„Moje děti vám nedám!“ Připustili, že by se státy NATO zapojily. Odpor je tu hned

08.06.2023 13:40

MONITORING Podle Anderse Rasmussena, bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance by bylo možné na Ukrajinu vyslat vojáky některých členských států NATO. Ekonom Pavel Šik vyjádřil názor, že zapojení byť jen jediného členského státu NATO do války na straně Ukrajiny, bude z pohledu Ruska vnímáno jako zapojení celé aliance. A to Šik striktně odmítá.

„Moje děti vám nedám!“ Připustili, že by se státy NATO zapojily. Odpor je tu hned
Foto: Hana Brožková
Popisek: U příležitosti konání summitu NATO bylo I. nádvoří Pražského hradu nasvíceno znakem Aliance a modrou barvou, která NATO symbolizuje

Anders Rasmussen dal najevo, že by na Ukrajinu mohli vyrazit někteří vojáci členských států NATO, pokud se Ukrajině na nadcházejícím summitu NATO nedostane záruk, o které vláda v Kyjevě tolik stojí. Rasmussen dnes působí jako oficiální poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Anketa

Kterou hlavní českou TV skupinu sledujete nejvíc?

3%
35%
hlasovalo: 29294 lidí
„Pokud se NATO nedokáže dohodnout na jasném postupu pro Ukrajinu, je zde jasná možnost, že některé země jednotlivě podniknou kroky. Víme, že Polsko se velmi angažuje v poskytování konkrétní pomoci Ukrajině. A nevylučoval bych možnost, že se Polsko v této souvislosti zapojí ještě silněji na národní úrovni a budou ho následovat pobaltské státy, možná včetně možnosti nasazení vojáků na místě. Myslím, že Poláci by vážně uvažovali o tom, že by šli do akce a sestavili koalici ochotných, pokud Ukrajina ve Vilniusu nic nezíská. Neměli bychom podceňovat polské pocity, Poláci mají pocit, že západní Evropa příliš dlouho neposlouchala jejich varování před skutečnou ruskou mentalitou,“ prohlásil Rasmussen.

Na jeho slova upozornila řada světových médií včetně serveru britského listu The Guardian.

Podle Rasmussena by bylo nejlepší, aby Ukrajina ze strany NATO obdržela jisté bezpečnostní záruky, ale aby se tak stalo mimo oficiální rámec aliance. Tyto záruky by podle něj měly zahrnovat sdílení zpravodajských informací, společný výcvik Ukrajiny, zvýšenou výrobu munice, interoperabilitu NATO a dodávky zbraní dostatečné k tomu, aby Rusko odradily od dalšího útoku.

Rasmussen zdůraznil, že Ukrajina očekává, že obdrží plán své cesty, jak se postupně stát členem NATO. Cokoliv menšího by prý bylo pro vládu v Kyjevě zklamáním.

Ekonom Pavel Šik na sociální síti Facebook vyjádřil názor, že zapojení byť jen jediného členského státu NATO do války na straně Ukrajiny, bude z pohledu Ruska vnímáno jako zapojení celé aliance.

„Vymlouvání se na bláznivé Poláky je fakt fraška. Jakmile bude jedna země NATO ve válce a Rusové ji budou považovat za válčící protistranu a začnou s ní tak jednat, jsou ve válce i ostatní země NATO. Všechno ostatní je jen okecávání. Nedostatek zdravého rozumu nám vykresluje i ta argumentace, buď Ukrajině záruky tzn. členství nebo velká válka. Obojí je to samé, třetí světová. Běžte už fakt do pr**le chciválkové, moje děti pro vaše hry nedám!“ napsal.

Pavel Šik promlouvá

 

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rasmussen je Dán., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAňas , 08.06.2023 17:16:42
Dnešní Dánsko je jeden z největších a nejanatičtějších podporovatelů Kyjeva (neříkám Ukrajiny, říkám Kyjeva ergo postbanderovského vedení). Může mi někdo, znalý historie říci, kdy Rusko napadlo Dánsko? Ať dělám, co dělám, ňáko si nevzpomínám.

|  14 |  0

Další články z rubriky

16 000 000 Kč pro jednu firmu. Ušité na míru? Podezření vůči ČT sílí, už se jedná

7:45 16 000 000 Kč pro jednu firmu. Ušité na míru? Podezření vůči ČT sílí, už se jedná

Středeční jednání Rady České televize bylo „rozlučkou“ generálního ředitele Petra Dvořáka. Zároveň a…