televize a Českého rozhlasu budou muset už brzy všichni, co mají možnost přijímat signál veřejnoprávních médií. Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se to od dnešního rána chystají zpečetit koaliční zákonodárci, a i proto si na návrh Marka Bendy z ODS odsouhlasili, že mohou jednat i v noci. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, má z rozhodnutí Fialova kabinetu přilepšit České televizi o 15 korun měsíčně od každého koncesionáře, který bude nově posílat na Kavčí hory 150 korun měsíčně. U Českého rozhlasu se poplatek zvýší o desetikorunu na 55 korun měsíčně.

Aby mělo vedení obou médií klidné spaní a nic je nenutilo k větší hospodárnosti, neřku-li šetření, počítá tento návrh z tvůrčí dílny Ministerstva kultury i s pravidelnou valorizací poplatků. Vláda by je v dalších letech mohla zvyšovat svým nařízením o šest procent, pokud by od poslední změny tuto hranici překročila inflace. Projednávaná novela také počítá s rozšířením okruhu poplatníků o domácnosti, které sice nemají televizní přijímač nebo rádio, ale mají chytrý mobilní telefon nebo internetové připojení. Rovněž se změní platby právnických osob. Ty už se nebudou týkat malých podniků, neboť firmy do 25 zaměstnanců budou od poplatku osvobozeny. Větší budou poněkud absurdně platit podle počtu zaměstnanců.

Začít šetřit by měla i média veřejné služby

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

11:50 Soudy a vyvlastňování, jde o čas a o miliardy. Přitom o problému s firmou DIAMO se ví už 30 let

Obrovská halda v Heřmanicích prohořívá už třicet let a nebezpečně se přibližuje k nedaleko uskladněn…