Ještě před vypuknutím krize se v Poslanecké sněmovně ČR řešila kauza poslankyně SPD Karly Maříkové. Poslankyně na Facebooku napsala tento výrok: „Je zakázané dovážet invazivní nepůvodní druhy rostlin a zvířat na území EU. Muslimští imigranti také nejsou původními obyvateli Evropy a stejně jako invazivní druhy znamenají nečekané šíření a postupné vytlačení původních obyvatel Evropy. Proto by měli mít také zákaz vstupu na území EU.“ Za což ji chtěla vyšetřovat policie, zda se nejedná o podněcování k nenávisti.
Jak ale informuje Česká televize, zřejmě k tomu nedojde. „Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který policejní žádost jednomyslně nepodpořil,“ sdílelo veřejnoprávní médium na Twitteru.
Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech.
— CT24zive (@CT24zive) April 21, 2020
Jak píše iDNES, sněmovní mandátový a imunitní výbor si pozval na své jednání Maříkovou i policejního vyšetřovatele a dozorujícího státního zástupce a už dříve si vyžádal policejní spis. Nicméně jednu informaci ze zákulisí odhalil šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Státnímu zástupci přišla žádost výboru o vydání natolik nedůležitá, že i když byl na jednání výslovně pozván, tak nepřijel a vymlouval se na nouzový stav. Přizpůsobili jsme se jeho chápání o naléhavosti trestního stíhání,“ pravil.
Státnímu zástupci přišla žádost výboru o vydání natolik nedůležitá, že i když byl na jednání výslovně pozván tak nepřijel a vymlouval se na nouzový stav. Přizpůsobili jsme se jeho chápání o naléhavosti trestního stíhání. https://t.co/Ib9EDJU5KB
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) April 21, 2020
Vzhledem k tomu, že rozhodnutí bylo podle ČT jednomyslné, je snadné si dovodit, že proti vydání hlasovali jak Miroslav Kalousek, tak Miroslava Němcová z ODS, poslanec Pirátů Ferjenčík či bývalý předseda KDU-ČSL Výborný. Proti vydání byla i expertka na trestní právo a kriminologii Válková.
Jak uvádějí Lidové noviny, místopředseda výboru Petr Gazdík řekl, že vyšetřovatelka při objasňování důvodů trestního stíhání „při vší úctě nebyla příliš přesvědčivá“. „Argumentovala, že prohlášení paní poslankyně, protože je politička, mají větší dopad na obyvatele,“ uvedl. Jde podle Gazdíka o přesný opak názoru výboru, podle kterého má být poslanec ohledně projevů chráněn, byť byl Maříkové výrok podle něho mimořádně hloupý. „Paní poslankyně by měla více vážit slova a nehanobit jméno Poslanecké sněmovny takovými výroky,“ podotkl.
Podle advokáta Radka Pokorného se však jedná o ostudu. Reagoval na zprávu od reportéra iDNES Kopeckého, který ho poučil slavným výrokem: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat.“
Ostuda
— Radek Pokorny (@tomasek2006) April 21, 2020
„Jestli ČSSD nepodpoří vydání, tak mne to mrzí. Není to bohužel poprvé. Vést diskusi o právu na rasistické, antisemitské názory, nebo třeba na odmítání pomoci uprchlíkům, nebudu. Za nedostatek soucitu a ráznosti v těchto věcech ještě zaplatíme,“ varoval. Kopecký namítl, že výbor rozhodl jednomyslně, ale advokát namítl, že to u Milady Horákové kolektivy také. „Země bez soucitu svoji nenávist nakonec obrátí dovnitř. Vždy to tak bylo,“ varoval nakonec.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas