„Moudře zvolili.“ Babiš blahopřeje Erdoganovi. Slaví se v mešitě, objevily se nářky

28.05.2023 22:22

Dle neoficiálních výsledků svůj mandát v nedělních tureckých prezidentských volbách obhájil Recep Tayyip Erdogan, který po sečtení 97 % hlasů vedl nad předsedou opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Kemalem Kilicdarogluem. Podle komentátorů a analytiků lze nyní očekávat, že bude Erdogan i nadále chtít posilovat geopolitický vliv Turecka a snažit se pokračovat ve své domácí politice i za „potlačování sekulární demokracie ve prospěch autoritářské vlády“. Změny však mají přijít v zahraniční politice. Erdogan se chce snažit navrátit uprchlíky, kterými před lety vyhrožoval Evropě. Dle expremiéra Andreje Babiše (ANO) Turci volili „moudře“.

„Moudře zvolili.“ Babiš blahopřeje Erdoganovi. Slaví se v mešitě, objevily se nářky
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Expremiér Andrej Babiš (ANO) s tureckým prezidentem obhájil Recepem Tayyipem Erdoganem

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33451 lidí
Podle zatím neoficiálních výsledků sečtení 97 % hlasů turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že Erdogan získal 52,1 % a jeho vyzyvatel Kemal Kilicdaroglu 47,9 %. Tisková agentura ANKA, blízká opozici, uvedla, že Erdogan vede s 51,9 % a Kiličdaroglu získal 48,1 % hlasů.

Přestože oficiální výsledky voleb budou známy zřejmě až s výrazným zdržením, vítězství Erdogana nad Kilicdarogluem již v tureckých ulicích slaví mnozí podporovatelé současného prezidenta. Podle německé veřejnoprávní stanice Deutsche Welle mnozí Turci upřednostnili pokračování Erdoganova mandátu i přes ekonomické potíže Turecka a skandály po letošních zemětřeseních.

Zvláštní zpravodajka Deutsche Welle Aya Ibrahimová uvedla, že Erdoganova voličská základna je mu „oddána způsobem, který přesahuje ekonomické problémy, jimž země čelí“ – ty přitom nejsou nikterak zanedbatelné; loni se míra inflace v Turecku dostala až na 85,51 %. V letošním dubnu pak ceny v Turecku meziročně vzrostly o téměř 44 %.

Erdogan dle zpravodajky se v Turecku „stále těší obrovské popularitě“ a jeho příznivci přičítají současnému prezidentovi zásluhy za pokrok v zemi a zlepšení tureckého zdravotnictví. Přilákat voliče dle ní mohlo i to, že se vymezoval vůči LGBT.

Místopředseda opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Ozgur Ozel dle německé stanice tvrdí, že došlo k útoku na volební pozorovatele a že v jedné z vesnic v jihovýchodní turecké provincii Sanliurfa byli pozorovatelé voleb zbiti a byly jim rozbity telefony poté, co se ohradili proti nesrovnalostem při hlasování. Informaci se podle agentury DPA nepodařilo ověřit.

Opoziční kandidát Kilicdaroglu, opírající se o hlasy koalice sekularistů, konzervativců i kurdských stran, před hlasováním turecké občany vyzval, aby hlasovali proti Erdoganovi, a označil jeho vládu za „autoritářský režim“. Poukázal, že se volby konaly „za velmi obtížných podmínek“. Zároveň se velmi tvrdě stavěl proti migraci a požadoval návrat milionů syrských uprchlíků do jejich vlasti.

Výzkumnice Institutu tureckých studií Stockholmské univerzity a vedoucí istanbulského think-tanku IstanPol Institute Seren Selvin Korkmazová pro Deutsche Welle zmínila, že dle ní nešlo o férový souboj. Tvrdí, že Erdoganova vláda před volbami využívala státní prostředky na politické kampaně, a dodala, že při aktuálním volebním klání hrál roli fakt, že jsou nezávislé soudní orgány rovněž kontrolovány vládními úředníky. Navíc byla podle Korkmazové v loňském roce změněna volební pravidla ve prospěch vlády.

Server Euronews podotýká, že v souvislosti s Erdoganovým vítězstvím je očekávatelné, že bude chtít turecký prezident pokračovat ve svém dosavadním jednání a pomalu i nadále potlačovat sekulární demokracii „ve prospěch autoritářské vlády“. „Od jeho nástupu k moci v roce 2001 utrpěly politické a mediální svobody, práva žen a ekonomika země,“ sčítá server.

Poukazuje, že během Erdoganova prezidentského období se zhoršily vztahy Turecka s NATO, ale také se sousedním Řeckem a s Kyprem, u nichž společné vztahy dosáhly za Erdoganovy vlády nejhoršího bodu za poslední desetiletí.

Euronews očekává, že Ankara v dohledné době zruší své veto vstupu Švédska do NATO, což však povede k utáhnutí kurdské menšiny, jelikož Erdogan považuje i vydávání Kurdů, které jeho země označí za „teroristy“ či některých politických rivalů.

Mohlo by dle něj také dojít ke smíření se Sýrií, jelikož se v posledních měsících Erdogan snaží opět sblížit se syrským prezidentem Bašárem Asadem, ale jeho pokusy zatím, i přes ruské zprostředkování, byly neúspěšné, jelikož Asad požaduje, aby se stáhly turecké jednotky, které okupují sever jeho země a aby Ankara ukončila podporu povstaleckých skupin, mezi nimiž je mnoho islamistů.

Erdogan plánuje, že v severní Sýrii postaví 200 tisíc domů, aby se tak mohli vrátit zpět do své země uprchlíci, kterých v Turecku kvůli válce v Sýrii žije 3,4 milionu.

Havní poradce Albright Stonebridge Group Hakan Akbas pro agenturu Al-Džazíra řekl, že nyní má Erdogan před sebou „historickou příležitost“, aby ukázal, že dokáže vládnout oběma stranám rozděleného Turecka a aby se následně snažil napravit ekonomiku, po čemž může pokračovat v programu, který „připraví půdu pro další kapitolu zahraniční politiky a také se podívá na možné ústavní změny v parlamentu“.

Novinář Imran Marashli očekává, že Erdogan i nadále bude těžit zejména z podpory svých obdivovatelů, kteří ho chválí za to, že v oficiálně sekulárním, ale převážně muslimském státě uvolnil náboženská omezení, „dohlíží na ambiciózní infrastrukturní projekty a mění Turecko v geopolitickou sílu“. Jeho slova potvrzují i záběry z tureckých mešit, slaví se též v původně křesťanském chrámu Hagia Sofia, který nechal Erdogan přeměnit z muzea na mešitu.

V Česku již Erdoganovi k vítězství poblahopřál expremiér Andrej Babiš (ANO). „Vážený pane prezidente Recepe Tayyipe Erdogane, přijměte prosím mé gratulace k vítězství ve volbách. Turecko si nemohlo v těchto náročných časech vybrat moudřeji,“ gratuloval tureckému prezidentovi k obhájení mandátu a připojil společnou fotografii.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Turci volili jak volili...., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNeziskový živnostník , 29.05.2023 8:27:38
Pokud se to někomu nelíbí, hlavně EU, ať tedy výsledky voleb neuznají... Ale na to nemají koule. Erdogan není Lukašenko, s kterým se demográti nemazali.. :-)))

|  5 |  0

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…