„Lidi zneužili pravdu.“ Očkování: Odhaleno. Výzva občanům

11.04.2022 13:52 | Ze sítí

Reportáže o covidu i argumenty pro různá opatření byla podpořena řečí čísel a statistik. Nedávno se ovšem šéf lékařských statistiků Ladislav Dušek nechal slyšet, že kvůli tomu, že byla čísla poskytována bez kontextu, poklesl zájem o očkování. „Otevírejme ta data, ale povinně k nim musí být referenční výklad zodpovědného subjektu, který je otevírá,“ řekl Dušek. Ovšem pustil se do něj matematik Fürst, který připomenul, co všechno má Duškův ÚZIS na svědomí. A o čísla jde i Iniciativě 21. Profesor Beran apeluje na zdravotnické pracovníky, aby pečlivě hlásili nežádoucí efekty očkování.

„Lidi zneužili pravdu.“ Očkování: Odhaleno. Výzva občanům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch otevřel v pražském obchodním domě Kotva další očkovací centrum umožňující očkování bez registrace

Anketa

Jste pro zbudování základny NATO na českém území?

3%
96%
hlasovalo: 84651 lidí
Každý, kdo při epidemii covidu jen trochu sledoval média, viděl, jak důležité se staly statistiky a čísla. Někteří lidé například každý večer bedlivě sledovali, kolik podle testů přibylo pozitivně testovaných a jaké bylo reprodukční číslo R. Data sloužila jako základ jak pro ty, kteří tvrdili, že v Česku má být povinné očkování, tak pro jeho odpůrce. Ta o počtu nakažených a hospitalizovaných podle prodělání či neprodělání nemoci zveřejňoval například pirátský zdravotnický expert Ondřej Dostál.

Ovšem proti publikování dat tak, jak jsou, se nedávno vyslovil šéf lékařských statistiků Ladislav Dušek na konferenci o otevřených datech. „Nemělo by se stát, že data naruší důvěru pacientů v (zdravotní) systém, což se přesně během covidu několikrát stalo,“ uvedl dle ČTK a jako příklad dal statistiky zaplněnosti lůžek na JIP, které nemocnice používaly pro přesuny pacientů a příjem. „Když tahle data někdo nekontrolovaně pustí do veřejného prostoru, tak je úplně otevře. Bez interpretace,“ řekl Dušek.

Za „interpretaci v kontextu“ se postavil také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. ÚZIS proto podle něj připravuje národní strategii pro sdílení dat ve zdravotnictví. Dušek si totiž stěžoval, jak byla data údajně zneužívána na sociálních sítích a to prý zapříčinilo pokles zájmu o očkování. „Myslím si, že v jednu chvíli to zastavilo očkování, protože sledovanost těchto lidí, kteří to dělali záměrně, byla v milionech. Hrozně mě to mrzí,“ pravil.

V současné době podle něj chybí metodika, jak data bezpečně otevírat. „Říkám, otevírejme ta data, ale povinně k nim musí být referenční výklad zodpovědného subjektu, který je otevírá. Aby lidé, kteří chtějí mít tu správnou informaci, ji mohli najít,“ míní Dušek.

Duškova slova neušla pozornosti Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků, konkrétně matematikovi Tomáši Fürstovi, který má za to, že čísla pro oficiální narativ vypadají tak špatně, že bylo otázkou času, než někdo navrhne, že by se neměla zveřejňovat. Duškovy interpretace jsou dle něho to poslední, co je potřeba. „Aktivity profesora biologie, který si nechá říkat ‚šéf českých statistiků‘ sledujeme dlouhodobě a opakovaně dokazujeme, že jde o festival manipulací, neporozumění, školáckých chyb a trapných omylů,“ reaguje na Duškova tvrzení Fürst.

Připomíná například „zpackanou“ studii PREVAL, kvůli které byla u covidu nadhodnocená smrtnost. „Studii PREVAL dodnes mnozí z nás používají ve výuce studentů jako odstrašující příklad, co všechno může selhat, když lékařské studie řídí a vyhodnocují diletanti. Ze strany institucí a lidí zapojených do PREVALU dodnes nikdo chybu neuznal a veřejnosti se neomluvil. Dokonce – zcela nepochopitelně – probíhá jakási druhá část této zpackané studie a řídí ji ti samí lidé, kteří selhali při její první části,“ stěžuje si matematik. Studie totiž prý kvůli nevhodným rychlotestům byla naprosto nevypovídající, ale místo toho, aby byla provedena znovu a správně, byly výsledky vzaty za bernou minci.

Kromě toho dle Fürsta Dušek manipuloval daty například v otázce šíření covidu ve školách. „Podstatou manipulace bylo, že ÚZIS vybral z dat velmi malou část tak, aby to vypadalo, že školy jsou hlavním zdrojem šíření nákazy,“ uvádí matematik. Za nejhorší však považuje údajnou manipulaci ve Sněmovně, na jejímž základě byl schválen lockdown. „ÚZIS tvrdil, že bez okamžitého lockdownu čeká naši zemi katastrofa, která násobně převyšuje cokoliv, co se dosud v jakékoliv zemi na světě od začátku epidemie přihodilo. Tato predikce byla natolik zcestná, že to přimělo i Českou statistickou společnost vydat ostře nesouhlasný text,“ popsal matematik Duškův hřích a jako komickou vložku na závěr dodal, že nějakou dobu ÚZIS vykazoval v Praze záporný počet nemocných.

„Data, která ÚZIS shromažďuje, nepatří jeho řediteli. Patří nám, neboť jsme si jejich sběr zaplatili z daní. To úplně poslední, co k jejich porozumění potřebujeme, jsou ‚interpretace‘ ředitelem Duškem. Znovu a s veškerou vážností žádám ÚZIS, aby v anonymizované podobě neprodleně zveřejnil veškerá data, která během epidemie sesbíral. ‚Šéf českých statistiků‘ by celé situaci prospěl nejvíce tím, že by se omluvil a rezignoval,“ vyzývá Tomáš Fürst Duška.

Na absurditu statistik upozornil také advokát a spoluzakladatel Charty 2022 Jindřich Rajchl. Všímá si, že největší prevalence nakažených je u těch, kdo mají tři dávky očkování. A že „ochranný efekt vakcinace“ je už nějakou dobu kalkulován jako 0 % jak u dvakrát, tak třikrát očkovaných.

A datům se věnuje také hnutí Iniciativa 21, ve které se angažuje profesor Beran, další lékaři a také právě Jindřich Rajchl. Ve své tiskové zprávě upozorňuje na počet hlášených nežádoucích účinků očkování a také na podezření na úmrtí po vakcíně, které zveřejnil SÚKL. Iniciativa 21 upozorňuje, že vedlejší efekty jsou extrémně často ignorovány a nehlášeny. „To pak vyvolává zcela zkreslený obraz o poměru přínosů a rizik očkování, a tedy poskytuje chybný základ pro odborné a politické rozhodování. Přitom všichni zdravotničtí pracovníci mají zákonem danou povinnost hlásit na SÚKL svá podezření na závažné či neočekávané nežádoucí účinky očkování,“ podotýká a upozorňuje, že stát sleduje vedlejší účinky jen papírově.

Ovšem podle jiných databází je očkování proti covid-19 zatíženo nebývalým množstvím podezření na nežádoucí účinky, včetně podezření na úmrtí, říká hnutí. A profesor Beran pak má specifickou prosbu: „Chtěl bych apelovat na všechny zdravotnické pracovníky, aby hlásili jakékoliv podezření na nežádoucí účinek, který se objeví po aplikaci vakcíny. Vakcíny proti covid-19 jsou nové a jejich vliv není v plné míře znám. Jedině hlášením všech podezření se vytvoří dostatečně robustní databáze nežádoucích účinků, jež ukáže, nakolik jsou vakcíny proti covid-19 bezpečné jako klasicky připravované vakcíny a nakolik a jak se tomu vymykají.“

„Hlásit je třeba jakéhokoliv podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek. Závažné mají za následek smrt, ohrozí život pacienta, vyžadují hospitalizaci nebo prodloužení probíhající hospitalizace, mají za následek trvalé či významné poškození zdraví nebo omezení schopností nebo se projeví jako vrozená anomálie či vrozená vada u potomků.

Neočekávané jsou takové, jejichž povaha, závažnost jsou v rozporu s informacemi uvedenými v údajích o přípravku. Obecně platí: Pokud se objeví po očkování jakákoliv změna zdravotního stavu ať už přechodná nebo trvalá a nelze ji vysvětlit jakkoliv jinak, měla by být označena jako podezření na nežádoucí účinek,“ dodává přední český epidemiolog a vakcinolog.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

22:55 Když budou útočit, schytají to ještě víc. Na Primě Ukrajinu moc nepotěšili

Jak zajistit bezpečnou Evropu a bezpečné Česko a jak vyřešit válku na Ukrajině? Nejen o těchto klíčo…