,,Migranti? Invaze!" řekla Maříková z SPD. Teď je volná. Kalouskovi to zkazilo den, a ještě někomu

21.04.2020 11:37

Poslankyně Karla Maříková z SPD se stíhání policií za své výroky zřejmě vyhne, alespoň dokud bude poslankyní. Mandátový a imunitní výbor nedoporučil její vydání. Jednomyslně, tedy proti vydání hlasovail i Kalousek, Miroslava Němcová nebo Mikuláš Ferjenčík. Státnímu zástupci to podle Kalouska nestálo ani za to, aby se dostavil. Ale nespokojený je přítel bývalého premiéra Sobotky, advokát Radek Pokorný, podle kterého je to ostuda a „nenávist se nakonec obrátí dovnitř“.

,,Migranti? Invaze!" řekla Maříková z SPD. Teď je volná. Kalouskovi to zkazilo den, a ještě někomu
Foto: archiv
Popisek: Poslankyně SPD Karla Maříková

Ještě před vypuknutím krize se v Poslanecké sněmovně ČR řešila kauza poslankyně SPD Karly Maříkové. Poslankyně na Facebooku napsala tento výrok: „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU.“ Za což ji chtěla vyšetřovat policie, zda se nejedná o podněcování k nenávisti.

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26989 lidí

Jak ale informuje Česká televize, zřejmě k tomu nedojde. „Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který policejní žádost jednomyslně nepodpořil,“ sdílelo veřejnoprávní médium na Twitteru.

Jak píše iDNES, sněmovní mandátový a imunitní výbor si pozval na své jednání Maříkovou i policejního vyšetřovatele a dozorujícího státního zástupce a už dříve si vyžádal policejní spis. Nicméně jednu informaci ze zákulisí odhalil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Státnímu zástupci přišla žádost výboru o vydání natolik nedůležitá, že i když byl na jednání výslovně pozván, tak nepřijel a vymlouval se na nouzový stav. Přizpůsobili jsme se jeho chápání o naléhavosti trestního stíhání,“ pravil.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí bylo podle ČT jednomyslné, je snadné si dovodit, že proti vydání hlasovali jak Miroslav Kalousek, tak Miroslava Němcová z ODS, poslanec Pirátů Ferjenčík či bývalý předseda KDU-ČSL Výborný. Proti vydání byla i expertka na trestní právo a kriminologii Válková.

Jak uvádějí Lidové noviny, místopředseda výboru Petr Gazdík řekl, že vyšetřovatelka při objasňování důvodů trestního stíhání „při vší úctě nebyla příliš přesvědčivá“. „Argumentovala, že prohlášení paní poslankyně, protože je politička, mají větší dopad na obyvatele,“ uvedl. Jde podle Gazdíka o přesný opak názoru výboru, podle kterého má být poslanec ohledně projevů chráněn, byť byl Maříkové výrok podle něho mimořádně hloupý. „Paní poslankyně by měla více vážit slova a nehanobit jméno Poslanecké sněmovny takovými výroky,“ podotkl.

Podle advokáta Radka Pokorného se však jedná o ostudu. Reagoval na zprávu od reportéra iDNES Kopeckého, který ho poučil slavným výrokem: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.“

„Jestli ČSSD nepodpoří vydání, tak mne to mrzí. Není to bohužel poprvé. Vést diskusi o právu na rasistické, antisemitské názory, nebo třeba na odmítání pomoci uprchlíkům, nebudu. Za nedostatek soucitu a ráznosti v těchto věcech ještě zaplatíme,“ varoval. Kopecký namítl, že výbor rozhodl jednomyslně, ale advokát namítl, že to u Milady Horákové kolektivy také. „Země bez soucitu svoji nenávist nakonec obrátí dovnitř. Vždy to tak bylo,“ varoval nakonec.

reklama

autor: kas

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

17:50 Istanbulská úmluva: ČT tvrdě napomenuta za Události

Reportáž o divadelním představení, které velmi návodně prezentuje politické téma Istanbulské smlouvy…